חדשות

דרישת נשות הכותל: השתקת פיות

בעוד רוממות חופש הפולחן בגרונן, דורשות נשות הכותל למנוע זאת מאלפי נשים חרדיות * שוב נחשפת מטרתן האמיתית: רדיפת כל גורם שאינו מוכן לנהוג כמותן * תזכורת מיהודיה שלא מעוניינת להתעטף בטלית בכותל

להסטוריה יש סבלנות, לנשות הכותל קצת פחות. חודשים ארוכים טענו נשות הכותל כי המאבק שלהן הינו על "חופש דת", או "חופש פולחן", כל מה שהן מבקשות לעשות זה להתפלל כ"מנהגן" בן 25 השנים, והן אינן מבקשות דבר מעבר לכך.

לפעמים צריך לחכות להסטוריה שתוכיח שצד אחד צודק, אבל חוסר הסבלנות של נשות הכותל חשף את פרצופן האמיתי. כבר במאי האחרון חשפנו כי בעוד בעברית הן מדברות בקול אחד, באנגלית הן מדברות בקול אחר, גלוי יותר, כזה שאומר מפורשות כי אין מדובר בעניין אישי שלהן, אלא ברצון לשנות את אופיו של עם ישראל, לגרום לנשים החרדיות ולילדיהן ללמוד מהן.

המטרה שלהן נכשלה, את זה גם הן יודעות. באופן הכי דמוקרטי שיש, חודש אחרי חודש, רחבת הכותל מתמלאת בנשים חרדיות המגיעות להתפלל על פי ההלכה כפי שעם ישראל נוהג, הפעם בלי מרכאות, מזה אלפי שנים: בהפרדה. בלי טלית ותפילין. בלי קריאה בתורה. העובדה שהרחבה מתמלאת בנשים שמגיעות להתפלל בה, לא אפשרה להן להתפלל כרצונן בסמוך לכותל. המציאות הפשוטה טפחה על פניהן והוכיחה: רוב הנשים אינן מעוניינות בהשלטת האג'נדה הרפורמית על רחבת הכותל.

תנאים מוקדמים

היום עלה מאבקן של נשות הכותל שלב. עתה הן מכריזות ברורות, כי לא רק שאינן מעוניינות בחופש דת, אלא שה"דת" היחידה שהן מעוניינות לאפשר לה להתקיים היא הדת שהן המציאו לעצמן לפני 25 שנה. במסיבת עיתונאים שערכו היום הציגו נשות הכותל 16 דרישות שונות, כמו הדרישה לחבר את האיזור הענק שהוקצה להן בהמשך הכותל (קשת וילסון) לשאר הכותל.

האם בכל זאת הן מפנימות שאינן מצליחות להשפיע?

עזרת ישראל

אגב, האיזור הזה מכונה בצורה מגוחכת "עזרת ישראל". אז הנה עובדה הסטורית: עזרת ישראל בבית המקדש היתה העזרה שמיועדת לגברים, להבדיל מכהנים ולוויים. לנשים לא היתה כניסה לעזרה זו. כמה מגוחך לקרוא לאיזור שמיועד לתפילה בתערובת "עזרת ישראל". או אולי גם כאן יש ניסיון לשנות את ההסטוריה, ולטעון טענות על "מנהג המקום"?

חופש הפולחן? רק לנשות הכותל!

דרישה מספר 16 מפוצצת אחת ולתמיד את הבלון ששמו "חופש הפולחן". הנה הדרישה במלואה:

ועדת מנדלבליט תתחייב לטפל ולמנוע את מעשיו של הרב רבינוביץ ומנהיגים חרדים שמארגנים הפגנות נגד נשות הכותל, בתוקף מיידי. הוועדה גם תמנע הרב רבינוביץ או מי מטעמו מלהשתמש במערכת ההגברה בקטע הכותל המערבי בזמן תפילות ראש חודש של נשות הכותל

הנה, "נשות הכותל" אומרות זאת במפורש: חופש הדיבור, חופש הפולחן, חופש ההפגנה, כל אלה ערכים שרק לנשות הכותל מותר להשתמש בהם! נשים חרדיות? אאוט! העובדה שאלפי נשים חרדיות מגיעות בכל חודש ומראות שהן מעוניינות להתפלל בדרך המסורה בידינו אלפי שנים, כנראה לא מספיק דמוקרטית בעיניהן. צריך להשתיק את הנשים הללו, ולא לאפשר להן להגיע לשם. למה? כדי שכמה עשרות נשות הכותל תוכלנה להתפלל ב"מנהג" שהן המציאו לאחרונה.

ולגבי מערכת ההגברה? מקובל מאד להשתמש בה בארועים שונים, וכשהרוב מעוניין בתפילה מסויימת לא מתחשבים באחרים שמגיעים. יצא לי להגיע לתפילת "יום כפור קטן" בערב ראש חודש מוקדם, שהתנגשה עם חגיגות "יום ירושלים". המוזיקה ברמקולים פעלה בכל עוז, כי רוב הנוכחים במקום הגיעו לרגל החגיגות!

אז נשות הכותל, כשתהיינה הרוב, ישמיעו את התפילה שלכן ברמקול, ועד אז אין לכן שום זכות לדרוש את השתקת הרמקולים שעמם מתפללים הרוב.

מה שכן, רציתי לומר תודה בשם עשרות אלפי הנשים שהגיעו לכותל בכל ראש חודש: תודה שחשפתן את פרצופכן, תודה שאתן מראות שלא דמוקרטיה ולא חופש פולחן בראשכן, אלא אך ורק מחיקתה של היהדות כפי שהיא התקיימה אלפי דורות.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים