העובדות

לא מתגרשות מהמגזר

4,000 ₪ במזומן, סיוע משפטי ותמיכה רגשית: אלו רק חלק מהפעילויות הקהילתיות למען נשים גרושות * תחקיר דוסים מצביע על סיוע אינטסיבי לגרושות חרדיות שיקל עליהן להתמודד בקלות עם אתגרי היומיום השונים

גירושין זה נושא כואב. הוא כואב מאוד כאשר מתווה אליו גם קושי כלכלי, והוא כואב בכל מגזר ובכל מקום. למרות שלאדם שלא חווה זאת קשה לאמוד את עצמת הקושי, אך בניגוד מובהק לטענתו של אמנון לוי בתכניתו פנים אמיתיות על הגרושות החרדיות, אנשי ונשות חסד  במגזר מכירים את התופעה ומתמסרים להעניק לה, אם לא מענה אז לפחות הקלה בעלת משמעות.

באשר תלכי

עמותה צעירה שקמה אך לפני שלוש שנים על ידי נשים שאיכפת להן. העמותה מעניקה לנשים בהלכי גירושין ופרידה סיוע ותמיכה מקצועית ורגשית. הן בתחום המשפטי, בתחום הגישור, במישור החברתי וכמובן בזה הרגשי. העמותה, שכבר הספיקה לזכות בפרסים על פעילותה, פועלת עבור כלל המגזרים ומעניקה סיוע לכל אשה באשר היא.

אם הבנים

עמותת אם הבנים תומכת בכ-450 משפחות, ובכ-2000 ילדים, ופועלת מתוך תפיסה הוליסטית הרואה את הצורך בביסוס ושמירה על הקן המשפחתי על אף המשבר שעבר, ובשל כך נבנו מגוון תכניות לקידום ותמיכה הפועלות בשלושה מוקדים: משפחה, אימהות וילדים.

העמותה פועלת בשיתוף עם אגפי הרווחה והחינוך בממשלה וברשויות המקומיות, ובהתייעצות עם גדולי ישראל .

יד אליעזר

כך למשל אגודת יד אליעזר התומכת בכל שכבות האוכלוסייה הקימה זה מכבר אגף שיסייע לנשים חד הוריות. גרושות, אלמנות ואף עגונות בסכום של מליוני שקלים בשנה. לפני כשבוע ניגש לעמותה מישהו שגייס באופן עצמאי כמה חברים, הפעיל קשרים ועמל לאסוף סכום של 40,000$. את הסכום המכובד הזה הוא העביר ליד אליעזר בבקשה לשמח גרושות ועגונות.

מבין עשרות הגרושות והעגונות שנתמכות באופן חלקי על ידי יד אליעזר, נבחרו 40 נשים שקיבלו את התמיכה: תלושי קנייה בשווי 2,500 ₪ חיכו להם במשרד, יתרת הסכום הועברה כהעברה בנקאית.

הייתי במשרדי יד אליעזר כשהרכזת התקשרה ליידע את הנשים בתמיכה. "רק שבוע שעבר הבן שלי אמר לי 'את לא אוהבת אותי. לכן את לא דואגת לי כשאני רעב כל כך'" אמרה אישה צעירה, עגונה לאחר שנות סבל. "לא היה לי מה לענות לו. לא היה לי אפילו למי לבכות". "שתי חלונות נשברו. וקר כל כך. כל הברכות על ראשכם" אמרה אחרת.

התמיכה הזו היא תוסף להעברות בנקאיות במתבצעות באופן סדיר מידי חודש למאות חד הוריות. אתם מוזמנים להיות חלק מהעשייה הזו!

השיעור הקבוע

זו דוגמא קלאסית לסיוע פנימי: קבוצת גרושים וגרושות שעוזבות את הכל, ופעם בשבוע מתכנסים ללימוד משותף בהנחיית רב או מרצה. הערב כולו, על עלויות המקום, הכיבוד, המרצה וההפקה מוענקים ללא סיוע. מוטי פוקס העומד מאחורי היוזמה מקבל גיבוי רבני מקיר לקיר ואף תמיכה בכל שלב וסיוע קהילתי לכל תחום שאותו הוא צריך. 

קבוצות תמיכה

בנוסף לכל אלו, קיימות בתוך הציבור החרדי קבוצות תמיכה לנשים גרושות, בהן מקבלות המשתתפות טיפול וייעוץ מקצועיים, כמו גם הכוונה לגבי המשך הדרך וההתמודדות. הקבוצה פעילה כבר שנים והן מצטרפות ליוזמות רבות העוסקות בתחום זה. כי כמו בכל תחום חשוב לזהות את מעוטי היכולת ואת הזקוקים או הזקוקות לעזרה ולהעניק להם ולהן. כי הרבה יותר קל לנו לעזור, מאשר להם להתמודד.

סקירה עיתונאית הוגנת של מצב הגרושות החרדיות היתה אמורה להציג גם את פעילות החסד הענפה למענן והתמסרות הציבור החרדי לעטוף את המשפחות החד הוריות בחום ואהבה, כך שגם אם אכן ישנם מקרים קשים נקודתיים בהם ראוי לטפל אין ראוי להכתים בשלהם מגזר איכותי שלם.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים