חדשות

15 אלף נשים בקריאה: אל תחללו את קדושת הכותל!

לעשרים הנשים שהגיעו חמושות בפסק בית המשפט שהתיר להם לבצע פרובקציות מכוערות בשריד בית המקדש המתינה הפתעה * 15 אלף נשים מכל גווני הקשת הישראלית המתינו להם * הרוב הדומם יוצא בקריאה נחרצת: נשות הכותל לא מייצגות אותנו

אלפי נשים מירושלים ומערים נוספות הגיעו הבוקר בשעה 6:30 לכותל המערבי בכדי להצהיר אמונים לאלפי שנות מסורת יהודית, להתפלל עבור כל עם ישראל ביום ראש חודש הקדוש, ולהראות לעולם – ול"נשות הכותל" – את הערך המדהים של תפילה כנה, ישרה ושקטה במקום הקדוש ביותר לעם היהודי. נשים המייצגות את הקבוצות השונות בחברה הישראלית-דתית מילאו את כל עזרת הנשים לפני שנשות הכותל הופיעו בשעה 7:00, והתפללו בשקט ובכבוד.

ההתאספות לתפילה על פי המסורת התארגנה במהירות על ידי "נשים למען הכותל", קבוצה שנוסדה לפני פחות משלושה שבועות בתגובה להסתה המתמשכת של "נשות הכותל". "הן עושות זאת כבר 25 שנה, בעוד אנחנו טרם התקיימנו לפני 25 יום", אומרת רוני תפסקין, אחת המייסדות של "נשים למען הכותל", "ועדיין מספר הפעילות שלהם זעום. אני חושבת שזה אומר הרבה לגבי היכן באמת נמצאים רגשות הציבור".

כשהבינו שאנחנו עומדות להאפיל עליהן, "נשות הכותל" שלחו הזמנה מאוחרת לכולם לבוא להתפלל איתן "בשלום ובאחדות", ובו זמנית זלזלו בקבוצת "נשים למען הכותל" הגדולה בהרבה תוך שהן מכנות אותה "קבוצת שולים" ומזהירות מפני "פרובוקציות על ידי קבוצות ויחידות חרדיות". בהודעה ששלחו לאתר שלהן, "נשים למען הכותל" ציינו את מנהיגיהן מכל רחבי הקשת הדתית, והגיבו כי הן לא תבואנה "בתגובה להזמנה שלכן, אלא למרות ההזמנה".

"נשים מ'כל הזרמים ביהדות' מתפללות ביחד בכותל בכל יום, אבל למרבה הצער, אחדות מעולם לא היתה המסר של 'נשות הכותל'", הגיבה לאה אהרוני, מייסדת נוספת של "נשים למען הכותל". "הכותל המערבי שייך ל-10 מיליון המבקרים שלו בשנה, שמכבדים את קדושת ומנהגי המקום. הרוב הדומם התעורר סוף סוף. אם 'נשות הכותל' רוצות שכולנו נתפלל יחד, הן תצטרכנה להחליט להתפלל איתנו ולא לנסות לשנות אותנו".

רק מספר ימים אחורה, סוזן ארונוב ורבקה האוט, ה"אמהות המייסדות" של "נשות הכותל", חשפו ב"טיימס אוף ישראל" שהפעילות שלהן היא למעשה פרובוקציה מכוונת, טענה ש"נשות הכותל" התנגדה אליה בעבר נמרצות. ארונוב והאוט כתבו שנשים מסורתיות "המוגבלות לציית לחוקים שנכפו על ידי מערכת פטריארכלית... יושפעו, יתחזקו, אולי אפילו תדרושנה שינוי מהרבנים שלהן", כתוצאה מראיית ה"דוגמא" של נשות הכותל לגבי איך "נשים יכולות לקחת שליטה על החיים הדתיים שלהן".

"נשים למען הכותל הבהירו כי הן מוצאות השקפה זו פוגענית ושגויה. "הן מניחות שהן יודעות מה אני צריכה בשביל להעצים אותי כאשה", אומרת פסקין, "בלי שיהיה להן שום מושג על הדרך שהובילה אותי לבחור את אורח החיים הזה, או הדרכים הרבות האחרות שהייתי יכולה לבחור".

אנשי רוח מכל המגזרים יוצאים נגד נשות הכותל

גם אנשי רוח מצטרפים לקריאות כנגד פעילות נשות הכותל "זאת לא מלחמה למען חופש הדת, אלא למען חופש המחאה, והכותל המערבי איננו המקום לכך" לדברים אלו הצטרף היום גם אורי וויס מרצה בכיר למשפטים, יצא באמיה נחרצת והודיע כי הוא נגד נשות הכותל ואף הרחיב והסביר "הן מערערות את הכלל החשוב של "מנהג המקום" לגבי חלוקת מקומות קדושים. הכלל הזה הכרחי כדי למנוע מרחץ דמים. מי שרוצה למחות על ההפרדה בתפילה בכותל, שמורה לו הזכות החשובה להחרים את הכותל המערבי."

כך גם התבטא סגן יו"ר הכנסת ח"כ יוני שטבון: "'נשות הכותל' הן קבוצה פרובקטיבית של גורמים המבקשים לייצר מחלוקת ושנאה בציבור בישראל על חשבון נושאים שבקונצנזוס הישראלי, כדוגמת הכותל המערבי".

שטבון הוסיף כי "הארגונים הרפורמיים והנשים הפרובקטיביות מבזים את מסורת ישראל, את הכותל, ירושלים ואת משאת נפשם של מיליוני יהודים חילונים, חרדים דתיים לחיות יחד תוך שמירה על ערכי המורשת והלאום. אני קורא לחבריי, חברי הכנסת מכל סיעות הבית להוקיע את אלו המבקשים והמבקשות דווקא בתקופה הזו ללבות אש של שנאה".  

 

גם פרויקט דוסים מצטרף לקריאה: "שמרו על קדושת הכותל, אל תאפשרו לקומץ פרובקטיביות להשתמש במקום המקודש ליהדות כבמת יחסי ציבור", מדובר בקומץ נשים המחפשות במה להחדרת קו קיצוני הדוגל בתפילות מעורבות וביטול כל המסורת היהודית לדורותיה, חופש הדת שלהם נשמר בבתי תפילתם, ואסור לתת למנהיגיהם ההזויים במה גם במרחב הציבורי הישראלי.

אתר נשים למען הכותל

20 נשות הכותל מסומנות באדום

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים