העובדות

צרכנות - למה החרדים משלמים פחות?

החרדים משלמים פחות עבור נסיעה בתחבורה הציבורית - בזכות או בחסד? * ההסטוריה של הקווים הייעודיים מספרת את סיפורו העגום של השירות בתחבורה הציבורית בישראל, ושל צבור שבוי במונופול אגד * קווים לחרדים בלבד - לא מה שחשבתם

בזמן האחרון צצו בפורומים, קבוצות ודפים שונים ברשת, ובעקבותיהם גם בערוצי החדשות השונים, טענות על כך שהציבור החרדי נוסע בזול יותר מכלל הציבור הישראלי. הטענות לגופו של עניין התעלמו לחלוטין מאופן היווצרותם של הקווים הייעודיים לציבור החרדי, ועל כן הגיע הזמן שמי שעוסק בנושא ילמד גם את ההסטוריה שלו.

רכסים

לפני כ-15-16 שנה ביקשו ברכסים להקים קו לירושלים ולבני ברק. זהו יישוב ממנו נוסעים בתדירות גדולה ל-2 הערים הללו, ונמאס להם לסוע כל פעם דרך חיפה. באופן טבעי, הם פנו לאגד וביקשו להקים קווים כאלו. אגד, כמה לא מפתיע, סרבה.

אחד התושבים, אדם בשם אפרים חדש, החליט לעשות מעשה. הוא פנה לחברת אוטובוסים פרטית, ובקש לעשות הסעות לבני ברק ולירושלים. ההסעה קמה והיתה, והיתה זולה בהרבה מליסוע עם אגד דרך חיפה. אגיד זאת שוב: הסעה פרטית, בלי אגד, זולה בהרבה. האוטובוס נסע בקו ירושלים-בני ברק-רכסים. אחרי כשנתיים של פעילות אגד קלטה שאותו קו שהיא סרבה להקים צובר המון פעילות, והוא מכרה זהב! ואז אגד, כשכזכור סרבה להקים את הקו הזה, החלה להילחם מלחמה מכוערת ואלימה כנגד אפרים חדש, כולל תביעות אישיות. להזכירכם: אגד סרבה להקים את הקו הזה. למה אני חוזרת על זה שוב? כי זה עומד להיות אלמנט קבוע בהסטוריה שאתאר. אחרי מלחמת עולם עיקשת, שלקחה בעצמה מספר שנים, אגד הקימה קו, בעצם 2 נפרדים: אחד לבני ברק, אחד לירושלים. המחיר, יש לציין, כבר לא היה זול כמו בהסעה הפרטית. כן, אגד לקחה כסף מהחרדים יותר ממה שהם השיגו לעצמם.

ואז יום אחד, 15 שנה אחר כך, קם תושב כפר חסידים (שזה בעצם אותו דבר כמו רכסים), ונזכר שאופס, החרדים נוסעים בקו נפרד, נוח, וכמה מפתיע - גם זול יותר! ואז הוא מריץ פוסט ב"סטטוסים מצייצים", שזוכה לאלפי שיתופים, ומתלונן על זה שלא רק שהחרדים נוסעים יותר בזול, הם גם נוסעים בנפרד - גברים ונשים בשני חלקי האוטובוס. בכפר חסידים לא נקפו אצבע למען המאבק כדי שיהיה אוטובוס נוח, אף אחד מהיישוב לא שם את ראשו על הגיליוטינה כמו שעשה אפרים חדש, אבל "החרדים מקבלים יותר". אגב, לפחות במקרה שלו ידוע לי שהוא לא ביקש לצאת נגד החרדים אלא רק היה מעוניין גם הוא לקבל תחבורה נוחה יותר, והתקשורת (וגם המגיבים בפייסבוק) היא שהפכה גם את התלונה הזו למלחמה נגד החרדים.

חיפה

עד כאן לגבי כפר חסידים. בחיפה, סיפור דומה. החרדים מבקשים נסיעות נוחות לבני ברק ולירושלים. לא מקבלים. מקימים הסעות פרטיות עם בעל חברת אוטובוסים בשם אבי גולן. זול יותר מה-940 של "אגד". אגד קולטת באיחור את הטעות, ומקימה קו אוטובוס, גם כאן אחרי מאבק (אבי גולן מונה לבסוף לאחראי על הקו מטעם אגד וכך לפחות לא קופחה פרנסתו). ושוב, כמה סטודנטים עצלנים מהטכניון שמעולם לא נאבקו על המטרה הזו, באים ומתבכיינים שיש קו רק לחרדים סמוך לטכניון, ולמה הוא נפרד, ולמה הם לא יכולים ליסוע בו, ולמה הוא זול יותר. החרדים נאבקו במשך שנים כדי ש"אגד" תואיל בטובה להכיר בכוחם הצרכני, "אגד" באה וקטפה את פרי עמלם של אחרים שהקדישו לכך שנים, אבל הסטודנטים - מתלוננים.

גבעת שאול - ירושלים

נמשיך. אני מתגוררת בשכונת גבעת שאול בירושלים. אצלנו בשכונה ביקשו להקים קו נפרד (רק בשעות מסויימות ביום, בהן האוטובוסים עמוסים מאד). "אגד", אתם כבר יודעים לבד, מסרבת. מישהו לוקח אוטובוס פרטי ומעביר אותו בתחנות האוטובוס בשכונה בשעות המבוקשות, במחיר זול יותר מ"אגד". הוא לא הפסיד מזה. "אגד" מתעצבנת ואומרת שזה לא חוקי לעשות קו פרטי. אז אותו יזם משיג תרומות (!) לצורך קיום הסעות חינם, ושולח אוטובוס בשעה היעודה. "אגד" מציבה ביציאה מהשכונה פקח - שאין לו שום סמכות לעלות על אוטובוס שאינו של "אגד". הפקח מונע בגופו (!) מהאוטובוס להתקדם על הכביש, עולה, ומאיים על הנהג - שוב בלי סמכות - שהוא ידאג שישללו לו את הרשיון לאוטובוס. הנהג המפוחד נבהל מהאלימות, מסרב להמשיך ליסוע. וזה, אני מזכירה, אוטובוס פרטי, שזכותו של הבעלים להעלות אליו נוסעים. שבועיים אחר כך, הפלא ופלא, אגד מכריזה על קו חדש, 15א, נפרד, בשעות המבוקשות.

 

בעקבות הפרסום בפייסבוק: צפת, ערד ועוד

 

פרסום הנתונים שלעיל בפייסבוק, העלה סיפורים דומים לגבי הסטוריית קווים "חרדיים" נוספים. בין השאר הוזכרו האוטובוסים לצפת, אשר בה פעל במשך הרבה שנים שירות הסעות של אדם בשם בלמס. כולם ידעו שבשביל להגיע לצפת נוסעים עם בלמס. שכמובן, היה זול יותר מליסוע באגד, והיה לו שירות בתדירות גבוהה בהרבה. ובריטואל הקבוע: אגד קלטו שיש ביקוש, וסוף סוף הורידו מחירים למחיר מצחיק (משהו כמו 10 ש"ח, כך מדווחים לי) רק כדי "לשבור" את ההסעה הפרטית. בערד קרה סיפור דומה לחיפה. גם שם אחרי שהיו הסעות פרטיות "אגד" הקימו סוף סוף קו. הם גייסו לשירותם את מי שהיה האחראי על ההסעות הפרטיות, כדי שיהפוך למפקח. על פי מה שמספרים לי, בסופו של דבר הוא גם פוטר.

אופקים, נתיבות ותפרח

על פי דיווחי הגולשים, זה מה שקרה גם עם ההסעות ליישובים באיזור באר שבע. מי שיזם את ההסעות לתפרח ואופקים היה הרב של תפרח שמימן מכיסו מונית בסופי שבוע למרכז לפני כשלושים שנה. והוא היה הראשון בארץ שעשה קווים פרטיים. בהמשך יזמה משפחה בשם שטטמן אוטובוס לאופקים, עם קו הסעות פרטי בשם "דרך המלך". כדי לעקוף את הבעיה החוקית של הצורך ברשיון לקו, היה צורך להזמין מקום ומנוי מראש. כך, למעשה, קו קו 498. כשההסעות המסודרות מאד הללו התרחבו, "אגד" שוב תפסה טרמפ, ובאופקים, תפרח ונתיבות, אגד הורידה את המחיר לעשרה שקלים, ואחרי חצי שנה שברה את המתחרה, ואז העלתה ל-25 ש''ח, כשבקו מקביל המחיר הוא 40 ש"ח

פתח תקווה ונתניה

בפתח תקווה היו אלה המיניבוסים שנסעו מישיבת "לומז'ה" לירושלים שגרמו להקמת קו 426. קו 407 בנתניה הוקם אחרי של"אגד" היה ברור שישנו ביקוש רב משום שידיו של שירות ההסעות "דרמון" היו מלאות בעבודה. אף שהוקם כקו חרדי, הקו משרת את כל תושבי העיר בנוחות משום שהוא מבצע איסוף ופיזור גם באיזורים חילוניים, ובעיני ראיתי עליו פעמים רבות גם נוסעים חילוניים.

 

רוצים שאגד תפסיק לעשוק אתכם? תתאגדו!

הקווים הללו הוקמו על ידי חרדים, בעמל רב, בשביל חרדים. החרדים לא "מסובסדים" על ידי החילונים כמו הטענה האווילית של הכתבות השונות בנידון, כי כשזה היה פרטי זה היה זול יותר. "אגד" והמדינה כופים על החרדים ליסוע ב"אגד", במחיר גבוה יותר ממה שהיו יכולים להשיג, ואז עוד מתלוננים שהחרדים קובעים את תנאי הנסיעה.

רוצים ליסוע במחיר זול יותר? רוצים תנאים טובים יותר? תתאגדו! אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית בירושלים היא דוגמא מעולה לכך שגם חילונים יכולים להתאגד ולדאוג להטבה של התחבורה הציבורית, אלא שפעילותה המבורכת לא זוכה לסיקור תקשורתי - כשחילונים זוכים ל"הטבות" (שזכותם לקבל!) אין בכך משום כותרת חדשותית... האגודה השיגה, לא בלי מאבק, את הסדרתו של קו 480 מיוחד ישירות לקמפוס הר הצופים, כך שהסטודנטים לא יצטרכו להגיע ממסוף ארלוזרוב בתל אביב אל התחנה המרכזית בירושלים, אלא ישר לאוניברסיטה. האגודה דאגה ודואגת גם לעקוב אחר הקוים העירוניים והשירות העירוני של אגד, מתוך רצון לסייע להגברת התדירות בקווים להם נזקקים הסטודנטים

לעומת פועלה של האגודה, הפרסומים החוזרים הדורשים "לחקור" את התעריף לחרדים מתנהגים כמו אותו אחד שהציעו לו לקבל משהו, אבל אויבו יקבל שניים מאותו דבר. כתגובה, הוא ביקש שיעקרו לו עין. העיקר שלאויבו יעקרו שניים. זה רוח הדברים שעולה פה: שהחרדים לא יסעו במחיר - שבעצם נכפה עליהם כי פרטי זה זול יותר - אלא יותר גבוה, העיקר שהם לא יהיו זולים מהחרדים. אני קוראת להם: התאגדו, והשיגו גם לעצמכם מחיר זול יותר, אני 200% בעד - במקום להשתדל להעלות את המחירים של החרדים.
 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים