העובדות

900 מליון שקלים מפסיד שר האוצר למשק בשנה

התרומה במטבע זר של תלמידי ישיבות המגיעים מחו"ל למשק מוערכת ב-888,000,000 שקלים בשנה, בעוד המדינה מוציאה לכך 33 מליון בלבד. החלטת האוצר להפסיק תקצוב זה כמוהו כיריה ברגלו של המשק הישראלי * תרומתם של אלו גבוהה אף יותר בתבחין צריכת המוצרים והשירותים בכלל המשק הישראלי

אחד האפיקים החשובים ביותר למשק משגשג הינו הזרמה של מטבע חוץ. מדובר בענף חשוב, המהווה  עוגן כלכלי חשוב למשק, בדגש על המשק הישראלי. לישראל יש מה למכור: חוץ מהיי-טק, ישראל מהווה מעצמת ישיבות. תלמידי ישיבות מכל העולם השואפים ללמוד במוסדות הגבוהים ביותר ללימודים תורניים יודעים לבד את הכתובת: ישראל.

לא פחות מ12,000 תלמידי ישבות בני חו"ל מגיעים לארץ על מנת להנות מרמת הלימודים הגבוהה של הישיבות, כאשר על הדרך הם תזרימים הון רב למשק.

שכר הלימוד הממוצע של תלמיד כזה הינו 20,000 דולר לשנה. בשקלול, 888,000,000 ש"ח. במילים: שמונה מאות שמונים ושמונה מליוני שקלים חדשים. מידי שנה בשנה. לזה כמובן יש לצרף את הביגוד שהם קונים כאן, את מצרכי המזון, נסיעות, תרבות ושירותים נוספים שהם רוכשים ישירות מן השוק בארץ, במטבע זר. מדובר בענף ייצוא איתן מאוד, מעבר לגאווה הישראלית ולהגשמת החזון הציוני בהעלאת יהודים אלה ארצה.

המדינה, מצידה, מפוררת להם כמה וכמה פירורים. רוצים לדעת כמה? קצת מעליב, פחות מ-230 ש"ח לחודש. ושימו לב שוב: מדובר באחת המטרות המוצהרות של הציונות, בהתחשב בעובדה שרבים מתלמידים אלו נשארים למגורים בארץ. חלקם למספר שנים ואחרים באופן קבוע. ומי שמסייר בשכונות בהן הם מתגוררים יתקשה שלא לחשב את עלויות המגורים שהם משלמים לתוך המשק.

לשם ההשוואה, המדינה העבירה תקציב שנתי של 116 מליון ש"ח בבמוצע בשנים האחרונות לפרויקט תגלית בו מגיעים צעירים יהודים מחו"ל לטיול בן עשרה ימים בישראל, ותמשיך להעביר לפחות 40 מליון ש"ח לשנה, גם בשנים הבאות.

לעומת זאת בתלמידי הישיבות בני חו"ל המתגוררים ואף מתחתנים בישראל, מדינת ישראל משקיעה, 33 מליוני שקלים בלבד מדי שנה, כאשר על כל שקל שהמדינה נותנת, היא מקבלת חזרה עשרים ושבעה שקלים.

את כל זה מבקש שר האוצר למחוק במחי יד. למה, אולי כי הוא כלכלן דגול?

ובל נשכח את הצלע הנוספת: שר הכלכלה ושר הדתות נפתלי בנט, הפוגם בתמיכתו בהחלטה זו הן בתפקידו כשר כלכלה, הן בתפקידו כשר דתות, ובוודאי כמנהיג הציונות הדתית על הגדרותיה כציונית וכדתית.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים