העובדות

391.5 ש"ח בלי לעבוד

פעיל אנטי חרדי טוען ב-ynet שאברכים מקבלים 6000 ש"ח בלי לעבוד * הנתונים האמיתיים שונים לחלוטין מהמספרים המוצגים בכתבה המגמתית * ההטבה לאברך עומדת על 391.5 ש"ח בלבד * כלכלה של שנאה

"6,000 שקל בלי לעבוד. המדינה נגד תעסוקת חרדים", כך קוראת כותרת ההסתה התורנית ב-ynet, והקורא הממוצע רץ לבדוק איך שוב החרדים האלה חלבו ממנו את כל הסכום הזה.

שלומי צדקי מנכ"ל עמותת יש סיכוי (הפועלת בעיקר כנגד הציבור החרדי בנושאי גיוס בכפיה, חינוך, ותקצוב) מציג את הלוגיקה לפיה אברך מקבל כ-6000 ש"ח לחודש, יותר מאדם עובד, כך שהוא גם חי על חשבון הציבור החילוני וגם אין לו סיבה לצאת ולעבוד, ולקיים את עצמו.

ושוב, קריאה מרפרפת מגלה ש-ynet פשוט בונה על זה שהאינטלגנציה של קוראיו נמוכה מכדי לקלוט שצוחקים עליהם כל הדרך לשטיפת מוחם (ולאחר קריאת הטוקבקים, נראה שעורכי האתר ביצעו החלטה מושכלת בהחלט). קריאה מעמיקה יותר מגלה שב-ynet לא יהססו להציג נתונים מעוותים, החל מדיסאינפורמציה ועד אינפורמציה שקרית, הכל בשם ההסתה. הרי הרבה יותר קל להתסיס נגד ציבור חסר ישע, מאשר נגד אלה שבאמת עושקים אותנו: החברות הגדולות שמקבלות הנחות ענק במיסים, הטייקונים, הבנקים ועמלותיהם, ועוד ועוד.

 

הבטחת הכנסה

בניגוד לגולשי ynet בוגרי הליבה "דוסים" יודעים להעמיק ולעשות חשבון. הבה נעבור אחד אחד על הנתונים המוצגים בכתבה, ונציג את העיוותים שבה:

כל עוד האברך נשאר בישיבה הוא זכאי להבטחת הכנסה בגובה של 1,040 שקלים

לא נכון.

הקריטריונים לקבלת הבטחת הכנסה כוללים הכנסה משפחתית שאינה עולה על 1200 ש"ח (האברך יכול לעבוד שלא בשעות הלימודים אולם עליו לקבל אישור עבודה) ומלגת הלימודים שלו מהכולל לא יכולה לעלות על 2,500 ש"ח. צריכים להיות לו 3 ילדים, ואף שהטבלה מסתמכת על אברך עם 6 ילדים, בכתבה הדבר לא צויין.

כללו של דבר – כל אברך שאשתו עובדת כמורה בחצי משרה כבר לא זכאי למלגה הזו, וכך מדובר במרבית האברכים כאשר בשנת 2010 עמד מספרם של האברכים מקבלי קצבת הבטחת הכנסה על 10,158, כאשר מספר האברכים כולו עמד על כ-67,000 על פי דו"ח ועדת פלסנר.

מקבלי הבטחת הכנסה נבדקים באופן שוטף בכדי לוודא שהם עומדים בקריטריונים הקשים, כשהנתונים נבדקים ומותאמים מול מספר גורמים.

פרט מעניין שמשנה את כל התמונה: כחמישית מכלל מקבלי הבטחת הכנסה לאברכים, גם עובדים כחוק (עם אישור עבודה כפי ההנחיות בחוק). (מקור: "הבטחת הכנסה לזכאי המוסד לביטוח לאומי ולאברכים", מחקר של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, עמודים 4-5)

 

מלגת כולל

הלאה. הכותב ב-ynet מדבר על "מלגת כולל בגובה של 900 שקלים".

לא נכון.

על פי דו"ח ועדת פלסנר (עמ' 62) סכום הקצבה לאברך בשנת 2010 עמדה על 828 ש"ח בלבד.

התקציב לאברכים אינו גדל לפי מספר האברכים (מוסבר בדו"ח פלסנר, אותו עמוד), אלא התקציב הכולל מחולק במספר תלמידי הישיבה והאברכים. מכיוון שמספרם של אלה רק עלה מאז שנת 2010, והתקציב לא עלה בהתאמה – התשלומים מהמדינה לאברך רק יורדים.

 

הנחה בארנונה

בסעיף הבא הכותב מדבר על "הנחה בתשלום הארנונה בממוצע של 250 שקלים לחודש".

לא יודעת איך זה אצלכם, אבל אצלנו בירושלים, העיר היקרה בארץ מבחינת תעריפי הארנונה, 250 שקלים לחודש זה הסכום שאני משלמת על דירת 3 חדרים. אברכים דלפונים נזקקי הבטחת הכנסה אינם מתגוררים בדירה גדולה יותר, רובם אף אינם גרים בירושלים. אבל אפילו אם כן – לא ייתכן שסכום ההנחה הוא סכום התשלום, אפילו אם נניח שיש להם 90% הנחה – ההנחה שלהם עדיין נמוכה לכל הפחות ב-25 ש"ח לחודש מהמוצג.

 

תרומות מהקהילה

עכשיו אנחנו מדברים על "תרומות מהקהילה". מישהו יכול בבקשה לגלות לי איפה משיגים 1,000-2,000 ש"ח תרומות לאברך בכל חודש?

כן, במקרה הזה הכותב נסמך על גדולים ממנו – המועצה הלאומית לכלכלה, ראיתי בזמנו את המסמך המקורי אף שלא זכור לי הסכום המדוייק שנכתב שם. השאלה, אם כן, מופנית אליהם – כי יש המוני אברכים שישמחו לגלות מי יסכים לתרום להם אפילו עוד 500 ש"ח בחודש, שלא לדבר על ה-2000 המדוברים. ישב לו כנראה אי-מי אי-שם וניחש מספרים, כשבפועל – לא ברור על מה הם מתבססים. ובכל מקרה והחשוב מכל: הכותרת של הכתבה גורמת למחשבה שכל הסכומים מגיעים מהמדינה וזה, כפי שעולה מהכתבה עצמה, הרי לא נכון. מכיוון שאפילו נניח שקיימות תרומות כאלה, הן אינן על חשבון המדינה.

גם אם מדובר על מלגת הכולל הנתרמת על ידי נדיבים (בד"כ מחו"ל) הרואים בלימוד התורה אידיאל שראוי להשתתף בו, הסכומים הינם נמוכים בהרבה ומסתכמים בכ-600 עד 1200 ש"ח.

 

קצבת ילדים

הנושא הבא הוא קצבת הילדים. אז קודם כל, הבהרה חוקית: קיצבת ילדים אינה משולמת לגבר אלא אם הוא הורה משמורן. בכל מקרה אחר היא משולמת לאשה, ולכן לא נכון לחשב את הסכומים הללו כניתנים לגבר. אבל לצורך ההסתה, למה לא? אז בואו נתייחס כאן לסכומים.

כאן ניגשנו לאתר הביטוח הלאומי, בנסיון לגלות איך נוצר סכום של 1600 ש"ח לאברך שיש לו 6 ילדים. אז בואו נראה: אם כל הילדים נולדו אחרי ה-1 ביוני 2003, הסכום שתקבל אשת האברך יעמוד בדיוק על 1296 ש"ח. (מקור).

במקרה שמחצית מהילדים נולדו לפני התאריך הנ"ל, הסכום יהיה גבוה מעט יותר ויעמוד על 1328 ש"ח. רק במקרה שכל ששת הילדים נולדו קודם לכן (ואז אנחנו כמובן נשאל היכן שאר הילדים, וגם נניח מתוך הידיעה לגבי המתרחש בשטח שמי שיש לו ילדים בגילאים כאלה משלם סכומי עתק לסמינרים ולחיידרים ולכן לא יכול לחיות רק מהבטחת הכנסה וממילא לא כלול בתיאוריה הנ"ל) הסכום יהיה גבוה יותר ויעמוד על 1944 ש"ח. אוקיי, אז בסעיף הזה עשו כאן סוג של ממוצע בלתי מאוזן.

 

ביטוח לאומי

לאחר מכן הכתבה מניחה שמי שיצא לעבוד יקבל שכר של 4,100 ש"ח – שכר המינימום במשק. זאת, כמובן, אם ימצא עבודה במשרה מלאה – אבל הנתונים במשק מראים שכ-5% מהעובדים במשק אינם מוצאים עבודה כזו ועובדים במשרה חלקית בלבד.

בכל זאת, נזרום עם ההנחה של משרה מלאה. תשלום דמי הביטוח הלאומי עומד על 3.5% לשכירים (מקור: המוסד לביטוח לאומי). 3.5% מתוך 4,100 ש"ח הינם 143.5 ש"ח. הכותב הציג מצג שוא, כאילו הסכום שישלם האברך שיצא לעבוד כדמי ביטוח לאומי יעמוד על 287 ש"ח, וממילא גזר מתוכו הנחת-שוא נוספת, לפיה שיעור ההנחה בביטוח לאומי לאברך הנה 170 ש"ח. למעשה, התשלום החודשי לאברך עומד על 120 ש"ח (מקור) ולכן ההבדל בתשלומים בין אם יצא לעבוד לבין כאשר הוא לומד, הוא בסך הכל 23.5 ש"ח, ולא 170 ש"ח כפי שהוצג.

 

הכותב גם הניח שהאברך לא יקבל את ההנחה בארנונה ("יפסיק לחיות על חשבון המדינה"). אבל אדם עם 6 ילדים שהכנסתו עומדת על 5,700 ש"ח (שכר מינימום + קצבת ילדים ממוצעת) עדיין יקבל 90% הנחה. (מקור: אתר עיריית ירושלים). כך שאם מישהו התכוון להראות כאן שיציאתו של האברך לעבודה תועיל ל"הסרתו מכתפי החברה", הוא צריך למחוק את הסעיף הזה.

 

סעיף נוסף בו נופלת הכתבה הוא מספרם של הילדים החרדים הנולדים. שיעורם ירד, אומנם, אך לא באותו שיעור בה קוצצו קצבאות הילדים, וגם לא באותו קצב. כך שאם מישהו מחפש קורלציה, הוא לא ימצא אותה. זאת ועוד, לדעת רבים בציבור הדתי והחרדי, ואני בתוכם, שיעור הילודה ירד מסיבות אחרות, כמו שכדאי לראות בכתבה באתר וואלה.

 

שיעור העובדים בחו"ל

הכותב גם מניח שבחו"ל "אחוז היציאה לעבודה של חרדים בחו"ל קרוב מאוד לאוכלוסיה המקומית ומספר הנפשות למשפחה, על פי רוב, נמוך מאשר משפחה חרדית בישראל".

הפעם אתחיל מהסוף – דווקא אצל אנשים עובדים בחו"ל, מספר הילדים גבוה יותר. הם אלה שיכולים יותר להרשות לעצמם להתמודד עם התשלומים האסטרונומיים על חינוך ילדים. אבל האם אחוז היציאה לעבודה של חרדים בחו"ל אכן דומה לאוכלוסיה המקומית?

זה נתון שאבד עליו הכלח. לא עוד. במגמה הפוכה למתרחש בארץ, שיעור היציאה לעבודה בקרב חרדים בארצות הברית הולך ופוחת, ומי שכן יוצא לעבוד, כבר יש ויכוח אם הוא נחשב חרדי או לא. עד כדי כך שהרב יעקב רוזנבלט, רב ובעל חברה מדאלאס, נאלץ לצאת במאמר ב"ג'ואיש פרס" רק לפני שבועיים וחצי, בכדי להסביר למה הוא בעצם כן חרדי.

 

ונקודה חשובה שהכותב התעלם ממנה: אב לששה ילדים שאשתו לא עובדת ויצא לעבוד, יקבל 460 ש"ח לחודש מענק הכנסה באם הוא משתכר שכר מינימום, ואף אם הוא משתכר למעלה מזה עדיין יקבל סכום מסויים ("מס הכנסה שלילי"). (מקור)

 

טבלת סיכום: כמה באמת מקבל אברך שיש לו ששה ילדים

מקור

סכום לאברך

סכום ליוצא לעבוד בשכר מינימום

קצבאות ילדים

1296

1296

מלגת כולל

828

 

הנחה בארנונה

225

225

הנחה בבטוח לאומי (לעומת עבודה בשכר מינימום)

23.5

 

מס הכנסה שלילי לעובד

 

460

סה"כ

2372.5

1981

הכנסה עצמאית (משכורת\תרומות)

1000

4100

סה"כ עם הכנסות שאינן מהמדינה

3372.5

6081

הבטחת הכנסה (15% מאברכים בלבד)

1040

 

סהכ עם הבטחת הכנסה

4412.5

 

 

 

ולסיכום: אברך עם 6 ילדים מקבל המדינה, אם באופן ישיר ואם בצורת הנחות בארנונה ובביטוח לאומי, סכום של 2372.5 ש"ח לחודש. במקרה שהוא גם אחד מ-15% מהאברכים שמקבלים הבטחת הכנסה, הסכום שיקבל מהמדינה יעמוד על 3412.5 ש"ח.

מה ההבדל בין מה שהוא מקבל לבין מי שיצא לעבוד בשכר מינימום יקבל מהמדינה?

בסך הכל 391.5 ש"ח.

לא סכום שגורם לבן אדם להשאר בכולל, אם הוא יכול לצאת לעבוד ולהכפיל לכל הפחות, את הכנסתו החודשית (ומי לא יחפש הכנסה נוספת במצב כלכלי מחפיר שכזה? אבל זה נושא למאמר לחוד).

6,000 ש"ח??? נו, באמת. אבל ככה זה, כנראה, כשלומדים ליבה.

 

עדכון: בעקבות תגובה שקיבלתי לאחר פרסום הכתבה, התבררו כי על פי נתוני בנק ישראל, 7% ממקבלי מס הכנסה שלילי מקבלים גם קצבת הבטחת הכנסה, הפעם מהביטוח הלאומי, כהשלמת הכנסה. כך שאב ל-6 ילדים שמקבל שכר מינימום (+ דמי הבראה כקבוע בחוק + הפרשות לפנסיה ופיצויים כקבוע בחוק) זכאי ל-478 ש"ח נוספים מהמדינה, במקרה כזה, יוצא שאדם שיוצא לעבוד יקבל אף יותר כסף מהמדינה ממה שמקבל אברך.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים