חדשות

לראשונה מאז 1967: גברים יהודים לא הורשו להיכנס לרחבת הכותל

חרף העובדה כי מדובר במקום תפילה אוניברסלי של העם היהודי, נערכה סלקציה בכניסה לרחבה * המורשים להינכס: חילונים וגויים * תגובת משטרת ישראל תפורסם לכשתתקבל

בזמן שגורמים בתקשורת חוגגים על כך שרק מאות בודדות של חרדים מחו נגד הפרובוקציה הדתית הקבועה, התמונה האמיתית מתבהרת: על פי עדויות שהתקבלו משטרת ישראל מנעה בכוח כניסת יהודים חרדים לתפילה ברחבת הכותל. מדובר בתקדים שערורייתי המטיל צל גדול על התנהלות המשטרה בפרשה כולה.

נזכיר כי קבוצת נשות הפרובוקציה, הממומנות על ידי המרכז הרפורמי בלמעלה מ100,000 ש"ח, מונה נשים בודדות בלבד, חלקן בעלות רקע אישי בעייתי אשר שמו להן למטרה להטריד את הציבור היהודי בארץ ולערער את תפיסות היסוד של העם היהודי, במקום המקודש לו ביותר. הגישה הסלחנית כלפיהם במשך עשור שנים כנראה הטרידה אותן ולכן הן עלו מדרגה כאשר הן דרשו ברוב חוצפתן לערוך את פולחנן ההזוי על רחבת הכותל עצמו, ואף שכרו משרד יח"צ לצורך כך.

 

מיותר לציין כי רחבת הכותל שימשה יהודים מאז חורבן הבית השני בשנת 70 לספירה, להתפלל כפי המסורת היהודית. פלגים שבחרו להם רעיונות אחרים תמיד בחרו גם מקומות פולחן שונים ומעולם לא רמסו את רחבת הכותל הקדושה ליהדות.

בשנת 1967 כאשר הכותל שוחרר שוב חשו היהדים כי מעתה לא יתערבו להם בהחלטותיהם וכי חופש התפילה יהיה ללא עוררין. אולם הבוקר ראש חודש תמוז תשע"ג, 46 שנים לאחר שחרור הכותל, נפל דבר בישראל ובירושלים: לראשונה הגיעו יהודים בעלי חזות חרדית להתפלל במקום, אולם לא הורשו להיכנס אליו.

המשטרה חסמה את הגישה מעיר דוד לשער האשפות להולכי רגל ומכוניות וכן סגרה את הכבישים מסביב לעיר העתיקה.שירות האוטובוסים של חברת "אגד" בוטל אף הוא, שירות שנזכיר כי הוא אינו פרטי אלא ציבורי, ואלפים לא יכלו להיכנס לרחבת הכותל.

 

גורמים חרדים הביעו זעזוע רב בעקבות המקרה ואמרו כי "לא יתכן שהכניסה למקום התפילה היחיד של העם היהודי יעמוד תחת סלקציה" וכי אף בשנות הכיבוש העותומאני והבריטי לא היה כתקדים הזה.

שוטרי מג"ב שנאלצו ליישם את האפליה המקוממת צוטטו באומרם כי "כואב הלב. יש לנו כל כך הרבה צרות וכל כך הרבה דברים לטפל בהם והדבר האחרון שאנחנו צריכים על הראש זו המחלוקת ביננו. לנו אסור להתערב ולומר את דעתנו אבל זה כואב ופוגע. האמת היא… שאני וחבריי לא מבינים מה רוצות נשות הכותל. בשביל מה כל הפרובוקציה הזאת? זה ממש נראה כאילו שיש להן מטרה להכעיס ולגרום לבלגאן. במקרה הזה אני בהחלט מבין את החרדים. הכותל המערבי מאבד מכבודו וזה רע מאוד".

 

את תגובות המשטרה וחברת אגד נצרף לכשתתקבלנה.

גברים מאחורה. ברי המזל הבודדים שהצליחו להיכנס. צילום: מדשות 24
הכל כדי שלא תוכלו להתפלל. צילום: חדשות 24

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים