העובדות

68% זהו אחוז התקצוב לתרבות במגזר החרדי בירושלים

תקציב התרבות התורני בירושלים עומד על 12 מליון שקלים בלבד, לעומת 87 מליון ש"ח מהם נהנים מידי שנה למגזר הכללי, למרות שהמגזר החרדי מהווה מעל 20% מכלל התושבים בעיר.

כותרת ענקית צבעה את עמוד השער של מקומון ירושלמי חילוני בסוף השבוע שעבר: "זה עולה לעירייה כמעט כמו יום העצמאות", זעקו האותיות השחורות, הגדולות והמפחידות, ועליהם נמרח צבע זהוב זוהר. "יום ירושלים עולה פחות", המשיך מנגנון ההסתה להתריס ולהסית.

ובתחקיר עצמו התחרו ביניהם חברי המועצה החילוניים, הנכנסים בקרוב לשנת בחירות, מי יתנגח יותר בציבור החרדי: "הקצבת סכום עתק של 1.2 מיליון שקל מכספי משלמי הארנונה ישירות לאירוע מגזרי שרק חרדים נהנים ממנו הוא דבר מופרך ובזוי", טענה חברת מועצה. לפתע גם "הדרת נשים" נקראה לזעוק מרה נגד מעמד סיום הש"ס המרכזי הנערך השנה בירושלים.

מימדי הצביעות המשיכו לטפס בדבריו של חבר מועצה מסיעת מר"צ, שקבל על ה"פילוג" שיוצר תקציב העירייה: "זה יוצר תחרות בין חרדים אשכנזים ובין חרדים ספרדים ובין דתיים לאומיים בנוגע למי מבזבז יותר"…
והדברים זועקים לשמים: הרי אין מגזר המקופח בתקציבי תרבות יותר מאשר המגזר החרדי. מרבית תקציבי התרבות בעיריית ירושלים, בסדר גודל תקציבי עצום וחסר פרופורציות, מנותבים באופן אוטומטי לציבור החילוני בעיר, ללא פוצה פה ומצפצף. הציבור החרדי מוגדר כ"בן חורג" בתקציבים אלו והוא מקבל בקושי רב פירורים תקציביים שונים אותם הוא מצליח ללקט בעמל רב.

"שלושים מיליון שקל הולכים לאירועי הקיץ ברחבי העיר ירושלים", אמר נציג סיעת "יהדות התורה" בתגובה לדברי ההכפשה. "זה קצת מצחיק אותי לשמוע שתקציב אירועי סיום הש"ס, למעמד המתקיים אחת לשבע שנים, זה יותר מדי כסף. שחבר המועצה ממר"צ יבדוק כמה כסף הוא שם לאירוע קיקיוני ביום שישי. גם אם העירייה תערוך עוד אירועים רבים כאלה, עדיין תקציבם לא יתקרב לתקציב המושקע במגזר הכללי".

בעקבות ההכפשות יצאנו לבדוק את תקציב התרבות התורנית של עיריית ירושלים לשנת הכספים הנוכחית (2012), אל מול תקציב התרבות הכללי של העירייה.

ראינו וחשכו עינינו: תקציב התרבות התורנית, הכולל בתוכו גם את תקצוב מעמד סיום הש"ס — הנערך אחת לשבע שנים, עומד על סך: 12,063,197 שקלים בלבד, לעומת 87,276,957 שקלים (יותר מפי שבעה!) המיועדים לתקציבי תרבות למגזר הכללי. ואם זה לא עוול, מה כן נחשב לעוול?! אולם מייצרי כותרות ההסתה נאמנים לדרכם ולשיטתם. אותם לא מעניינים באמת הנתונים.

הכתבה המגמתית שכל מטרתה הכפשת הציבור החרדי, מנסה להתסיס את הציבור החילוני בכך שהתקציב המיועד לאירוע סיום הש"ס נלקח "מכספי משלמי הארנונה". ובכן, גם בזה הגיעה העת לעשות סדר: הציבור החרדי נמנה על משלמי המיסים הגבוהים ביותר מאשר כל מגזר אחר בארץ. ח"כ הרב משה גפני, טוען זאת שנים, והגיע העת להפנים: המשפחות ברוכות הילדים משלמות מס עקיף פי כמה וכמה מאשר המגזר הכללי, דווקא בשל היותן משפחות ברוכות ילדים.

כל קנייה המבוצעת בסופרמרקט עבור משפחה ברוכת ילדים, מעבירה תשלום מס עקיף כנגד סך קניות חודשי שמבצעת משפחה חילונית ממוצעת. תשלומי מס עקיף מועברים כמעט בכל פרט בחיי היוםֿיום, החל מקניות במכולת ועד שימוש בתחבורה הציבורית, שכידוע הציבור החרדי הוא הצרכן הגדול ביותר שלה. ואל תזלזלו כלל בנתוני מס עקיף, מדובר בסכומי עתק. לאחרונה פרסמו גופי הכלכלה היוקרתיים בעולם, כי ישראל נמצאת באחד המקומות הגבוהים ביותר בעולם בתשלומי מס עקיף. כספים אלו, המועברים היישר מכיסו של הציבור החרדי לקופת המדינה, ממשיכים את דרכם אל המגזר הכללי ומממנים אותו, לא להיפך.

גם אתה, מר יאיר לפיד, אשר לאורך השנים בטורך בעיתון הנפוץ במדינה, משחיל פעם אחר פעם, כבדרך אגב, באופן ציני ומרושע, כי הציבור החילוני מפרנס את הציבור החרדי ומממן אותו, יודע את האמת שדבריך שקריים ובוטים: אתה לא מממן אף אחד מהציבור החרדי. מעולם לא קיבלה ממך משפחה חרדית אחת ולו פרוטה.

ההיפך הוא הנכון: המשפחות החרדיות, מלבד שהן תומכות בכספי צדקה ומעשר יום יום ושעה שעה במשפחות נצרכות מכל המגזרים, באופן פרטי ובאמצעות ארגוני צדקה וחסד, אליהם אתה ושכמותך אינם תורמים דבר (אדרבה, תפתיע אותנו ותגלה כמה אתה תורם), הרי שהציבור החרדי הוא זה שמממן אותך במיסים הרבים שהוא משלם.

יתירה מכך: מכספי הציבור החרדי אתה ושכמותך נהנים מתקציבי עתק של תרבות המופנים אך ורק לקהל יעד חילוני וליעדים העומדים בסתירה מוחלטת להשקפת עולמו של הציבור החרדי. אם הציבור החרדי מקבל משהו מהמדינה (הרי גם בתקציבי החינוך הוא מופלה לרעה באופן מעורר חלחלה), זה מעט מזעיר ממה שהוא נותן לקופת המדינה ומקבל עתה בחזרה. נראה את אותם אישים מסיתים הולכים צעד נוסף ומציעים לציבור החרדי: על תשלמו יותר מיסים ואל תקבלו תקציבים.

אבל כך היא דרכם של מסלפי האמת לאורך הדורות. המציאות אינה משנה. העיקר זו הדמגוגיה והניסיון לגרוף רייטינג, קולות ומנדטים על חשבונה של האמת

http://www.jdn.co.il/news/97627

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים