חדשות

אליס בארץ המיליארדים האבודים

אליס ברזיס, פרופסור לכלכלה באונברסיטת בר אילן ומשוררת בדימוס טוענת כי החרדים סוחטים עשרות מליארדים * חישובים דמגוגים ומספרים מופרכים מהווים את הבסיס לכלכלת השנאה * דורשת: לכווץ את הילודה החרדית למרות תמיכתה בילודה גבוהה במגזרים אחרים

באתר כלכליסט פורסם בסוף השבוע טורה של אליס ברזיס המציגה את עצמה כראש מרכז אהרון מאיר, במחלקה לכלכלה של אוניברסיטת בר-אילן,  ושם תחת הכותרת "איפה הכסף? פשוט אין כסף" היא מפרטת ראשית כי הכסף הולך ל"פריון עבודה נמוך" של עובדי המדינה ואז במעבר חד חוזרת לנושא החביב עליה בשנים האחרונות כיווץ הילודה החרדית.

נזכיר כי כבר ביצירתה הלירית "דיינו 2013" הגדירה את החרדים כנצלנים, סחטנים ותאבי כח, אולם הפעם היא חוזרת לכאורה להשתמש בכלים מתחום השכלתה האקדמאית, למה לכאורה, כי ביחס ליכולת השימוש שלה במספרים, אף שיריה כבר מהווים אלטרנטיבה קורצת יותר.

ידידי יצחק למפרט כבר הציג באריכות את הכשל המובנה בהנחתה של ברזיס כי ילדים משמעותם נזק כלכלי, בקצרה אצטט כי בין היתר גם בישראל כמו בארצות רבות בעולם הצעירים הם אלה שעוזרים באיזון הונאת הפונזי המכונה פנסיה תקציבית, ולמרות שאין חולק כי ילדים עולים כסף, הציבור החרדי יכול להוות מקור השראה בוויתור על מותרות לצורך הגשמת האידיאל הערכי של גידול הילדים.

סיפורים על מספרים

ברצוני להתייחס למספרים החדשים אותם מנחיתה הפרופסור לכלכלה, לפיהם החרדים מקבלים בין 40 ל-80 מיליארד ש"ח בשנה, מתוכם מיליארד וחצי שקל הולכים לתמיכה ישירה בישיבות, וכדבריה:

על סך הוצאות של 390 מיליארד שקל, כאשר מנכים את הוצאות הממשלה כמו ביטחון, תחבורה, תשתיות וכד', רואים כי סך התשלומים שמועברים למגזר החרדי, נעים בין 40 מיליארד ל-80 מיליארד שקל . מצד שני אם נאמוד את התקבולים מהמגזר החרדי, הלוקחים בחשבון מע"מ ומס הכנסה שהם מפרישים, נקבל כ-15 מיליארד. מכאן עולה כי סכום הנטו המועבר למגזר זה גבוה מ-45 מיליארד שקל. מדובר אמנם באומדן גס אך כזה שאינו חוטא למציאות. תמוה אם כך שהאוצר לא מפרסם את הנתון ומסתפק בפרסום המיליארד וחצי שקל של תמיכות ישירות לישיבות. אם שאלתם איפה הכסף? ייתכן שהוא נמצא בהוצאות על אוכלוסייה שלא משתתפת בייצור.

 

צר לי לאכזב את הפרופסור נוטפת השנאה, אבל התרגיל הקלאסי של "הכה בחרדים והצל את העם" כבר נשחק עד דק על ידי מיודענו יאיר לפיד, שגם לאחר שהכה ככל יכולתו במגזר החרדי עדיין גילה שאת הכסף יהיה צורך לחפש במקום אחר.

כל התקציב לישיבות מסתכם בפחות ממיליארד שקלים, ליתר דיוק בתקציב 2011-2012 היה מדובר על 720 מליון ש"ח בלבד אליו התווספו בהמשך כ-300 מליון נוספים, כפרופסור לכלכלה החרדה לגורל המדינה בוודאי לא תזלזל במאות המליונים אותם הוסיפה בהינף אצבע לתקציב המדינה.

שקר עם קביים

גם אם יצליח שר האוצר הטרי להתמודד עם תוספת מאות המליונים שנוספו ברגע, אני כבר רואה את הפראמידיקים שועטים בדחיפות לעבר משרדו למראה הסעיף לפיו החרדים מקבלים בין ארבעים לשמונים מיליארד שקלים בשנה.

גם גדולי שונאי החרדים לא העיזו לנסות להאשים את החרדים בקבלת עשרות מליארדי שקלים, מכיוון שלמרות שהשקר אינו זקוק לרגלים, בכדי לטפס לגבהים כה רמים הוא יזדקק לעזרה משמעותית, רגלים לא יספיקו.

נכון, לחרדים המהווים כעשירית מהאוכלוסיה מגיע 10% מהתקציב המהווים כ40 מליארד ש"ח, אבל בפועל החרדים מופלים לרעה ומקבלים רק חלק קטן מהמגיע להם, כך לדוגמה ילד חרדי מתוקצב בכשליש מילד חילוני.

מרושעת במיוחד היא עצם זריקת הנתון לפיו חרדים מקבלים תקציבי עתק, מבלי לטרוח לבסס זאת בשום נתון איתו ניתן להתעמת, אלא הפרחת מספרים הגדולים על יכולת אומדנו של הישראלי הממוצע שיאלץ להניח כי אם מדובר בסכום שנע בין ארבעים לשמונים מיליארד שקלים, הרי שמה כבר ישנו כמה מאות מליונים לכאן או לכאן, והפירוט מיותר.

אומנם רק הפער בין שני המספרים יכול לפתור את כל בעיית הגרעון של מדינת ישראל, אבל מי צריך עובדות כשמדובר בחרדים.

ליצן אקדמאי

כפרופסור לכלכלה המגיעה מהעולם האקדמאי עומדת בפני אליס ברזיס האפשרות להשתמש בכלי עבודתה הכלכליים, ולא לחפות על חוסר מקצועיות בכותרות רעשניות וזולות נוסח מפלגת יש עתיד.

כאזרחית מודאגת, מצופה ממנה להשקיע את הזמן הנדרש מתפקידה האקדמאי, ולבצע מחקר מקיף שיעמוד בכל הסטנדרטים האקדמאיים הנדרשים, ולא להנפיק כותרות המקדמות אג'נדה פוליטית, שלא לומר גזענית, לחלוטין, תוך שימוש בתפקידה האקדמאי כקרדום חוצב שנאה וגזענות.

אמנם מוגזמת הציפייה להגינות מהגברת שכבר הוכיחה את שנאתה לכל הקשור למגזר החרדי, אולם הגיע הזמן לדרוש זאת מהאכסניה אותה היא מייצגת, ולפנות לאוניברסיטת בר אילן בדרישה לעצור את מסע השנאה של פרופסור ברזיס, המשתמשת בשמם כדי לייצר גזענות זולה ודוחה מעין זו.

תגובת האונברסיטה תפורסם לכשתתקבל

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים