חדשות

יום הזכרון 2014: דוסים זוכרים אחרת

לא עוד הכפשת חרדים במסוה יום הזיכרון: הערב ציפתה לצלמי התקשורת הפתעה מרעננת בגן סאקר: מיצג נרות נשמה לזכר הנופלים בצורה מפתיעה * בשיח אותו הנחה סא"ל הרב דב פוברסקי עסקו הצדדים בזכרון ותרבות מאחדים, ומשמעות היום בעיניים חרדיות וחילוניות

פעילי דוסים התייצבו בערב יום הזיכרון בגן סאקר במסגרת פעילות "זוכרים אחרת" הנערכת ביום הזיכרון זו השנה השנייה. המטרה: להקדים תרופה למכה, לפגוש צלמי תקשורת שמגיעים לחפש חרדים שלא מכבדים את יום הזיכרון ולהציג עמדה אחרת. הפעילות נערכת לאחר שבשנים האחרונות התרגלנו לראות ביום הזיכרון כותרות ענק המבשרות על חילול יום הזיכרון על ידי חרדים.

השנה, כאמור, החליטו פעילי דוסים למגר את התופעה. כך צלם 'חדשות 2' שהגיע לסקר חרדים עושים מנגל בפארק, נתקל במחזה חריג ויוצא דופן. קבוצת חרדים, פעילי דוסים, התגודדה בסמוך למיצג אומנותי הכולל נרות זיכרון המהווים תחליף לגחלים בוערים במנגל. כאשר התקרב לתעד את המנגל המאיר, הופתע לגלות כי מדובר בפעילות הסברתית של פעילי 'דוסים', העוסקים במלחמה נגד ההסתה והפצת השנאה כלפי המגזר החרדי.

מנגל של זיכרון

לצד מיצג הזיכרון בדמות המנגל המסורתי ועליו נרות נשמה, הונחו עשרות פלאיירים עליהם הודפס מכתב אישי ומרגש מאת מאיר אינדור, מנכ"ל עמותת אלמגור, הקורא לאנשי תקשורת: "התמקדו במאחד ולא במפלג".

"אנו מבקשים למחות נגד העובדה שביום עצוב שבו רבבות אזרחים אבלים על מות יקיריהן, עסוקים כלי התקשורת במנותק מרחשי הציבור, בזריית מלח על הפצעים", כתב אלמגור, "זהו סבב הסתה נוסף והפעם על גבם של המשפחות השכולות. תוקפים מגזר שלם שכביכול לא אכפת לו מהם, ולצבות להם את הלב השבור בלאו הכי. לצערנו רבות המשפחות החרדיות השכולות.

"כאבן הוא כאב כולם, הטרור והרג חפים מפשע לא הבדיל בין מגזרים יהודים, ערבים, חרדים, חילונים, כיפות סרוגות, כיפות שקופות. אין זו התנהגות של סולידריות, של השתתפות בכאב, של הזדהות בשכול, של התייחדות עם הנופלים. למען המשפחות השכולות, למען הכאב הלאומי, ולמען אחדות המדינה - במיוחד ובמיוחד ביום רגיש וקשה זה, התמקדו במאחד ולא במפלג. הרבו אהבה ולא שנאה".

שיח של אחדות

בסמוך לצפירת הזיכרון ואמירת פרק תהילים לעילוי נשמת ההרוגים, התיישבו פעילי הפרויקט עם בני נוער חולפים, חרדים וחילונים, לשיח על זיכרון ותרבות מאחד ומשמעות היום בעיניים חרדיות וחילוניות. את השיח הנחה הרב סא"ל במיל' דב פוברסקי שהציג את חווית הזכרון שלו כחרדי ישראלי, ואת חשיבות הכבוד ההדדי המאחדת בין המגזרים השונים בעם ישראל.

אירועי זוכרים אחרת

יש לציין כי אין זה האירוע הראשון שעורכים פעילי פרויקט דוסים. גם בשנה שעברה יצרו הד תקשורתי וציבורי נרחב לאחר שהתייצבו עם שלט ענק בזמן צפירת הזיכרון בכיכר השבת: "דוסים זוכרים אחרת, די להסתה"

שיח פורה בין בני נוער חרדים וחילונים
צילום: שלומי כהן כיכר השבת
הרב דב פוברסקי, צילום: שלומי כהן כיכר השבת
צילום: שלומי כהן כיכר השבת
צילום: שלומי כהן כיכר השבת
צילום: שלומי כהן כיכר השבת
צילום בועז בן ארי, חרדים 10
צילום בועז בן ארי, חרדים 10
צילום בועז בן ארי, חרדים 10
צילום בועז בן ארי, חרדים 10

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים