טורים

לא תנצחו אותי

דווקא בעידן של גזירות ומלחמת חורמה נגד עולם התורה, מרדכי ירחי מוצא נקודה של אור * מסתבר שהמשואה מאוד פשוטה: ככל שחובטים יותר בלומדי התורה, הם יותר מתחזקים * מרדכי ירחי בטור אורח מיוחד על נקודת מבטו של חרדי בעידן של גזירות, קיצוצים והסתה

בכל פעם שפתחתם לאחרונה חדשות עם איזה קפה הפוך ביד, גיליתם עוד כותרת כנגד שומרי התורה ולומדיה, ובעצם נגד התורה עצמה. זה לא מקרי. לאותם אנשים, עליהם יוצאת מידי יום בת-קול מהר חורב ומכריזה ״אוי להם לבריות מעלבונה של תורה״, יש אג'נדה ברורה - לעקור תורה מעם ישראל. מידי יום הם יושבים וחושבים כיצד לבטל תורה מישראל. הם מודעים היטב לכח התורה, הן היא בעצם סוד קיומו של עם ישראל בכל הדורות, זה שמחזיק אותנו בנאמנות האיתנה בבורא עולם. "כיצד נפסיק את הדת מעם ישראל" הם אומרים "נעקור מהם את התורה".

הם לא המציאו את הגלגל.  במדרש מובא שכששונאי ישראל ביקשו להכניע אותנו הלכו להתייעץ עם גדולי הפילוסופים של אותה התקופה: בלעם בן בעור ואבנימוס הגרדי, לברר כיצד ניתן לנצח את העם הנבחר. כנסו לבתי הכנסיות של היהודים, ענו להם היועצים, אם תשמעו קול לימוד תורה של ילדים, לא יעזור לכם כלום. אם לומדים שיעורי תורה, לא תוכלו להם!

 

חשוב לנו להסביר, קודשא בריך הוא, ישראל והתורה, חד-הם. התורה היא הקשר בינינו לבין אבינו שבשמים, קשר שלא נפרום. במדרש איכה אנו מוצאים טיפה מן הים ממעלת לימוד התורה. על הפסוק ״ואותי עזבו ואת תורתי לא שמרו" כותב המדרש: אומר הקדוש ברוך הוא: הלוואי אותי עזבו ותורתי שמרו, מתוך שיהיו מתעסקים בה, המאור שבה מחזירן למוטב". ומוסיף המדרש: "ויתר הקב״ה על כל העבירות שבתורה ולא ויתר על ביטול תורה". 

 

הרי כל אותם אשר קצים מפני בני ישראל לא יבינו את המשואה הזאת - ״כאשר יענו אותו כן ירבה ויכן יפרוץ״ (שמות א) כשהם יסגרו בית מדרש אחד - יצמחו מאה בתי מדרשות, יסגרו שתיים ויצמחו אלפיים. יוציאו בחור אחד מהישיבה לצבא - יצאו אלף מהצבא לבית מדרש וכן הלאה.

גם באותם הקיבוצים שהעמידו על נס מאז ראשית הציונות את מגמתם לשרש את מסורת היהדות מתוכם רואים כעת כיצד בניהם וממשיכי דרכם חוזרים למסורת אבותינו. בתי כנסיות מתחילים לפתע להיבנות. במועדוני חברים בהם ודיברו על עקירת האמונה מהדור הנולד, הפך הדור הנולד את בית-הועד לכפירה לבית חרושת של אמונה.

 

מעט מן הקשר הנצחי של עם ישראל והתורה נלמד מהדוגמאות להלן. אם ניכנס לביקור פתע בבית ספר, אוניברסיטה או מכללה, נראה שבכל אולם מתכנסים אנשים באותם הגילאים פלוס מינוס, בעלי אותה השקפה, ושכולם מעוניינים באותה תחום מוגבל אותו הם לומדים כרגע. אם זה מתמטיקה, כלכלה, ביולוגיה, משפטים וכדומה. 

אך כשנכנס, להבדיל, לשיעור תורה בבית כנסת, נגלה אנשים מכל שכבות הציבור, בכל הגילאים, בעלי השקפות שונות ואף דעות מנוגדות, וכולם מתקבצים לאותו חלל ונכנעים לחכמה אחת. בקהל תמצא זקן נשוא פנים, כאשר שכנו לכיסא לא-אחר מילד שטרם מלאו לו עשור, וכולם קשובים ומרותקים לשיעור תורה של הרב. כיצד ניתן לחבר בין עולמות כה שונים של ילד ומבוגר? אין זה אלא כוחה של התורה.

רק בבית מדרש תוכל למצוא ילד בן שמונה לצידו של מבוגר בן שבעים רכונים יחד על גמרא ומתפלפלים כאילו היו שניהם בני אותו הגיל או אותה רמת השכלה. כאשר הם מנותקים לרגע מכל העולם, והבנת הלימוד הוא כל עולמם.

 

יתכן שאותם מחוקקים הגוזרים גזרות כנגד התורה ונאמניה ושרי הממשלה המצביעים בעד אותם חוקים משערים בדעתם שהם יצליחו במזימתם, אולם נוכחנו לדעת שכל מי שרצה לעצור את התורה, מהדורות הקדומים ועד ימינו, כשל. כל ממשלה שהפגינה כוחניות נגד התורה-כשלה. טומי לפיד שרצה לעצור התורה-נחל כישלון מוחץ. כעת בנו זכה בהצלחה בתחילת דרכו בהצלחה מסחררת, אולם מאותו היום בו הוא מנסה לסגור את החשבון ההיסטורי שהשאיר לו אביו כירושה - חיסול עולם התורה, הוא ומתרסק. "המטאור שהתרסק" כפי שכונה השבוע (23.10.2013) בכותרת בוואלה, ועוד קודם לכן ב-ynet (05.09.2013) "יאיר לפיד הוא אכזבת השנה של רוב הישראלים". על פי סקר שפורסם בעיתון הארץ  (18.10.2013) עולה ש-75% מהציבור מאוכזבים מיאיר לפיד. ועוד איזה דובדבן שפורסם בחדשות נענע (11.08.2013) -  "הוא 'מקצוען האכזבה' האמיתי".

״יש עתיד״, אשר נבחרה כמפלגה השנייה בגודלה, מאז שהכריזה על נס במלחמה נגד התורה צונחת ומידרדרת. כיום, עשרה חודשים בלבד אחרי הבחירות, היא המפלגה השישית בגודלה, "הצניחה בתמיכה במפלגתו של יאיר לפיד איננה נפסקת. סקר ערוץ הכנסת שנערך על ידי הדוקטור מינה צמח מצביע על מגמה נמשכת של בריחה המונית מתמיכה מ"יש עתיד". ( 04.10.2013 news-israel). כל זאת בטרם סגרה שנה של ישיבה בכנסת,

ולסיום מן החובה להעלות קטע זעיר מתוך כתבה שפורסמה ב"הארץ" - "יאיר לפיד בוודאי לא העלה בדעתו שאל מושב החורף המלא הראשון של הכנסת ה–19, שטרם מלאה שנה לכהונתה, הוא יגיע צולע, מדמם וחבול, כמעט שכיב מרע פוליטי. הוא לא דמיין לעצמו שבתוך תשעה חודשים מפלגתו תאבד למעלה ממחצית מצביעיה, והבריחה הגדולה נמשכת. הוא לא חלם שבזמן כה קצר יהפוך מהבטחה גדולה לאכזבה מהדהדת (לפחות בעיני מצביעים שהיו להם ציפיות ממנו). הוא לא שיער שהאוויר החם יתנדף מהבלון עוד לפני שישלים 12 חודשים במשרד האוצר." לא נגענו. ההיסטוריה תעיד בעד עצמה, מי שפוגע בתורה-נכשל!

 

לסיכום, שלא נשכח, ״כאשר יענו אותו כן ירבה ויכן יפרוץ״ ככל שיענו את שומרי התורה, הם יתרבו ויתחזקו. לא נותר  אלא לברך את אותם השרים וחברי הכנסת שליחי האל, אשר בזכותם יש לנו קיום והמשכיות ביתר שאת. עם קום מדינת ישראל, האיבה כלפי שומרי התורה הייתה מאופקת ומופנמת ולא הופצה בריש גלי, משנות ה90 גורמים בתרבות החילונית החצינו את שנאתם כלפי הדת והתורה, כמו מרצ של שריד ואלוני ב-1992. ושימו לב לנתון המבהיל הבא: מאז קום מדינת ישראל לא היתה התעוררות של חזרה בתשובה כמו זו שהתחילה בשנות ה-90. מאז ועד עתה, על פי סקרים, אנו עומדים על מעל למיליון חוזרים בתשובה בארץ ישראל. בכל עיר קמו עשרות בתי כנסת וישיבות, בתי מדרש ומקוואות, הביקוש לספרי תורה תפילין ומזוזות התעצם ללא שיעור, אלפי שיעורי תורה נלמדים בכל יום בכל חלקי הארץ, בכל עיר תמצא שיעור תורה בכל שעות היום מה שהיה נדיר לפני 20 שנה. התורה מתרוממת, ושם השם מתקדש. על זה נאמר בגמרא מסכת סנהדרין (צ"ז:) "אם אין ישראל עושין תשובה אין נגאלין, אלא הקדוש ברוך הוא מעמיד להן מלך שגזרותיו קשות כהמן וישראל עושין תשובה ומחזירן למוטב".

 

 

 

למאגר שיעורי תורה בעברית - לחצו כאן!

למאגר שיעורי תורה באידיש לחצו כאן!

למאגר שיעורי תורה באנגלית לחצו כאן או כאן!

 

 

 

 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים