חדשות

היועהמ"ש וינשטיין: לחרדיות אין זכות בחירה

השופט ישעיה שאמר על נשים כי הן נהנות מאונס, לא לגמרי לבד * גם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין לא מכיר בזכותן של הנשים החרדיות על עצמן * זעם רב בקרב הנשים החרדיות: הוא הופך אותנו למפגרות, מחר הוא ישלח אותנו לאומנה או להוסטל

לאחר התבטאותו האומללה של השופט ניסים ישעיה, אשר אמר לנאנסת כי "יש נשים שנהנות מאונס", מתברר שהלך הרוח לפיו נשים אינן בעלי זכויות על גופן, רווח בגילדה המשפטית הישראלית.

בדיון שנערך אודות תפעולם של קווי המהדרין פנו נשים חרדיות לחברי הוועדה, שמונתה על ידי היועץ המשפטי, באומרן כי ההפרדה מיטיבה עימן וכי היא תורמת לרמת ביטחונן האישי. אולם אנשי הועדה לא רק שלא קיבלו את הדברים, אלא סרבו להקשיב לדבריהן, היות ולהבנתם הנשים החרדיות הן תינוקות שנשבו.

תפיסה זו השתקפה, כאשר חברי הצוות ציטטו את הפילוסוף ג'ון סטיוארט מיל האומר כי "אישה שנולדה לתוך גורלן הנוכחי של נשים והיא מרוצה ממנו, כיצד תוכל להעריך אי תלות?" ולמען הסר ספק הבהירו ש"אין לשאול את פי המופלה אם הפלייתו רצויה בעיניו".

מדובר בהתבטאות חריגה בחומרתה, אשר שמה לאל אינטליגנציה של נשים משכילות רבות, חלקן אקדמאית, אשר נמצאות בתוך מערכת חופשית. ההתבטאות ההגמונית, היהירה והמתנשאת עשויה ללמד על הגישה לנשות הציבור החרדי כאל מפגרות הזקוקות לאפוטרופוס צמוד שיורה להן מה טוב עבורן.

העובדה כי וינשטיין קיבל את המלצות הוועדה, מלמדות על תפיסתו לפיה לנשים החרדיות אין זכות להבעת דעה בנושא זה.

"אני לא מבינה כיצד אדם כזה, המתיימר להיות הפטרון שלי, ממשיך לכהן בתפקיד ציבורי" אומרת לנו אשה חרדית "בשם אותה תפיסת עולם שחצנית, מחר בבוקר הוא יחליט לשלוח אותי למוסד סגור או למשפחת אומנה. ציבור הנשים החרדיות פשוט שבוי בידי גבר שיחליט עבורן מה נוח להן וממה הן יותר נהנות"

 

שלהבת חסדיאל, עיתונאית חרדית, התבטאה קשות נגד הגישה "מקומֵם לדעת שהצוות אשר דן בענייניי תופס אותי למעשה כבלתי-כשירה להביע עמדה" היא אומרת "ההפרדה החרדית בין המינים נובעת מערך הצניעות, שהוא יסוד ידוע ביהדות. אין כאן הדרה או השפלה של נשים; להפך, ההפרדה מכבדת את האישה. ברור שבקווי אוטובוס 'כלליים' אסור ליצור הפרדה, אבל אם הקו מיועד לחרדים, אז למה לא? כל עוד אנחנו, הנשים החרדיות, לא מרגישות מודרות או מושפלות – מה הבעיה?"

חסדיאל מותחת ביקורת חריפה על המלצת היועץ לקביעת איסור פלילי: "למנוע מאנשים חרדים לקיים את אמונתם באמצעות חוק זהו צעד נורא ואיום. ההצעה של וינשטיין תאסור הפרדה אצל החרדים - לא בתל-אביב אלא בביתר-עילית; בבית שלי, במרחב הציבורי שלי. מדובר במהלך פופוליסטי מובהק, בכפייה חילונית שתוביל להעמקת השסעים בעם". לסיום היא גם שולחת ביקורת על המוסר הכפול של הצוות: "קשוט עצמך ואחר כך קשוט אחרים. חברה שמתייחסת לאישה כאל חפץ, בפרסומות ובסרטים, שמפלה נשים בתפקידי מפתח ובשכר – אל לה להטיף מוסר לאחרים".

 

נזכיר כי אירוע חמור זה מצטרף למדיניותו של וינשטיין שלא להגיש כתבי אישום נגד תעשיית הזנות, עקב כך נסגרים בישראל מידי שנה מאות תיקים מידי שנה, בעוד תעשיית הזנות ממשיכה לשגשג.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים