שומרת הבית

על פורנוגרפיה, גיאוגרפיה, ושאר לימודי ליב"ה

בטי רפאל מודאגת מהנסיון לאנוס את ילדי החרדים ללימודי ליבה * אומנם השכלת החשק תסייע להם בהשתלבות בשוק העבודה, אך מי ידאג להם למשרות נחשקות כעמנואל רוזן, חיים רמון, משה קצב ואחרים? * משבר תעסוקה מסוג חדש ובלתי צפוי

טענה רווחת נגד המגזר החרדי שאיננו לומד לימודי ליב"ה מלאים היא שהדבר שולל מהם כישורים הכרחיים להשתלבות בחיים ובשוק העבודה.

הבוקר פורסם בעיתון ידיעות אחרונות כי לשיעור ספרות בתיכון עירוני א' בת"א הוזמנה משוררת צעירה שהקריאה חלק משיריה הפרובוקטיביים.

פרובוקטיביים עד כדי כך שאפילו הורי התלמידים הזדעזעו וכינו אותם "פורנוגרפיה".

אחד התלמידים שלא נזכירו בשמו רק נציין שאביו נושא את לפיד ההסתה ומקווה למצוא לאורו את האוצר, הגדיל וציין כי הדברים היו "טו מאצ' אפילו למוחו הצעיר ושוחר הזימה".

כתב ידיעות אחרונות לא הצליח להתאפק וציטט חלק מ"שיריה" של המשוררת, אך אפילו הוא נאלץ לצנזר מספר ביטויים (שכמובן לא צונזרו בדיון התרבותי עם בני הנוער הצעירים) שהנייר והדעת אינם סובלים.

תגובת עיריית תל אביב בשם בית הספר הייתה עשויה להיות מצחיקה אילולי הייתה כל כך עצובה:

"במסגרת לימודי ספרות בשכבת י"א התקיים מפגש ספרותי בנושא שירת החשק של ימי הביניים שהינה חלק אינטגרלי מתכנית הלימודים. המפגש כלל הרצאה ושיחה עם המשוררת תוך הקראת חלק משיריה לשם השוואה בין שירת החשק בימי הביניים לבין שירת החשק בת זמננו".

מה אגיד לכם? ממש שירה. ואפילו לא ימי-ביניימית. מודרנית לחלוטין.

טוב, עכשיו אני לגמרי מבינה למה כל כך מתעקשים שהחרדים ילמדו ליב"ה. הם באמת מפספסים חוויה תרבותית שבלעדיה ממש לא יוכלו להשתלב כראוי בחיים ה"אמיתיים".

אבל יש לי רק שאלה אחת:

אחרי שכל החרדים יסיימו את לימודי הליב"ה המשכילים הללו, איפה תמצאו עבורם כל כך הרבה משרות סטייל "עמנואל רוזן" כדי שיוכלו ליישם את הלימודים ולמצות את כישוריהם???

תשלחו אותם להיות נשיאים אנסים? ראשי ערים מטרידים? או שתפתחו במיוחד עבורם גם משרות הטרדה לצווארון הכחול? יוקמו מוקדי "אונס במיקור-חוץ" בריכוזי האוכלוסיה?

אני מודאגת. ברור. רק זה חסר לנו. עוד מובטלים בארץ. ועוד דוסים?!

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים