חדשות

מודה ועוזב ירוחם

גיא הוכמן מביים סרטון תקיפת הדגל מתנצל בפני המגזר החרדי, עורך הסרטון אורי שצ'יגובסקי לעומת זאת דווקא מיתמם וממשיך לתקוף

החשיפה והעדויות על ביום סרטון תקיפת הדגל בבני ברק בידי גיא הוכמן ואורי שצ'יגובסקי מ'רשת' עוררו סערה ציבורית רחבה שאף גררה את פיטורי השניים מ'רשת'.

בעקבות הסערה הציבורית הרחבה בסופו של דבר פרסם גיא הוכמן התנצלות בעמוד הפייסבוק שלו

סורי, זה פחות הזמן אבל עכשיו כבר אפשר לדבר.
 הגיע הזמן לומר זאת, עשיתי טעות. לא הייתי צריך לצלם את הכתבה הזאת. נשלחתי להיות שחקן במגרש שהוא לא שלי - דוקו, דרמה, כל דבר שהוא לא בידור ושעשועים. זו האמת, זו אינה יוזמה שלי, לא הייתה לי יד בעריכה. אני קומיקאי, לא עיתונאי חוקר, אין לי אג׳נדה, אני לא רוצה לקדם שום דבר. אין לי דבר וחצי דבר נגד הקהילה החרדית, כמו שאין לי נגד אף קבוצה בישראל. אני רוצה שכולם יצחקו באותה מידה. וזה, לצערי, ממש לא היה מצחיק. זו הייתה השגיאה. כי צחוק הוא מחבר, מקרב, ולא מפלג. והדבר האחרון שאני, כמו כולם, חפץ בו, זה פילוג העם. במיוחד עכשיו. מי שעוקב ומכיר יודע שאני מתעסק הרבה בתוכן ישראלי, בניסיון לצחוק על עצמנו בצורה הכי כיפית. הכי פטריוטית. הכי מחברת. ורוב הזמן זה עובד. 
 הפעם הסכמתי להישלח עם במאי לכתבה שלא צריך להסכים להישלח אליה. ועל זה אני מתחרט. אני רוצה להתנצל במיוחד בפניכם, הציבור החרדי, על כל האירוע. לא נשלחתי כדי להסית נגד ציבור שמשרת איתי במילואים, גר לידי, חי איתי, עוקב אחריי ונהנה מהשטויות שלי. 
 אקט שבירת הדגל קרה כקטע ספונטני בסוף הצילומים בבני-ברק, ולא היה אמור להיכנס לסרטון. לצערי לא הייתי שותף לעריכה, כמו גם למטרות שמאחוריה. כל היוזמות היצירתיות שלי עוסקות בתחום ההומור. לצערי, לטיפשותי, כאן בפעם הראשונה חרגתי מהז׳אנר. 
 התוצאה הסופית לא מייצגת את מה שאני מאמין בו. למדתי את זה, למדתי מזה. ולצערי, אני נאלץ לשלם את המחיר. אמשיך ליצור ולעשות את מה שאני יודע. 
 חג עצמאות שמח.

*למי שיש עוד שאלות - אני חותם בלשכה בשעות 8-10.

בהמשך הוכמן אף הגיע לבני ברק שם התנצל בפני פעילי דוסים ואמר "מודה ועוזב ירוחם"

חרדים רבים שהיו עדים להתנצלותו הנרגשת של גיא הוכמן, קיבלו את דבריו ואף יזמו פניה להנהלת 'רשת' להחזירו לתפקידו.

עורך 'רשת' ממשיך לתקוף 

אורי שצ'יגובסקי, עורך האיטם בחר דווקא לתקוף את גיא הוכמן והתנצלותו ולהגן דווקא על זכותו לחולל פרובקציות ולהסית:

לכל הדורשים בשלומי ויש מסתבר לא מעט כאלה, האמת ששלומי ממש לא טוב. עוברים עלי ימים מאוד קשים, שבהם שמי מושמץ ונרמס ובכנות אני מעדיף לא לדוש בעניין יותר מדי. ממש לא התכוונתי לכתוב את הפוסט הזה, אלמלא העובדה שאדם אחר התראיין ברדיו ופרסם סטטוס בפייסבוק שבו הוא מציג את עצמו כקורבן תמים שהשתמשו בפניו על מנת לעורר פרובוקציה. 
כעת לקצת עובדות. 
 א. אני אכן יזמתי את האייטם שבו אותו אדם נכנס לבני ברק עם דגל ישראל ואני עומד לחלוטין מאחורי האייטם, מלבד הסצנה עם שבירת הדגל שצולמה ללא נוכחותי. לכל מי שיש טענות לגבי מהות האייטם עצמו וחשיבותו אני הכתובת, אציין שהדגשתי בתחילת יום הצילום שאם לא יקרה דבר אנחנו ננסה אולי לשיר את ההמנון, אבל לא שום דבר מעבר ואם לא יהיו תגובות האייטם לא יפורסם. 
 ב. אכן בדיוק כמו שמראים בסרטון תוך זמן קצר ספגנו איומים, קללות, הושלכה לעברנו ביצה וירקו לעברנו. בשלב מסוים אני חשתי סכנה גדולה מדי לשלום הצוות שאיתי ואמרתי לצלם בוא נקפל מצלמה ונלך לכיוון הרכבים. לאחר כמה דקות מזמן סיום האייטם, אני המשכתי להתקדם לכיוון הרכב שלי לבדי. בשלב זה ללא ידיעתי ועל אף שביקשתי שוב ושוב מאותו בחור לא "לייצר" סצנה אלא להיצמד להנחיות, בחר אותו אדם על דעת עצמו להישאר מאחור ולהורות לצלם לצלם אירוע נוסף, בדיוק כמו בסרטון האבטחה שפורסם ברשת האינטרנט ניתן לראות אותי בחולצה כחולה (ומאוד לא מחמיאה, אבל זו כבר עבירה מסוג אחר), מופיע בשניות הראשונות של הסרטון ואז חוזר אותו אדם לבדו לזירה.
 ג. מלבד סרטון האבטחה שפורסם ברשת יש ברשותי ראיות נוספות ומוקלטות שמוכיחות שלא נכחתי במקום בזמן שבו צולמה סצנת שבירת הדגל. 
 ד. בעקבות אותו מעשה של האיש ההוא אני איבדתי את מקום עבודתי ושמי הוכפש בשלל פלטפורמות, תוך כדי שהוא מציג מצג שווא, כאילו הוא אולץ לבצע את אקט הפרובוקציה ומתעטף בטיעון שהוא קומיקאי ולא איש תקשורת ולכן לא היה מודע למשמעות האירוע. אני בניגוד אליו כן איש תקשורת ונשלחתי לאייטם הזה תוך שאני מדגיש בפניו מספר פעמים שאין עליו לביים דבר. חזרתי על הדגשה זו מהרגע שבו התחלנו לצלם ועד הרגע שנפרדתי ממנו. 
 לחיי ימים טובים יותר ותודה רבה על התמיכה הרבה שקיבלתי מכל כך הרבה אנשים מדהימים.

 

מדהים לקרוא עורך שבשנת 2017 עדיין מרגיש חופשי לייצר אייטמים מסיתים כנגד מגזר שלם באמצעות פרובקציות יזומות ועריכה מגמתית, ועוד להודות בפומבי כי מטרת האייטם לא היתה לבדוק את היחס בבני ברק למדינת ישראל (אם לא יהיו תגובות האייטם לא יפורסם), אלא לנסות לייצר בכח סיפור מסית תוך התעלמות מעשרות ומאות הדגלים הפזורים סביבו, וכפי שהיטיב להסביר זאת אושיית הפייסבוק חיים גרילק בתגובתו המנוסחת היטב כדרכו:

כדי להצליח אולי להוריד לאורי שצ'יגובסקי עורך "סרטון הדגל" את האסימון, דבר שניכר שעדיין לא קרה, אסביר זאת כך: 
דגל ישראל לרגע לא היה האייטם כאן, וגם אתה אורי מודע לכך והיטב. 
למעשה, צוות הצילום "המאוים" שלך שהסתובב משך שעה ארוכה תיעד זאת כל העת בעצמו. את עשרות דגלי ישראל העירוניים, מתנופפים להם ללא כל הפרעה ברקע. 
כן, לא יודע אם בדקת, אבל גם הם מופיעים בסרטון.
האייטם היחיד היה מראה לא טבעי, אם יורשה לי גם בפרמטרים ישראליים טיפוסיים, של אדם המתהלך אנה ואנה חמוש בדגל ענק, מלווה בצוות צילום ומשתוקק לאיזושהי תגובה. 
ואנחנו, החרדים כלומר, יתכן שדי פרימיטיביים, אבל לא אידיוטים לגמרי. 
מסוגלים בהחלט להריח, כנראה שאפילו טיפה יותר מסתם ישראלי מצוי, פרובוקציה או ניסיון לעורר אותה. עניין של ניסיון מצטבר, מה לעשות.
וזה יישמע לך אולי שולי, אבל אפילו אם כתבכם הנאמן והמותקף גיא הוכמן המסכן, היה פשוט עושה את דרכו מכותף בדגל, אך צועד נורמטיבית, בצעד קל ובוטח מנקודת מוצא לנקודת יעד, אני די משוכנע שמאום לא היה מתרחש. כלום. 
אולי במקרה הקיצוני ביותר היה זוכה לאיזו אמירה מגולם מצוי, כמותו אמנם לא חסרים אצלנו, בדיוק כפי שגם אצלכם. לא יותר.
והיה סמוך ובטוח שאף אחד לא היה נזעק לרוץ אל המקרר ולבזבז עליו ביצה.
במילים פשוטות כשאתה מחפש ליצור פרובוקציה, בסוף תקבל את מה שאתה רוצה. בעיקר אם תתאמץ להראות כזה. 
ופרובוקציה אף פעם אינה אייטם. פרובוקציה היא פשוט פרובוקציה.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים