חדשות

נפלו ברשת: גיא הוכמן מביים תקיפה בבני ברק

פרובקציה ברשת: כתב 'רשת' גיא הוכמן, ביקש מאופנוען ש'יתקוף' אותו וישבור דגל ישראל 'לקטע סאטירי' – ואז פירסם כתבה מסיתה: 'נאלצנו לצאת מהעיר מחשש אמיתי לחיינו' • ה'תוקף': 'הוא ביקש ממני, לא חשבתי'

כתב 'כל הזמן' חייים פרינלנדר חשף כי הכתבה המסיתה שפורסמה באתר רשת מאת הכתב גיא הוכמן ומציגה כיצד חרדים מבני ברק תוקפים את כתב ערוץ 'רשת', בעת שזה הלך ברחובות בני ברק עם דגל ישראל ענק וגררה אלפי תגובות ושיתופי נאצה כנגד המגזר החרדי, בוימה על ידו.

בהמשך אף פרסם אתר אתר המזבלה סרטון אבטחה (שאיתרו קוריץ אבטחה) המתעד את ביום סצנת האלימות ואת "התוקפים" חוזרים לשוחח עם הכתב לאחר "התקיפה" המבוימת.

הסרטון שמפורסם באתר ובפייסבוק של רשת קיבל מעל חצי מליון צפיות, אלפי תגובות ושיתופים, חלקם בעלי תוכן אלים ומסית כנגד המגזר החרדי, וברשת אף גיבו את הכתבים גיא הוכמן והעורך אורי שצ'יגובסקי בטענה "לצערנו הרב הסרטון אינו מבויים ואינו מפוברק". 

בתוך שעות בודדות הגיעו עשרות עדויות, חלקם הגדול פורסם באתר 'כל הזמן' ומהם עלה כי מדובר בכתבה מבוימת, ככל הנראה במטרה להשניא את החרדים על הציבור הכללי ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

מעשרות העדויות עלה כי הכתב הסתובב במשך חצי שעה ברחובות העיר, אך מלבד צעקות בוז מילדי חיידר שהיו בהפסקה, מרבית התושבים התעלמו ממנו, כאשר הכתב, מתוך מטרה למצוא פריים מסית, אף הלך ונעמד מול שטיבלאך סאטמר, אך לאכזבתו המתפללים התעלמו ממנו. בצר לו החל לשיר 'התקווה' בקולי קולות, אך גם פרובוקציה זולה זו לא עזרה לו.

לבסוף נמצא הפתרון – הכתב פגש בחברו משכבר הימים וביקש ממנו לתקוף אותו. לפי העדויות שחוזקו לאחר מכן בסרטון האבטחה ועדות האופנוען "התוקף" ניכר היה בברור שהם חברים, אחד מעדי הראיה סיפר:

"השנים התחבקו ודיברו במשך דקות", לאחר השיחה, התרחק האופנוען מהזירה ואז חזר במהירות, חטף את הדגל מידיו של הכתב, גיא הוכמן, שבר אותו וצעק עליו. בסיום צילום הסצנה, ניגש "התוקף" להוכמן "המותקף" וקיבל ממנו מחמאות על פעילותו.

האורגניסט שמוליק ויינריך, שהיה עד ל'תקיפה' המבוימת, סיפר ל'כל הזמן' כי

"האופנוען שברח לאחר התקיפה, כדי שהאירוע יצטלם כאותנטי, חזר כעבור כמה דקות לשאול את הוכמן איך יצא?"…

ברשת התפרסמה גם עדות של אח האופנוען (זהותו מוכרת למערכת דוסים)

קיבלתי את הסירטון הזה כמו כולם, בקבוצת ווצאפ, אני צופה בו ורואה את כל החרדים שלא זורקים מבט לכיוון נושאי הדגל המתריסים,

אני צופה בילדים קטנים מוציאים אנרגיות של הפסקה מול הבדרן התורן שמנופף מולם בדגל, ואומר נו...

אך כשמגיע הסוף ואני רואה את רוכבי האופנוע ששוברים את הדגל, אני *בהלם!* האופנוע הזה *שלי* והקסדה היא של אחי הקטן, שהוא אגב ממש לא קנאי.

הרמתי אליו טלפון בכעס מהול בתמיהה ושאלתי 'ממתי אתה נוסע ברחובות ושובר דגלים?

והוא צוחק ואומר 'אהה זה?? - לפני זמן מה נסעתי ברחוב ועצרו אותי כמה חבר'ה דתיים, אמרו שהם עושים איזה סרט מצחיק,

שאלו אם אני מוכן לעבור ולשבור את הדגל לענייני המסרטות,

אגב - הוא אומר לי - היה שם המון מסריטים זה ממש היה נראה כאילו עושים משהו רציני'...

בהמשך פירסם האופנוען שצולם על ידי כתב רשת גיא הוכמן כשהוא 'תוקף' את דגל ישראל, כי התבקש לבצע את המעשה:

"נסעתי עם חבר על האופנוע ברחוב חזו"א פינת נחמיה בבני ברק, ראיתי התגודדות של אנשים וצלמים בצד, חבר שלי הכיר את הוכן והתחיל לדבר איתו הוכן ביקש בוא תעשו קטע עם האופנוע בשביל מערכון סאטירי, לא חשבתי והסכמתי.

רק היום כשראיתי את הסרטון הבנתי מה עשיתי ואני מתחרט שלא חשבתי לפני ששברתי את הדגל, אם הייתי חושב הייתי מבין שהעיתונאי רוצה להשתמש בי כדי לבייש את המגזר שלי".

הדברים גובו גם בהקלטה שפירסם צביקה גרוניך בה הכתב גיא הוכמן מתנצל בפני נהג האופנוע על הצגתו המעוותת, ובהמשך גם בסרטון האבטחה המוזכר בו רואים את התקיפה המבוימת ואת המשך שיחתם של "התוקפים" לאחר מכן עם גיא הוכמן והצלמים.

ברשת מתחילים להבין

בשלב זה פורסמו ברשת עשרות תגובות מחאה של אנשי ציבור ותקשורת וכן גולשים רבים, פרויקט דוסים הגיש תלונה למועצת העיתונות, ורק לאחר שעות ארוכות החליטו רשת להסיר את הכתבה אך עדיין תוך גיבוי הכתב והעורך שסירבו לספק תגובה בשמם: "הסרטון שפורסם אינו מפוברק, אולם לאור פגיעה אפשרית ברגשות הציבור ולאור תגובות שהתקבלו, החלטנו להסיר את הסרטון לאלתר. יום עצמאות שמח לכל עם ישראל".

בשלב זה התחלנו לבדוק יצירת עצומה בקיראה ליועמ"ש להגיש תלונה על הסתה כנגד הציבור החרדי, ועו"ד דוד דרור אף פרסם קריאה לחקירה פלילית על חוק הדגל:

רשת פרסמו סרטון בו בו נראה כתב שלהם אשר נשלח כשהוא אוחז בדגל המדינה לבני ברק תוך כדי שהוא פוסע ברחוב נחמיה, חזו"א וכו', עד שאופנוען חרדי שבר לו את הדגל.

כשראיתי את הסרטון האופנוען לא ישב לי על הטייפ-קאסט של שוברי הדגלים, אבל לא התעמקתי בזה כל כך.

עכשיו אני קורא ברשת "קול הזמן" שהכתב פנה לאדם שהוא מכיר וביקש ממנו לשבור את הדגל לטובת "סרטון סאטירי". 

בסרטון המופיע בדף הפייסבוק של רשת, הסרטון מוצג כאותנטי וממנו ניתן להבין כי אותו אדם התנפל על כתב רשת מבלי שהדבר תואם מראש, ושבר את הדגל שהיה בידו. 

מעבר לאירוע הנקודתי של ביזוי הדגל, הדבר הביא לגילויי רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות או אלימות, או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסיה באופן המקיים את יסודותיה של עבירת הסתה לגזענות לכאורה.

אודה למשטרת ישראל על פתיחה בחקירה פלילית באשר לנסיבות האירוע,  ובמידה והכתב של רשת אכן שידל לשבירת הדגל, לפעול להגשת כתב אישום נגד הכתב וכנגד רשת, לפי סעיף 30 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 + סעיף 5 לחוק הדגל, הסמל והמנון המדינה, תש"ט-1949.

כמו"כ בנסיבות העניין, יש לבחון האם מתקיימות יסודות עבירת הסתה נגד הציבור החרדי לפי סעיף 144 ב לחוק העונשין הנ"ל. 

המשך יום נעים, 

דוד דרור, עו"ד

לוקחים אחריות - 'רשת' מפטרים את הכתב והעורך

רק בשלב זה ולאחר יום שלם שבו גיבו את הכתב והעורך, נפלה ההחלטה ללקיחת אחריות ו'רשת' פרסמו הודעה על פיטורי השניים בצירוף ההודעה

"רשת פועלת במלוא החומרה כדי לבדוק את הנושא ותמצה את הדין במלוא החומרה כדי שמעשים אלו לא ישנו. בין אם טעויות אנוש ובין אם טעויות אחרות הרי שכל הנוגעים בדבר מביעים חרטה ופועלים לתיקון. ביום הזיכרון ולפני יום העצמאות זה הזמן לקרב בין אדם לחברו"

גם כרגע עדיין לא פירסמו ב'רשת' התנצלות הולמת באתר ועמוד הפייסבוק שם פורסם הסרטון המסית, בפרויקט דוסים נמשיך לעקוב בתקווה להפקת לקחים ולקיחת אחריות מלאה.

גיא הוכמן מתנצל העורך תוקף

בסופו של דבר פרסם גיא הוכמן התנצלות ואף הגיע לבני ברק לפגוש תושבים חרדים כאשר במסגרת כך אף פרסם התנצלות לפרסום בפרויקט 'דוסים'

אלפי תגובות ושיתופי שנאה
תגובת גולשת לכתבה
תגובת גולש לכתבה

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים