חדשות

עתירה דחופה: התירו לחיילים חרדים להשתתף בעצרת התפילה

פרויקט דוסים בעתירה דחופה לראש אכ"א אלוף אורנה ברביבאי: "על הצבא לאשר לחייליו להשתתף בעצרת ולא לפגוע בחופש הפולחן". עו"ד גוטמן: "העצרת המתוכננת אינה משויכת לגוף פוליטי והיא עצרת תפילה בלבד". האם הצבא יפגע בחופש הפולחן ויאסור על משרתיו להשתתף בתפילה?

'פרויקט דוסים' הגיש לפני זמן קצר עתירה דחופה לראש אכ"א אלוף אורנה ברביבאי, בבקשה להתיר לחיילי צה"ל להשתתף בעצרת התפילה שתתקיים בירושלים ביום ראשון הקרוב להצלחת עולם התורה, ולהורות בדחיפות למפקדים שלא לאסור על פיקודיהם להשתתף בעצרת בזמנם החופשי.

הצטרפו לעצרת המיליון גם בפייסבוק

קבוצת חיילים חרדים פנתה בימים האחרונים ל'פרויקט דוסים'. הם סיפרה כי מפקדיהם אסרו עליהם להשתתף בעצרת התפילה - בין במדים ובין בלבוש אזרחי - ככל הנראה לאור פקודת מטכ"ל האוסרת על חיילים להשתתף בהפגנות. "אנחנו אמנם בחרנו לעטות על עצמינו מדים, אבל לא נפרדנו מהעולם החרדי ואנחנו מרגישים חלק ממנו לכל דבר", אמרו החיילים ל'דוסים', "עולם התורה יקר וחשוב לנו ואנו רוצים להתפלל להאדרת שמו כמו כל אדם מאמין".

בפנייה שהוגשה על ידי עו"ד יהודה גוטמן, הוא מבהיר לראש אכ"א:  "בעצרת המתוכננת לא מתכננים נאומים פוליטיים כלשהם והיא הוגדרה על ידי המארגנים כעצרת תפילה בלבד". כמו כן בשל העובדה כי עצרת התפילה אינה מזוהה עם גוף פוליטי כלשהו, אלא עם כלל הציבור הדתי, הרי שאין כל סיבה לאסור את השתתפותם של חיילים המבקשים [בזמנם החופשי] לבוא ולהתפלל.

יאיר טיילור, דובר 'פרויקט דוסים', אמר כי הוא מקווה שהפנייה תיענה בחיוב, לאור העובדה כי חופש הפולחן כמו חופש הביטוי, קיבלו בחוקי הייסוד ובפסיקות בית המשפט העליון מעמד מיוחד והם נחשבים לזכויות הבסיסיות אף במגילת זכויות האדם של האו"ם. "אם צבא ההגנה לישראל רואה בעצמו צבא העם, הרי שלא ייתכן כי הוא יפלה חיילים וימנע מהם את זכותם הבסיסית להיות חלק מעצרת תפילה. אופן הפעולה של ראש אכ"א בעניין, תעיד על כוונתם האמיתית של שלטונות צה"ל אל מול חרדים המשרתים בצבא", סיכם טיילור.

עדכון: בעקבות הליך קדם בג"צ שלח הרמטכ"ל הבהרה נוספת לפיה לחיילים ללא מדים יותר להשתתף בעצרת התפילה בזמנם החופשי.

העתירה שהגישו דוסים

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים