חדשות

האם איכלוב מפלה לרעה את היולדות החילוניות? לא

תחת הכותרת הצעקנית על אפליה לרעת היולדות החילוניות מסתתרת גזענות רדודה המתעקשת לצאת כנגד מאבק צרכני מהצודקים בישראל * יקי אדמקר נופל ברשת הרייטינג

באופן רגיל היינו מסתפקים בברכת מזל טוב חגיגית וברכה ליקי אדמקר  שלאחר שנות פעילות ענפות בבחדרי חרדים עבר לתפקיד כתבינו לענייני חרדים במערכת וואלה חדשות, אך להפתעתנו הבחור החביב והחייכני בד"כ בחר לשדרג את מעמדו בשיטה הישנה והתפלה המקובלת בד"כ דווקא על צעירי התקשורת, השיטה שהוכיחה בעשרות שנים של הגברת השנאה את יעילותה, הכה בחרדים וקבל רייטינג.

וכך תחת הכותרת כך מפלה איכילוב בין חרדיות לחילוניות, זכינו לחשיפה:

בית החולים התל אביבי מעניק יום אשפוז נוסף ליולדות חרדיות על חשבון משלם המסים, אולם לא מקנה את אותה "הטבה" לחילוניות."מעניקים לילה נוסף לכל יולדת מרובת ילדים

האם אכן קיימת אפליה כנגד נשים חילוניות?

האם אכן נשים חרדיות זוכות לטיפול מועדף על חשבון הנשים החילוניות כפי שטוען אדמקר בכתבה, שאף טורח להדגיש כי מדובר בבית חולים ציבורי הממומן מכספי משלם המיסים.

עשרות הפניות שהתקבלו במערכת 'דוסים' עמדו מיד על ההיתממות מאחורי הכותרת המסיתה, וכפי שכתוב במפורש בנהלי המשרד לביטוח לאומי

"תשלום הוצאות אשפוז בגין לידה ישולמו ישירות לבית החולים על-ידי המוסד לביטוח לאומי כהשתתפות בהוצאות הלידה והאשפוז של היולדת ושל היילוד, עבור אותן נשים הזכאיות גם למענק לידה. 

מענק האשפוז הוא תשלום אחיד וסכומו נקבע בתקנות –  12,301 ש"ח (החל ב- 01.07.2013) ו-12,777 ש"ח (החל ב- 01.11.2013)".

מענק אחיד ושיוויוני

המדינה משלמת לכל בית חולים, פרטי וציבורי, סכום קבוע של 12,777 ש"ח, ללא קשר לזהות היולדת, ובוודאי שללא קשר להשתיכותה הדתית.

אם כך מדוע בית החולים בוחר לאפשר לנשים החרדיות יום אשפוז נוסף?

בזאת לא אשמה אפליה גזענית, כי אם התחרות הצרכנית, כאשר כללי השוק עושים את שלהם בצורה ראויה להערצה.

תחרות צרכנית בריאה

סוד גלוי במערכת הבריאות היא כי מחלקת היולדות היא מהמחלקות הריווחיות והכלכליות בבתי החולים, כאשר בית החולים מקבל על כל יולדת שילדה בין כותלי בתי החולים כ-12 אלף ש"ח ללא קשר למשך האשפוז בפועל.

נהלי משרד הבריאות מחייבים מעקב רפואי במשך 48 שעות לכל הפחות, ובמצב זה כמובן שמשתלם לבית החולים לצמצם את שהות היולדת ככל הניתן, כאשר הממוצע הארצי עומד על 2 לילות אשפוז.

עם זאת יולדת שתתעקש או תתלונן על צורך רפואי תקבל בד"כ יום נוסף לכל הפחות, כמובן תוך תלות בעמוס הקיים במחלקה ובמצבו הכלכלי של בית החולים.

באזורים בהם קיימות מספר חלופות של בתי חולים קרובים בהם ניתן ללדת, מתחרים בתי החולים על היולדות ומציעים להם תנאים משופרים והטבות נלוות על מנת לשכנע את היולדות להגיע ללדת דווקא אצלם, כך לדוגמה בית החולים הדסה עין כרם העניק יום חינם במלון היולדות "הדסה ביבי" ובתי חולים אחרים העניקו מתנות משמעותיות אף יותר.

מאחר ובית החולים איכלוב מעוניין להתחרות עם בתי החולים החרדים באזור המרכז שנותנים 3 לילות אשפוז, הוא השווה את התנאים ונתן גם ליולדות שזיהה כחרדיות יום נוסף, כאמור תחרות בריאה.

מחאה חברתית או גזענות צרכנית?

בכל חברה מתוקנת המשך הסיפור היה כי היולדות החילוניות היו דורשות וכנראה אף מקבלות השוואת תנאים, וכך היינו זוכים לסטנדרט בו יולדת מקבלת 3 לילות אשפוז, עליהם כזכור המדינה משלמת מחיר מלא ומופקע, אך במקום זאת בחר הכתב להציג תמונה מעוותת כביכול הנשים החרדיות מנצלות את החילוניות.

במצב כזה בתי החולים אולי היו מרוויחים פחות על כל יולדת, אך כולנו היינו זוכים לחברה בריאה ומתוקנת יותר, בא ניתן ללמוד מהצלחה מגזרית ולהפוך אותה לנחלת הכלל, כי מה שמצליח לאחד יכול להצליח גם לעשרה, אך מסתבר ששיח השנאה נוסח גם לי גם לך לא יהיה גובר על כל שיקול הגיוני.

וחבל.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים