חדשות

הנגיד: אם החרדים ישתלבו באחת, השוק יקרוס

לדברי נגיד בנק ישראל, במשק קיימות 62,600 משרות שעליהם מתמודדים כ-245 אלף בלתי-מועסקים * ח"כ מוזס: הגזרות הכלכליות ללא פתיחת שוק התעסוקה מעידה על רצון לפגיעה בציבור החרדי ולא נסיון אמיתי לשלבו בשוק העבודה

בדיון שהתקיים היום (רביעי) במליאת הכנסת, אמר סגן שר האוצר ח"כ מיקי לוי כי

אם החרדים לא ישולבו במערך העבודה של מדינת ישראל, השוק יקרוס

ואף טען כי "כל עבודה מכבדת את בעליה" ושהבעיה איננה נעוצה במחסור במקומות העבודה במשק. 

בהמשך אף הוסיף כי בשנת 2010 אמצה הממשלה יעדי תעסוקה שאפתניים, במסגרתם הציבה יעד תעסוקה לגברים חרדים של 63% עד שנת 2020. לצורך עמידה ביעדי התעסוקה, הממשלה מקדמת תכניות שילוב בשוק העבודה של אוכלוסיות אלה. ביניהן, איך לא, קיצוץ קצבאות והכנסת קריטריונים של מיצוי-כושר-ההשתכרות.

ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) הגיב על דברי ההבל הללו, והאשים את שר האוצר על כך שמדבר בסיסמאות שמסמאות את עיני הציבור:  "האם בדקתם איפה יעבדו כל החרדים שאתם שולחים לשוק העבודה?".

לדברי מוזס, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, קיימות במשק 62,600 משרות שהתמודדו עליהם כ245 אלף בלתי-מועסקים, המהווים כ- 6.7% מכוח העבודה, וכ- 340 אלף חרדים מעל גיל 20 נמצאים בכח העבודה הפוטנציאלי.

בהשוואה למגזר הכללי הציג מוזס את הנתונים הבאים: 60% נשים חרדיות עובדות במגזר החרדי לעומת 80% במגזר הכללי. 45% עובדים בקרב הגברים לעומת 85% במגזר הכללי. לפיכך, הדגיש מוזס כדי ששיעור התעסוקה ישתווה לכל הפחות לזה של המגזר הכללי, הרי שעל כ100 אלף חרדים וחרדיות למצוא מקומות עבודה.

המשמעות היא שכ-100 אלף המחפשים מקום עבודה יצטרפו ל245 אלף אנשים שכבר מתמודדים על המשרות, כל זה מבלי לצרף את המגזר הערבי. לפיכך, כל עוד לא מייצרים מאות אלפי מקומות עבודה נוספים אין שום אפשרות למצוא לאלה תעסוקה

מוזס האשים לפיכך כי "מהו ההיגיון בהטלת הסנקציות שמטרתן להוציא את המגזרים האלה לשוק העבודה מבלי לדאוג למקומות עבודה וביקושים במשק?"

 

בהמשך הציג את עמדת נגיד בנק ישראל סטנלי פישר שפעולה זו צריכה להיעשות בהדרגה - אחרת הצעד יגרור עליה חדה באבטלה, יגרום לירידה בשכר העובדים במשק ובמקביל לא ייצור מקומות עבודה חדשים. לכן, לדברי ח"כ מוזס, מיצוי כושר ההשתכרות איננו אפשרי במסגרת הנתונה הזו שמציבה הממשלה במדיניותה החדשה. ח"כ מוזס האשים את הממשלה ואת המדיניות שלה שבאה לידי ביטוי בתקציב הממשלה שיבוא להצבעה בחודש הקרוב – ב"צביעות".

 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים