טורים

עימנואל רוזן מקדם נשים חרדיות

ממה חושש עימנואל רוזן? * מדוע למטריד הסדרתי חשוב להטריד בסדרתיות אודות מעמדה של האשה החרדית המופלית? * מדוע הוא סבור, מרום פסגתו הנאורה והמתקדמת, כי אשה חרדית מביאה ילד לעולם כי כפו עליה? * שאלות נוקבות מאחד הילדים האלה, שמבין מילה או שתיים במעמדן של הנשים

לפעמים, ללא כל הודעה מוקדמת, זה מתחיל להשתלט על הבן-אדם ולצאת החוצה. השבוע חווה זאת איש התקשורת כתב הערוץ השני בישראל עמנואל רוזן. עם מעצרו של פושע חילוני שביצע את פשעיו במשך שנים, בריש גלי בעיר תל-אביב המודרנית, פתאום התברר כי לא הייתה על ראשו כיפה כדי לצלם אותה. ומה תעשה התקשורת עם  'מחדל' שכזה? מדברת על החרדיות המסכנות אשר הקלגסים מכריחים אותן לשבת בסופי האוטובוסים, הכל התנפץ להם בפנים.

כמו תמיד, החרדים אשמים. הכה בהם והצל את עירך. "חמש דקות מהמצפון הנקי שלכם", מתאר רוזן בדרמטיות, "מתקיים בחסות החוק ובצל כנפיה של המדינה הנאורה שלנו, עולם חשוך שבו זכותה היחידה של האישה היא להביא לעולם כמה שיותר ילדים ...ריבוי ילדים בלי קשר לרצון או ליכולת לגדלם הוא מצווה קדושה. למה? כי ככה קבע כבוד הרב. נוח לנו להתעלם ממה שקורה בחצרות בני ברק, ירושלים, עמנואל, אשדוד ובעצם איפה לא. להם שם מותר לחנוק את זכויות הפרט והאישה כי אצלם הכל זה בשם אלוקים ובמצוות התורה כביכול. נשים חרדיות שרוצות לעזוב את עולמן החשוך ולצאת אל האור, חוות מערכת של איומים, השפלות והטרדות. איש כמובן לא מעז לעסוק בכך. תגיד מילה נגד אורחות החיים של האנשים הקדושים האלה, ומייד תסומן כאנטישמי, רודף יהודים וגרוע יותר אפילו מראש ממשלת טורקיה". אוי, אבל מה יגידו ידידיו אוהבי הערבים? איך יישיר מבט כשהם יסבירו לו שגם לערבים יש יותר מילד וכלב? אל דאגה, הוא איש ישר ומודה על האמת: "אולי כדי לא להיחשד באנטישמיות, נכון יהיה לומר שגם במגזר הערבי ובפזורה הבדווית שבתוכנו, נשללות מדי יום זכויותיהן של נשים צעירות ומבוגרות לחיות חיי חופש וקידמה", הוא מוסיף,   "נוח לנו להיטפל לסמלים מוקצנים... נוח הרבה פחות לנכש את העשבים השוטים לא פחות הגדלים אצלנו באין מפריע ובכל פינה".

מר רוזן,

השבוע, בשעה טובה ומוצלחת, נוסף עוד ילד יהודי ל"עולם החשוך", כלשונך. זכיתי לצרף בגאווה את בני הרך לשרשרת הדורות היהודית, זו שניסו ללא הרף להשמידה. כשאתה תתהה היכן נכדיך בשעה כה מאוחרת לפנות בוקר, אני בעזרת השם אאלץ לבקש ממנו לסגור את הגמרא ולמען עצמו ולימודו ללכת כבר לישון. והוא, דווקא יציית. תרשה לי לחלוק עמך רגע אישי מאוד, שאולי מביך לחשוף אותו בפרהסיה, אבל הוא ייתן לך זווית ראיה קטנה. ברגע שבו נדרשו רחמי שמיים, ביקשה ממני רעייתי שתחי' ללכת ולדבר עם אלוקים, אותו אחד שאתה מאשים אותו בכך שנשותינו חוות מערכת של השפלה ואיומים.  "תתפלל", היא ביקשה, "תתפלל". ואני, כמו תמיד, כל אשר תאמר אלי, עושה. יצאתי אל מסדרון ההמתנה ליד חדרי הלידה, ופרצתי בבכי. סכר של דמעות נפרץ מהגבר הקשוח כמו שקורה רק שם. וכשהלב נפתח, המילים היוצאות ממנו יכולות להיות רק אמיתיות.

"היא הרי עיקר הבית", ביקשתי ממנו בתחנונים, "היא מנהלת את הכל, היא החכמה והנמרצת, היא זו שמרצונה החופשי בחרה להקים בית של תורה ומוסרת את הנפש מיוזמתה. היא זו ששמחה ומאושרת על כל דקה נוספת שאני לומד ומתחננת שאתן לה לעשות הכל ולמסור את נפשה בשביל זה, כי זה ורק זה מה שמחייה אותה". לא אלאה אותך בכל פרטי השיחה, כי היא הייתה ארוכה ונסערת. החלום הגדול שלה, אם אתה שואל, זו משפחה ברוכת ילדים. כל ילד הוא אור נוסף. עד שלא תהיה שם, לא תבין את זה. אבל תודה, שלא חלמת שגבר חרדי יאמר שאשתו היא העיקר בבית.

לידי, אגב, עמדו עוד אברכים-שחורים ודמעו לתוך ספרי תהלים על יקירותיהם. אם אתה מאוד מתעניין, הוא שמע לי ולא רק מכיוון שבית החולים בהנהלה חרדית. אם תרצה, אסכים לקחת אותך לסעודת שבת אחת, מכיוון שבה תדגום מספר בתים חרדיים. אנו לא יורדים לשתות בדיסקוטק. המשפחה נאספת יחדיו. כל ילד מקבל תשומת לב ופינוק. אנחנו, מה לעשות, משקיענים. בוא תראה, כיצד רגע לפני הקידוש, כולם יחדיו שרים שיר תהילה לאמא החרדית שלהם. "אשת חיל מי ימצא... רבות בנות עשו חיל ואת עלית על כולנה". כי אצלנו האשה היא לא רק בת זוג, אלא הרבה הרבה מעבר לכך. היא הכל. תראה, בכל חברה שלא תהיה, תמיד ישנם כאלו שלא יתנהגו כבני אדם. כך אצל החרדים, אצל הנוצרים ואצל המוסלמים. כן כן, גם אצל החילונים. אתה הרי לא רוצה שאפתח בפניך את הסטטיסטיקות ונדבר קצת על קשר השתיקה של מאות אלפי חילוניות מסכנות ומושפלות ה"חוות מערכת של איומים" גם בלי הרצון לעזוב את עולמן החשוך. הרבה אמרו שהמאמר שלך נוטף שנאה, אנטישמיות, ארסיות, בורות ומה לא. אבל אני דווקא חושב שזה לא נובע אף מאחת מן ההאשמות הללו. הטיעון נגד הבדואים, מחזק זאת. אין כאן דאגה לזכויותיה של החרדית. אתה לא אנטישמי ובוודאי לא בור, אתה בסך הכל מפחד.

איזה מפחד, רועד.

בוא ניקח  -  לא ספציפית, אלא למען הרעיון  -  את שני ילדיך והכלב. נכנה אותם לצורך העניין צליל, שון ואיציק. איציק הוא הכלב. מעניין מה פרויד היה אומר על כך שבזמן האחרון התחלפו שמות הכלבים עם שמות בני האדם ולהיפך. כעת, נצרף תיאורטית גם שני ילדים וכלב לכל אחד מהילדים. נותרנו בסך הכל עם שש נפשות ושלושה כלבים. עכשיו בוא קח את בני המתוק שיהיה חלק ממשפחה של כ-15 או 20 ילדים. תחשב גם את 20 הילדים שייוולדו בעזרת השם לכל אחד מהם, אנחנו כמעט מנדט. ללא אף כלב אחד. אני מבין אותך. לצורך כך לא צריך לחשוב גם על הדורות הבאים. ואל תספר לי שאצל החילוניים כל ילד הוא חייל. כי גם אם כל החרדים יתגייסו  -  זה לא ישנה את המבט העקום שלך. תסתכל איך בתקשורת שבה אתה עובד מתייחסים לחיילים האמיצים המוסרים את נפשם לשמור עליך. הם לא באו מרמת אביב, אלא מהתנחלויות ומגרעינים דתיים שונים. לא יעזור כמה מהם יעקדו את נפשם למענך ולמען ידידיך, הם עדיין שנואים ונרדפים פה ללא הפסקה. בגלל הכיפה והדעות. הפחד שלך מוצדק, אבל אף אחד לא אמר שיש בעיה אם המשפחות החילוניות יגדלו אף הן, אלא אם כן אתה לוקח בחשבון שאין מספיק שוטרים בארץ. ועוד לא חשבת על הסיוט הגדול ביותר שבו תמיד מישהו מצאצאיך יחזור בתשובה.

עברנו את פרעה שניסה לזרוק את ילדינו ליאור, סבותינו עברו את השואה האיומה שבה חשבו שהעם היהודי נגמר, ואנחנו עדיין כאן, מתרבים ובועטים. כן נרבה וכן נפרוץ.

עוצו עצה ותופר... כי עמנו א-ל.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים