טורים

יש עתיד מדאיג

העתיד של לפיד אינו מטריד בגלל הקיצוצים המקיפים והנרחבים שהוא הולך להטיל על מוסדות לימוד חרדיים ועל משפחות עוני נזקקות * הדבר המדאיג ביותר מבחינה ערכית, הדבר הטראגי ביותר, הוא תחושת העליונות והפטרונות הכרוכה והשלובה עם תחושת שליחות ומסיונריות של פסבדו דאגה לזולת * מנחם נאמן מודאג

הפעם אדבר ישירות.

יש עתיד. אכן. יש עתיד, מאוד מדאיג, מאוד מטריד. יש עתיד.


ההשתלחויות הפטרוניות האחרונות של לפיד, לוי, פירון וחבר מרעיהם בציבור החרדי ובשאר ציבורים שאינם נמנים על קו התקן הבינוני / בורגני / 'נורמלי', מגלמת את פסגת הגאווה והשחצנות האנושית.
ומן העתיד הזה בדיוק יש לדאוג.
הדבר המדאיג ביותר מבחינה ערכית, הדבר הטראגי ביותר, הוא תחושת העליונות והפטרונות הכרוכה והשלובה עם תחושת שליחות ומסיונריות של פסבדו דאגה לזולת.
העליונות הדוגמטית, הדתית, האדוקה, של אנשים הבטוחים בקלות כל כך רבה שהם בעלי האמת, בעלי הטוב ובעלי המוסר.


כמו נזיר פנאטי בימי הביניים, משולהב, מנופף, מתריס, שורף כופרים, מעמיד על קלון, צייד. דוגמטיות במיטבה. דוגמטיות מחשבתית חתומה, סגורה, בנאלית, בינונית ומשעממת, ההופכת לציווי ערכי.

העתיד של לפיד אינו מטריד בגלל הקיצוצים המקיפים והנרחבים שהוא הולך להטיל על מוסדות לימוד חרדיים ועל משפחות עוני נזקקות, -דווקא הגיע הזמן שהתלות בתקציבים תפחת ושהמנגנון ישתנה.

העתיד של לפיד אינו מטריד בגלל שהוא נהנתני, ראוותני ובלייני.
רוצה?
-יאללה, בכיף.

עדיף לך לממן נסיעות בחו"ל של ריקי כהן (שלך, ושכמותך, כמובן) על פני ילדים הצמאים לחלב?
-סחבק.

אתה מעדיף לממן תיאטרונים, 'תרבויות' ספורט וקולנועי זימה על פני לימוד תורה ומצוות של ילדים תמימים?
-בכבוד.

תעשה מה שבא לך. זה לא מדאיג. ממש לא. זה בסך הכל פרט מעניין בביוגרפיה שלך, פרט של סדר עדיפויות. מעניין.

מה שכן מדאיג זאת האווירה העכורה שהכנסת לכאן.
אווירה של שנאה, של פאתוס מוסרני שחצן, של זעקות שבר 'דואגות', אווירה של עמידה על זכות. השמצת ציבור שלם והעללת עליו שהוא מעלים מיסים.
זה מטפטף, זה נהיה אקסיומה, אנשים מאמינים לך.


הטפת במוסרנות צדקנית על הגירעון הגדול שנוצר בגלל 'הטפילות' של ציבור מסוים. אנשים מאמינים לך.

אנשים לא מאמינים לנתונים, הם מאמינים לחתיכים. הם מאמינים למשפטים חטובים ואסתטיים.
יצרת אווירה עכורה של שנאה, זחוחה, רוויה, עולה על גדותיה, נוטפת, עסיסית. פוגשים אותה בקרנות הרחוב, באווירה הפטריוטית המשולהבת של 'אני לא פראייר, לא יעבדו עליי'.
אף אחד לא מעלה על דעתו שמאה וחמישים השקלים של קצבאות הילדים הם בסך הכל תקציב נורמלי (?) במדינה מתוקנת.
לא. טפילים. חיים 'על חשבון אחרים'. עאלק. וכולם מאמינים.


אבל הרבה יותר מזה, נעשית בעל הבית הבלעדי על המוסר והערכים.
אתה ושליחיך יוצאים אל העם באמירות דרמטיות של כפייה ערכית, מחליטים איך בדיוק צריכים להיראות, 'מכבדים' מיעוטים בתנאי שהם יהיו בגבול ההשקה עם ה'כמוני' המוכר והבטוח בעצמו. שום סימן שאלה.
אתה תמיד מצהיר על כך שאתה מוסרי 'בהחלט', (כי אתה לא פלילי), -אוי לו למוסר שחושב את עצמו מוסרי, שחושב שהגיע למטרה וכבש אותה, אוי לו למוסר המתבטא באי פליליות.


בביטחון אתה מצהיר על כך 'שיש גבול', וגם 'השונים', (ממך, כמובן), הם בעלי 'זכות' להיות שונים כל עוד הם מאוחדים עם האקסיומות הברורות של הקולקטיב.
האדרת את הפטריוטיזם המיליטריסטי והפכת את כל המדינה לחינגה אחת גדולה של אוהדי רובים, שוחרי מלחמות ולאומניים בגרוש. האחר לגיטימי רק בגלל שהוא כמוך.


אני מתעב את העתיד שלך מר לפיד משום שהוא עתיד מסיונרי, עתיד שיש לו רק תשובות, אין לו שום שאלה, עתיד עיתונאי גס שחושב שהגבורה האסתטית של וויכוח גדולה מן הרגישות לאדם. עתיד המעניק לגיטימציה רק למי שנראה כמוהו, רק למי שחושב כמוהו, בתוספות כמובן של שינויים קלים 'ויפים' מקובלים ומעוררי חן.

אני מתעב את העתיד שלך שמבקש ליצור (אם לא כבר יצר) מדינה חד גונית, חד משמעית, שיש לה תשובות 'ברורות' ו'שפויות' על כל דבר, מדינה שאין בה שום מורכבות, שום סימן שאלה, שום יחס אמיתי אל האחר. מדינה ששונאת רדיקליים יותר מרוצחים. שונאת מיעוטים. מאלילה על עצמה קונפורמיזם בורגני, בינוני ושחצן.

עתיד של כפייה ערכית, שהרבה יותר מכפייה המעוגנת בחוק - כזו שאתה מתיימר לצאת נגדה ולגנותה כ'כפייה דתית' - מביא כפייה מנטלית, כפייה שורשית, כפייה של 'האח הגדול', השוטר שתמיד כאן בכדי 'לבדוק'.

אתה כופה את הפתיים שבמדינה שלנו לקונפורמיזם המסיונרי והמשולהב שלך. לדיבור הפתטי והדביקי העוטף אותך. הפכת אותנו לרקובים בכך שאפיינת את 'הצדק' במלשינות אגואיסטית נכלולית. הפכת את האנוכיות ואת 'העמידה על זכויותיך' לבסיס כל מוסר.
אתה מבקש ללבות את היצרים האפלים והפרימיטיביים ביותר של האדם 'הרגיל', אלו שקופצים בצורה ראשונית כשהם רואים לפניהם חתיכון מלא ביטחון עצמי, גדוש להט, המדבר בפאתוס ובנענוע ידיים על 'האשמים' בכל הצרות, ועל כל אותם אלו שאינם נכנעים לתו התקן שלך, ל'נורמליות' שאתה מאמין בה.


הפכת אותנו לרדודים, שטחיים, אבל בעיקר, לפשיסטיים מגעילים, שרואים רק את האף שלהם ושבו מסתכם בעיניהם הכל.

תתבייש לך.

התפרסם בעמוד הפייסבוק

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים