חדשות

שנאת המערכת: מיקי חיימוביץ בתחקיר "החרדים באים"

מדוע בחרה מיקי חיימוביץ לעשות יחסי ציבור לתוכנית "המערכת" על גב החרדים * מופע יחצ רדוד או תחקירנות אמיצה? * פעיל חרדי חושף באיזה שלב נבחר הקונספט של "החרדים באים" * פרויקט דוסים בדק בשבילכם ויש גם חשיפה בלעדית

באופן לא מפתיע, בחרה גם מיקי חיימוביץ המנסה למצב עצמה כ'גורו זכויות בעלי החיים בארץ' לזכות ברייטינג לתוכנית התחקירים החדשה שבהנחייתה "המערכת" על גבם של החרדים, והפעם מזווית חדשה ומרעננת של הפחדת האזרח "החילוני העובד והציוני" (כהגדרתם) מהתחרדות שכונתו והצפתה באלפי שחורים יורקים ובועטים "נטפל בהם ללא פחד" היא מבטיחה.

גם אם נתעלם מהגזענות המובנית ביציאה נגד רכישת דירות בתשלום מלא על ידי צעירים ישראלים רק בשל השתיכותם לציבור החרדי, התוכנית לוקה בדמגוגיה זולה, רדידות עיתונאית רצופת כשלים עובדתיים, וטענות ממוחזרות שלא נבדקו כהלכה.

נתחיל?

האם חרדים וחילונים לא יכולים לחיות יחדיו בערים מעורבות?

כל התוכנית סובבת סביב האקסיומה לפיה חרדים וחילונים לא יכולים לחיות יחדיו, כביכול שכונה ה"לוקה בהתחרדות" מאיימת נאלצים תושביה החילונים לעזוב את בתיהם או לסבול מפגיעה ניכרת באורח חייהם.

"לא ידוע על שום מקרה של התחרדות שבו נוצר דו קיום של חרדים וחילונים. התחרדות מלווה תמיד במאבקי דת רבים ובתהליך של עזיבת החילונים" אומר שחר אילן, שמקבל מאות אלפי ש"ח בשנה באמצעות עמותת חדו"ש על מנת להילחם בציבור החרדי.

מעניין שדווקא שחר אילן הירושלמי לא מכיר את קריית משה, כנסת, נחלאות, גילה, גבעת זאב, פסגת זאב, ועוד שכונות רבות בירושלים בהן חיים בצוותא חרדים וחילונים יחדיו בשלום ואחווה עשרות שנים.

למעשה גם בשכונות רמות, רוממה ואפילו קריית יובל חיו חרדים וחילונים יחדיו בשלווה עד שקיצונים המייצגים בשם עצמם את הציבור החילוני, כדוגמת נעם פינחסי התחילו להצר את רגלי החרדים בנסיונות לאסור עליהם לפתוח מוסדות חינוך לילדיהם, לקרוע את חוטי העירוב ולתלות תמונות עירום לעיני ילדיהם, לא בגלל הפרעה מצד התושבים החרדים למחייה המשותפת (כהצהרתו המפורשת של פנחסי) אלא רק כי אותם קיצוניים לא מסוגלים לקבל את זכותו של הזולת להתגורר בשכונה שכביכול שייכת להם בשל העובדה שהם נולדו בה. לעיתים, אכן זכו אותם קיצוניים לסיוע של קיצוניים מן הצד שכנגד וכך זכו לחשיפה תקשורתית.

וכך גם בערים נוספות ברחבי הארץ, כדוגמת פתח תקווה במרכז, (שכונות כפר גנים והדר גנים-עמישב) חיפה בצפון, (שכונות הדר ונאווה שאנן), נתיבות בדרום, ישנם חיים משותפים בשלווה וכפי שמגיבים חילונים רבים בעמוד הפייסבוק של התוכנית המספרים כי הם מתגוררים בשכונות מעורבות בשמחה ובנחת, כאשר השינוי היחיד באורחות חייהם מתבטא בפתיחת חנויות זולות המוזילות את יוקר המחיה בשכונתם.

כמובן שככל שמשקלו היחסי של הציבור החרדי באזור מסוים עולה, באופן טבעי הוא נזקק ליותר מבני ציבור ומוסדות חינוך, זו אינה התחרדות, אלא התאזרחות, זכויות אזרח המוקנות לכל, למעשה תופעה זו עובדת גם בכיוון ההפוך, כדוגמת תל אביב שבין מקימיה היו גם חרדים, ראש העין, רחובות, פתח תקווה, קריית 'ישמח משה' בגני תקווה ואולי אפילו ירושלים בה הוחלף ראש העיר החרדי על ידי המועמד החילוני ניר ברקת.

הבעיה מתחילה רק במקומות בהם פעילים אנטי דתיים כדוגמת פעילי מר"צ וישראל חופשית, מחליטים להאבק בזכויות האזרח הבסיסיות והחוקיות של האזרחים החרדים, ודורשים להפלותם לרעה ולהצר את חייהם על מנת לגרש אותם מבתיהם ולהשאיר את השכונה נקייה מחרדים, על כל המשמעויות הנגזרות מכך.

החרדים יורקים על ילדות - כמו בבית שמש

האם באמת בכל מקום בו מתגוררים חרדים יורקים על ילדות ונשים לא צנועות כמו בבית שמש?

כנראה שלא, אחרת בתי הכלא היו מוצפים בעצורים חרדים שירקו, קיללו ובעטו, אך בפועל מדובר על מקרי קיצון אפסיים שוודאי לא ניתן להגדירם כתופעה (98% מהפרובקציות המתוכננות בקפידה לא קיבלו התייחסות), המשמשים פוליטיקאים ועיתונאים המחפשים רייטינג קל, המשתמשים בד"כ בפרובקציות יזומות, כמו חיימוביץ עצמה בתוכנית זו.

האם החרדים משתלטים על מבני ציבור שנרכשו מכספי משלם המיסים?

טענה נוספת המוזכרת בכתבה מספר פעמים היא כי בכל מקום בו התהווה ריכוז חרדי, החרדים קיבלו \ השתלטו על מבני ציבור ושטחים ציבוריים לצורך הקמת בתי כנסת, מוסדות לימוד ומבני ציבור לעצמם. בערד לדוגמה מוצג מבנה שהוקם על ידי מפעל הפיס (מכספי כולנו להגדרת המרואיין) וכיום שומו שמיים יש בו מבנה ציבורי המשמש את המגזר החרדי.

האם לחרדים לא מגיע שטחי ציבור בדיוק כמו לחילונים?

לאורך התוכנית המנחה מקבלת כמובנת מאליה את הנחת היסוד לפיה יש פסול בהקצאת שטחי ציבור כחוק (כתגובת עיריית ערד) לשימוש תושבים חרדים, האם החרדים הם אזרחים סוג ב' אשר אינם זכאים לאחוז יחסי במבני הציבור בדיוק כמשקלם באוכלוסיה?

ראוי לזכור את עמדת המנחה כאשר מיקי חיימוביץ תיתמם ותאמר כי איננה גזענית. קונפליקט לא יכול להיות מושתת על בסיס גזעני לפיו ישנם השווים יותר ויש השווים פחות.

גם הצגת ה"עובדות" בכתבה חוטאת ליושר עיתונאי בסיסי וכפי שכותבת בפייסבוק יוני צימרמן: עיתונאית היודעת כי בית הכנסת בערד חוקי וקיים עוד לפני שהחרדים (והשכנה המתראיינת) בכלל הגיעו לאזור ובכל זאת מציגה את הכתבה ומסתפקת בסיפור האמת בכתוביות בסוף התוכנית, אינה אדם ישר בלשון המעטה.

 

 

יח"צ או תוכנים תחקירים?

בניגוד לתוכניות תחקירים רציניות, 'המערכת' לא מתאמצת להביא קולות חדשים ואמיתיים מלב הקונפליקט, במקום זאת כמעט כל המרואיינים בתוכנית הינם מרואיני יח"צ ופעילי בחירות שמיהרו לספק את הסחורה הנדושה והצפויה, לדוגמה:

שחר אילן: סמנכ"ל עמותת חדו"ש, השתכר מאות אלפי ש"ח בשנה מהעמותה על מנת להילחם "בהשתלטות החרדית".

פנחס זלצמן: מאכער חרדי הקשור לחברות המחזיקות קרקע להקמת 5,000 יחידות דיור במודיעין עילית (ריכוז חרדי) ומצפה בכליון עינים לאישורי בניה מהממשלה.

יצחק רבר: מאכער בתחום הנדל"ן בריכוז החרדי בבית שמש.

יוסף פריצקי: פוליטקאי הנבנה על שנאת חרדים מאז מפלגת 'שינוי'.

יוכי גלברט: פעילה בולטת כנגד החרדים ("לעולם לא אמכור את הדירה לגורניקים").

נועם פנחסי: חבר ועד הפעולה של ארגון קריית יובל חופשית מבית 'ישראל חופשית'.

אלי רייס: פעיל חילוני הנלחם ב"התחרדות" בערד.

רונן כהן: פעיל פוליטי בבית שמש וחבר בקבוצת תגר ("לא מוותרים על בית שמש").

מוריה שחם: המרכז הרפורמי לדת ומדינה, פעילה בפרויקט 'תופסות מקום' הנלחם כביכול ב"הדרת נשים".

וכן הלאה.. כל האחרונים אגב מוצגים כ"תושב/ת העיר" ללא כל אזכור על השתייכותם לקבוצות פעילות (חלקם פוליטיות) בעלות אג'נדה אנטי חרדית מובהקת.

מדוע סרבו החרדים להגיב?

לאורך הכתבה כולה לא נשמע קולם של בני הציבור החרדי (למעט העסקן הנ"ל), תחת הטענה כי חברי הכנסת החרדים סירבו להתראיין ואף חזרו בהם מהסכמות קודמות, אולם בפועל ישנם אזרחים ופעילים חברתיים חרדים רבים שהיו שמחים להתראיין, ואף משמיעים את קולם בקביעות גם במסגרת פרויקט זה וגם בצורה עצמאית, אז למה דווקא התחקיר שלה נשאר ללא שום תגובה חרדית?

כנראה שאת "חבר הכנסת ישראל גפני" לא הצליח כל צוות התחקירנים להשיג כי הוא פשוט לא קיים, אבל כל השאר הבינו בשלב מאוד מוקדם כי ה"תחקיר" סומן מראש ותוסרט עם יעדים מוגדרים מאוד.

כך לדוגמא סיפר לנו הפעיל החברתי יעקב לבי:

תכננתי איתם להכניס מצלמה ולתעד את האפליה שיש בחינוך היסודי בבית שמש בין הצפיפות ותת התנאים של החרדים לעומת הכיתות הריקות וההשקעה העצומה בממ"ד ובממלכתי. בתחילה הם הזדעזעו מהאפליה ומההשתלטות מיעוט התלמידים של החינוך הממלכתי על רוב מוחלט של כיתות הלימוד ופתאום באמצע הכתבה הוחלט לשנות את הקונספט לפרובוקטיביות מפלגת ומשניאה.

כפי שמדווח יעקב לבי, באמצע הכנת התחקיר החליטו במערכת לעבור לקו אנטי חרדי בולט, ולכן לא נותרה לאנשי הציבור החרדי ברירה אלא לא לשתף איתם פעולה, למרות הנכונות והרצון לסייע.

כי לדבר על ההשתלטות של המיעוט החילוני ברמת בית שמש (וכן ברמות ובקריית יובל) על רוב שטחי הלימוד (10 ילדים בכיתה וכיתות ריקות פיזית מול מ"ר ציבורי אחד לתלמיד בבית יעקב שמלמד ליבה!) זה מורכב מדי בשבילם. במיוחד כאשר להמציא השתלטות חרדית עם פרובקציות יזומות יספק את אותם אחוזי רייטינג בפחות השקעה, במגזר העסקי קוראים לזה תשואה מקסימלית.

תחקיר מתבסס על מחקר, מחקר מתבסס על ראש פתוח ונכונות לבדיקת נתונים עובדתית ללא אג'נדה מוטית, למיקי חיימוביץ היתה אג'נדה שאולי לא מונעת משנאת חרדים, אבל קשורה בוודאות לעצלות ורדידות עיתונאית קלאסית. 

על התוצאה הכואבת מעיד גיא בלאו, אשר עד היום חי בשלווה עם שכניו אבל עכשיו הגיע לתובנות חדשות ומסוכנות, "אני ילד חילוני שגר בקרית יובל. ראיתי את הכתבה , ואת הקטע על קרית יובל . הכתבה הזות האירה את עיני . כי מנקודת המבט שלי אני לא רואה פה שם דתים ... אבל עכשיו אני מבין שזה רק עיניו של זמן !! וזה ממש מפחיד !!"

ביקורת ציבורית בעיתונות וברשת

כנגד הרמה העיתונאית הנחותה והגזענית יצאו גם עיתונאים רבים ביניהם אריאנה מלמד שפירסמה טור ביקורת נוקב ב-ynet תחת הכותרת "המערכת": מיקי חיימוביץ' רדודה מתמיד, לצד עיתונאים וגולשים נוספים.

:Ishay Fridman

אחרי שהחזירה את פריצקי למסך + שחר אילן, שמה מוזיקה של הנוסע השמיני כל פעם שחרדי פתח את פיו, הסבירה מיקי חיימוביץ׳ שתחקירה היה מאוזן והגון ובלה בלה בלה. זעמה על ח״כ פרוש שהבריז לה מריאיון וטעתה בשמו של ח״כ גפני. קוראים לו משה, לא ישראל.

העיתונאי יאיר אטינגר (הארץ) המרואיין בתוכנית העלה את התגובה הבאה בפיסבוק

"נלסון מנדלה, שלימד את האנושות שיעוד בגנות הקסנופוביה, לא היה אוהב את התוכנית ששידרה מיקי חיימוביץ בערוץ 2. גם אני לא. העניין הוא שאני בניגוד אליו התראיינתי לתוכנית "המערכת", וכשהסכמתי להתראיין לא חשבתי שאני הולך להשתתף בסרט מזרה אימה על "הפלישה החרדית" המתקרא גם "הקרב על הבית", שמזהיר את הצופים (כי הרי הצופים זה "אנחנו", ולא "הם") "זה יכול לקרות גם בשכונה שלכם". לא האמנתי שבשנת 2013 מישהו יוציא תחת ידו מוצר דוקומנטרי כה פשוט, בו החרדים הם לרוב חסרי פנים אלא אם הם מופיעים בדמות "היהודי זיס" המספר למצלמה בחיוך זדוני "אתם ישנים, אנחנו הולכים לכבוש אתכם". לא תכננתי שיחתכו את הדברים שלי על ההיסטריה החילונית סביב שניים וחצי חרדים ברמת אביב ובמקומות אחרים, שבהם ניסיתי לחדש את החידוש העצום שבעולמנו יש גם אפורים, לא רק שחורים ולבנים. תחושה לא נעימה להיות בצד המרואיין, ללא שליטה על מה שמתפרסם. כן, שיעור. אגב קשה לי להאמין ש"המערכת" היתה מעיזה לעשות סרט כזה, עם פסקול מאיים והכל, על "התפשטות האפריקאים", או הערבים, או האשכנזים-הטבעונים בשכונות "שלנו". חבל. לא יודע מה תרם הסרט הזה לצופים בבית, אני מרגיש שהייתי יכול להסתדר גם בלעדיו."

העיתונאי אריה ארליך בטוויטר: "ה'התחקיר' החשוך של חיימוביץ' על התפשטות הנגע החרדי זוכה לביקורת קטלנית מקיר לקיר. אבל התקדים נקבע והזבל המזוקק הזה חדר למיליוני בתים בארץ."

העיתונאי חיים לוינסון (הארץ): "סיימתי לצפות כעת בתוכנית של מיקי חיימוביץ' על החרדים.

כמו שכל כמה חודשים קם מגיש טלויזיה ומגלה את נוער הגבעות עכשיו מגלים את החרדים. ווואו!!!!! יש חרדים במדינה!!!!! הם מתרבים!!! יש להם מלא ילדים!!!!!!!! 

כל נקודת המוצא היא שחרדים הם מחלה ממארת שמשחיתים והורסים כל מקום שבאים. שחרדים הם מפגע חברתי. שאם לא נעשה משהו חרדים גם יבואו אלינו. חוץ מזריעת הפחדה, פחד, דמוניזציה, אין כלום. אין גרגיר של הישג עיתונאי. מביאים את יוסף פריצקי, ממפלגת שינוי עם הפרסומת האנטישמית כעד מומחה לעניין החרדים. בדיחה. כדי שיהיה קצת מעניין עושים פרובקציות כמו עם הבחורה שמטיילת באזור החרדי עם שמלמלה ושאר טכניקות עיתונאיות נחותות. אני בעד פרובקציות, אבל שתתחיל עם פרובקציות במגזר שלה אחרי זה נדבר.

הכי מגוחך זה הבחור שגר בקריית יובל. יאללה יאללה. קריית יובל הייתה מאז ומתמיד השכונה הכי גרועה בירושלים, שהתגוררו בה אוכלוסיות חלשות ואף פעם לא הייתה אטרקטיבית בשום צורה למגורים. כל מה שהיה שם ברח מהר כמה שהוא יכול. כל הבכי ונהי הזה שפעם היה מדהים והיום יש חרדים אין לו קשר למציאות. האובססיה של האיש לחוט העירוב מלמדת כמה הוא שונא חרדים. אם החוט על העמוד חשמל מפריע לך, צלצל 103. זה לא להאמין שחוט עירוב קיבל חמש דקות בפריים טיים.

בהחלט יש מקום לעיסוק עיתונאי נרחב בסוגיית מגורי החרדים. יש אפס חשיבה ממשלתית בסוגיה של היכן יגורו כאן אנשים, ובטח ובטח בסוגיה של איפה יגורו חרדים. הניסיון לשים אותם בערים נפרדות כשל כי רובם אינו עובד וערים אלו על סף פשיטת רגל. המגורים המשותפים מובילים לחיכוכים. בהחלט יש לשאול את שר הפנים/שר השיכון\ראש עיריית ירושלים מה ההסתכלות ארוכת הטווח שלו בסוגיה. אבל זה לא מעניין כנראה כמו בניין בערד ששמו בו מקרר (!) מחוץ לכניסה לבניין (!) כדי שיהיה לעניים (!) מה לאכול."

:Yotam Zimri

"מיקי חיימוביץ' מציגה:
יום שני בלי בשר
יום ראשון, שלישי, רביעי, חמישי, שישי, שבת בלי חרדים"

בסטטוס נוסף הרחיב:

"צפיתי עכשיו בתוכנית ״המערכת״ ששודרה אתמול בלילה, חשבתי שמה שיעצבן אותי זה התחקיר על ״פלישת״ החרדים לשכונות חילוניות אבל איך לומר, מדובר היה בעוד שיעמומון שלא חידש דבר ובטח לא מצדיק תוכנית חדשה. אבל, אל תדאגו, בכל זאת התעצבנתי. אחרי ״התחקיר״ שודרה כתבה תחת הקונספט ״מפגש קצוות״ שעל פי הגדרתה של יחימוביץ מפגיש בין קצוות בחברה הישראלית, ובכן מי היו ״הקצוות״ שבחרה המערכת של גברת חיימוביץ׳? וזה עוד אחרי שהיא דיברה על כך שהם מנסים תמיד להציג תמונה מאוזנת.
מצד אחד אוהד בית״ר גזען עלוב וטיפש חבר בארגון לה פאמיליה שלא מייצג כלום חוץ מאת עצמו ועוד איזה 200 איש. מצד שני, מוחמד גאדיר, שחקן כדורגל ערבי ששיחק בכל נבחרות ישראל ומחויב לממלכתיות בשל כך. עכשיו תקשיבי רגע מיקי, אני לא יודע אם את באמת מטומטמת או שאת עושה את עצמך אבל אין כאן שום מפגש קצוות. להפגיש גזען יהודי חשוך עם ערבי מחמד זה קל. אבל להפגיש גזען ייהודי עם פעיל בתנועה האיסלאמית, או עם גזען אוהד סכנין, זה כבר יותר קשה. 
עכשיו ברור לי שלא קל למצוא גזען ערבי כי כמעט ואין כאלה ובניגוד אלינו היהודים הם כולם נופת צופים מלאה באור ואהבה, אבל היי מיקי, קראת לשטות הזו שלך ״תכנית תחקירים״ לא? אז תתאמצו.
הגיע הזמן שתבינו שם למעלה שהעם לא פראייר, וכששמים לפניו ״מפגש קצוות״ הוא מצפה לקצוות, לא לעבודה בעיניים.
ובנושא אחר, תגידי מיקי, ראיתי חרדי מסתובב חופשי בשכונה שלי, למי מתקשרים, למשטרה או אליך?"

בניהו יום טוב

היהודים מזהמים את הסביבה, משתלטים על אזורי המגורים שלנו, ומשחיתים כל חלקה טובה, צריך לכלוא אותם בגטאות ולא לתת להם להתפשט לאיזורנו" (אדולף היטלר 1938, מיקי חיימוביץ 2014) מקומם??? תחשבו שהכתבה הזו היתה על סודנים!!

Yoni Zemelman

הערה על ה"עבודה העיתונאית" של מיקי חיימוביץ':

בסצנה מרכזית בתוכנית נראית תושבת ערד המתלוננת על בית כנסת שהוקם בבנין שלה. "אני הפסדתי" אומרת הגברת, "מי ירצה לקנות דירה מעל בית כנסת" עוזר לה התחקירן. בתמונות הבאות נראים יוסף פריצקי ו'מומחים" נוספים לעניני חרדים, שאומרים כך: "אצל חרדים אין חוק. צריך בית כנסת, פותחים בית כנסת. התקנות והחוקים לא חשובים להם."

בסוף התכנית מוקרנת כיתובית ובה תגובת עיריית ערד:

1. בית הכנסת חוקי.
2. בית הכנסת קיים שנים רבות, לפני שהגיעו לשם חרדים.
3. הגברת קנתה את הדירה כשכבר היה בבנין בית כנסת.

עיתונאי שמקבל כזו תגובה (מגוף רשמי ואובייקטיבי כמו העירייה שהיא גם בעלת הסמכות על חוקיות מבנים בעיר), ומשדר בכל זאת את הכתבה, ושולח את התגובה לירכתי התכנית, אל כיתובית(!) שאיש אינו צופה בה, אינו אדם ישר.

חלי יעקבס וירט 

בוקר טוב. מיקי חיימוביץ הוכיחה אתמול בתכניתה המעצבנת שלפעמים אפשר להיות טבעוני אבל עדיין להישאר טורף צמא דם... (אויש יצא קיצוני להפליא) .

 
מחאת גולשים: נלסון מנדלה לא היה אוהב את התוכנית
יוכי גלברט: לא מוכרת לגורניקים
זלצמן ורבר מציגים את השכונה החרדית החדשה
עיתונאים לא ישרים
יאיר אטינגר, מיקי חיימוביץ החזירה אל המסך את היהודי זיס
יוכי גלברט, בית הכנסת היה שם לפני שרכשתי את הדירה
עד עכשיו לא שמתי לב לדתיים אבל עכשיו זה ממש מפחיד

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים