חדשות

האם ליאור דטל כתב themarker מעוות נתונים?

העיתונאי ליאור דטל מדה מרקר מסית כי תקציב החינוך החרדי גדל על חשבון האוכלוסיות החלשות * המבוכה הגדולה: הוסרו מהכותרת הנתונים שהוכיחו כי בפועל הילדים החרדים שוב הופלו לרעה * לידי דוסים הגיעו שתי הגרסאות, צפו ושפטו בעצמכם

קורס מספר חמש בתקשורת: איך יוצרים מציאות שלא קיימת? או שמספרים סיפורים שלא היו, או שלא מספרים כאלה שכן היו.

ליאור דטל מעדיף את שניהם, בוודאי בכל מה שנוגע לחרדים.

שימו לב לפרטים: במדינת ישראל עלה תקציב החינוך ב-10%. סבבה, גידול באוכלוסיה, יוקר המחיה, מדד היוקר הבין לאומי וכו'.

כנראה גם החינוך החרדי גדל, וכנראה שאף במידה רבה יותר, במיוחד אם מקשיבים לטענות כי רוב קצבאות הילדים הולכים לציבור זה.

משום מה בחר משרד החינוך להרחיב את התקציב המצומק של רשתות החינוך החרדיות ב-8% בלבד. לא שאלנו למה, וגם לא נשאל, אחרי הכל הם הרי לא עשו צבא.

אבל למר ליאור דטל, ממערכת דה מרקר זה לא מספיק, הוא רוצה כותרת מושכת רייטינג. וכך אנו נחשפים לידיעה המרעישה: "תקציבי החינוך החרדי בשנת 2012 גדלו" רגע, לא הזדעזעתם מספיק, אני יודע, חכו להפי אנד: "התקציב לקידום אוכלוסיות חלשות ירד"!! וואלה, עכשיו התמונה ברורה, החרדים שוב סוחטים תקציבים על חשבון האוכלוסיות החלשות (רק אני חשבתי שעד עכשיו אמרו שהחרדים הם אוכלוסיה חלשה?).

עכשיו שימו לב למבוכה הגדולה: בשלב ראשון בחרו במרקר לכתוב בכותרת המשנה את כל האמת: התקציב הכללי עלה ב-10%, תקציב החינוך החרדי הופלה לרעה ביחס לתקציב הכללי וגדל רק ב-8%. אבל, איזו פאדיחה, הגולשים עוד עלולים להתבלבל ולחשוב כי החרדים מופלים לרעה ואינם ממלאים כייאות את התפקיד המיועד של הסחטנים והנצלנים.

מה עושה כתב נאור? ניחשתם נכון: מוחק!

האם מדובר בכתב מוצלח או בעבודה פרי מקלדתו של העורך? מעניין לדעת

צפו בשתי הכותרות ומצאו את ההבדלים. בהצלחה!

תגובת העיתונאי ליאור דטל:

על פי נתוני האוצר, הגידול בסעיף התקציב של החינוך העצמאי והמוכר היה גדול יותר מהגידול בתקציב המופנה לחינוך היסודי במערכת החינוך ב-2012, תקציב החינוך העצמאי והמוכר עלה ב-2012 ב-10.7% ל-2.16 מיליארד שקל. זאת, למרות שהוקצו לו במקור 1.73 מיליארד שקל ל-2012. המשמעות היא שהחינוך העצמאי והמוכר קיבל במהלך 2012 תוספת תקציב של 430 מיליון שקל מעבר לתקציב שאושר עבורו במקור ו"מתחת לראדר", בעוד שתקציבי הרשתות בחינוך העצמאי והמוכר עלו בכמעט 11%, תקציב החינוך היסודי עלה ב-2012 ב-6.2% ל-13.7% מיליארד שקל. 

כותרת המשנה קוצרה במהלך היום רק לאחר שהידיעה ירדה מהכותרת הראשית מסיבות טכניות ולא אחרות, כפי שהנתונים שלמעלה מצביעים, אין קשר לגידול, הגידול הכללי בתקציב משרד החינוך נובע בין היתר גם מגידול בתקציבי הרשתות, ולא מגידול בתקציב בתי הספר היסודיים, הנושא יורחב בכתבות הבאות. 

התמונה שקיבלה מאות שיתופים ברשת

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים