בלי כיפה

רץ ברשת: סיפור קטן על אחווה בין אנשים

בשקט, כמעט מאוחרי הקלעים, פועלים אנשים שהמוח שלהם המשיך לעבוד * הם לא יתנו לאנשים קטנים ונגועים באינטרסנטים להרעיל את המרחב הציבורי והחברתי שאנחנו חיים בו * חרדים וחילונים מסרבים להיות אויבים * גם אם זה לא משרת את האינטרסים של לפיד

סיפור קטן על אחווה בין אנשים ועל מלחמה בהפרד ומשול:

הערב עליתי על אוטובוס לכיוון הר הצופים. באחת התחנות עלו חבורה גדולה של חרדים, שחזרו מההפגנה נגד הגיוס בכפייה. אישה אחת, מבוגרת ממני, החלה להציק להם ושאלה אותם אם הם היו הפגנה, למה הם פרזיטים, וכו'.

לא יכלתי להתאפק והתחלתי להטיף לאישה הזאת מוסר ולהגן על אחי החרדים.

את הנתונים שהעברתי לה אתם יודעים - לצה"ל לא חסר כוח אדם, יש שם בטלנות ואבטלה סמויה רבה ופנסיות ענק שיוצאות מהכיס של כולנו.

החרדים והערבים הם הציבורים העניים והמופלים בישראל והם לא מקבלים אשראי מהמדינה או מהבנקים לפתוח עסקים משלהם ומופלים בצורה קשה.

לא הסתפקתי בזאת ואמרתי לאישה שהיא בטח הצביעה ליאיר לפיד ובגלל הרטוריקה של השנאה העיוורת וההפרד ומשול הוא עכשיו דופק אותנו, חרדים כחילונים.

כשהיא הסתובבה ושאלה אותי אם אני חרדי, שאלה מטומטמת למדי לאור העובדה שאני לא חובש כיפה, ואני עניתי לה שאני כנראה חילוני בהרבה ממנה.

לאור הגערות שלי היא טענה ש"לפחות יאיר לפיד קיצץ להם את קצבאות הילדים, שיצאו לעבוד", שאם החרדים והערבים ילכו לשוק העבודה אז אחוז האבטלה יעלה ל-30 אחוזים, ושמי שנדפק מהקיצוץ בגזרות זה אנחנו - היהיר דפק את כולנו כשהוריד את קצבאות הילדים ל-140 ש"ח מהילד הראשון, מה שפוגע קשות במעמד הבינוני.

אמרתי לחרדים שלידי, שמחו בחריפות על דבריה, שככה עושים הפרד ומשול וזה שיעור חשוב בפוליטיקה.

האישה היתה בשוק ולא ידעה מה לענות לי, בעוד החרדים אמרו לי כל הכבוד והעריכו אותי מאוד על דברי.

כשירדתי בתחנה עם מספר חרדים, כדי להחליף אוטובוס, אלה שירדו איתי הודו לי מקרב לב. אמרתי להם שמנסים לעשות הפרד ומשול בנינו כדי שכולנו נהיה עבדי הטייקונים, עבדי קבלן חסרי זכויות ב15 ש"ח לשעה.

אמרתי להם כמה אני שונא את לפיד ומה שהוא מייצג ואיך אני כועס על אנשים במשפחה שלי שהצביעו עבורו.

הם אמרו שהם יודעים שהרטוריקה של ההפרד ומשול נגד החרדים באה לחזק את הטייקונים, ואני ציינתי כי נגיד שהחינוך החרדי עולה לנו 500 מיליון ש"ח, זה בטל בשישים לעומת לפחות 10 מיליארד שקל שהציבור משלם לתאגידי המזון בגלל חוסר תחרותיות וריכוזיות.

החרדים המשיכו להודות לי מקרב לב, ואמרתי להם שאינני יחיד ומיוחד, יש רבים וטובים במחאה החברתית שחושבים כמוני.

הם אמרו שהם מעריכים את שלי יחימוביץ, ציינתי שאני מצביע עבודה ושצריך לדבר ביחד ולפתור את הבעיות בצורה שוויונית ודמוקרטית, מכילה, בין כל המגזרים במדינת ישראל. איחלתי להם שהם יפתחו עסקים כשרים משלהם וישגשגו.

כשהגיע אוטובוס שהייתי צריך לקחת, נפרדתי מהם והרגשתי שעשיתי צדקה לא קטנה, בנסיון להדבר בצורה הוגנת ולהלחם בסטריאוטיפים ובהסתה מכוערת נגד ציבור שלם.

בואו נלחם ביחד, חרדים, חילונים, ערבים, דתיים לאומיים ומתנחלים, ימנים, שמאלנים, מזרחים, אשכנזים, אתיופים, יוצאי רוסיה, נשים, גברים, סטרייטים, הומואים, לסביות, אזרחי מדינת ישראל - ונלחם נגד האוייב האמיתי שלנו, הריכוזיות במשק ויוקר המחיה, שיטת המיסוי שדופקת את הציבור לטובת התאגידים והטייקונים, הבנקים ומחירי הדיור. "את ששנוא עליך אל תעשה לחבריך, ואידך זיל גמור" - הלל הזקן.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים