חדשות

אורלי וילנאי וגיא מרוז נגד מדובללי הזקנים

בתוכנית אורלי וגיא חוזרים בשאלה הם פוגעים באחד מגדולי הציבור החרדי ומאשימים אותו בתאוות בצע ואינטרסים אישיים * את העמדה ההלכתית המקבילה מביא פרופסור בעל ניגודי אינטרסים המציג את החרדים בצורה אנטישמית * משקרים שוב בתגובה רשמית לפרויקט דוסים * בני משפחות הרבנים שוקלים הגשת תביעת דיבה בימים אלו

בתוכנית 'אורלי וגיא חוזרים עם תשובה' ששודרה בשבוע שעבר היינו עדים למחזה מביש בו שני עיתונאים מונעי אג'נדה ורייטינג, מסקרים בצורה סובייקטיבית תוך הצגת מציאות מעוותת\ סיפור תמים, במטרה מכוונת ליצור תדמית דמונית לרבנים ולמגזר החרדי כולו ובכך להצדיק את סימון המטרה למרות הקשר הקלוש שלה לעובדות.

בכתבתם הראשונה הם עוסקים בסוגייה הנדושה של תרומת אברי אדם שמת מוות מוחי, תוך התמקדות בסיפורו של הכדורגלן אבי כהן שמשפחתו נמנעה ברגע האחרון מלתרום את אבריו.

לאורך הכתבה הכתבים מנסים במגמתיות לשלול את הלגיטימציה של פוסקי ההלכה הפוסקים שתרומה כזו נחשבת לרצח החולה על פי ההלכה היהודית. תוך רמיזה לכך ששומרי התורה כולם הינם פאגניים חשוכים.

אגב, רק לפני מספר חודשים התברר גם לרופאים כי עמדת ההלכה היא הצודקת, כאשר הזדעזענו כולנו כאשר קארינה מלכיור התעוררה דקות ספורות לפני שהרופאים החסודים קצרו את אבריה ומימשו בידיהם את נבואת מותה שלה.

נתחיל בציטוטו של אריה אלטר שנשאל בדקה 14 כיצד נראה האדם שפנה אל תמיר (בנו של אבי כהן) והבטיח לו שאביו ישוב לחיים אם לא יתרום את אבריו, הוא משיב:

כמו שההם נראים, כולם. לבוש חליפה, חולצה לבנה, זקן...

אנונימי לבוש חליפה, חולצה לבנה וזקן, כי יותר סטיגמתיים מזה כבר לא צריך להיות.

אבל לגיא מרוז זה לא מספיק ולכן הוא טרח להכניס לפיו של תמיר את ה'תפילות' כחלק מרשימת "הדברים ההזויים" עליהם אנשים המליצו להם, והגם שלאורך כל התחקיר ברור שלאף אחד אין צל של מושג מי היה אותו פונה אלמוני, זה לא מונע מאורלי וילנאי לספר בהמשך על "האברך" שהבטיח לתומר כי אביו יחזור לחיים.

וכך האלמוני מבטיח הישועות הוסמך כאברך, כי זקן שהופיע במערכה הראשונה הרי חייב להתנפנף בזו השלישית.

גם כאשר הם מראיינים את פרופ' גבי ברבש שלא מסתיר את סלידתו מלבושי השחורים מדובללי הזקנים, לא נפלה אל רצפת העריכה התבטאותו הגזענית

לבושים שחור, חלוק ארוך, זקן מדובלל... ראיתי את הדמויות שהסתובבו ליד המשפחה...

ציטוט דעתו ההלכתית של פרופ' ברבש מהווה זילות של מקצוע העיתונות. בדיוק כמו להביא אגרונום שיחווה את דעתו על ניתוחי לב, במיוחד כאשר מדובר בפרופסור שמבקר המדינה מאשימו כי  קיבל תשלומים מ-6 מקורות נוספים מלבד עבודתו הציבורית, ללא היתר, אבל מדובר בחרדים אז נמשיך הלאה...

נוכל תאב בצע או יועץ חסד ללא כל רווח אישי?

בהמשך (דקה 19:30) מציינת אורלי כי הרב קנייבסקי הבטיח שאבי ז"ל יעמוד על הרגליים, למרות שטענה כזו לא נשמעת לאורך הכתבה מפי מי מהמרואיינים, וגם לא במקרה שבוים לצורך התחקיר. הנימוקים כולם הם שאסור לרצוח אדם חי, ושיש עדיפות לקבור את הגופה בשלמותה. אבל ברור שהצגת הרב כמבטיח הבטחות כזב, תסייע לתדמית הדמונית הנבנית בכתבה...

לרגע של שפלות שעוד תילמד בקורסים לעיתונאות הגיעו השניים בשליחת צלם בסתר לרב קנייבסקי המהווה אחד ממנהיגי הציבור החרדי המוערכים על כל הציבור הישראלי חרדים וחילונים כאחד, אשר מפנה מזמנו היקר בכל יום לצורך קבלת קהל, ללא כל תמורה, וללא בושה מציינת אורלי וילנאי כי "הרב מקבל אותנו לאחר תשלום ראשוני", כאשר לכל מבוגר כצעיר ידוע כי דלתות הרב פתוחות לכל, ומעולם לא קיבל תמורה על הקדשת זמנו לעזרה לפונים.

בתגובה לפניית דוסים הודו אורלי וגיא כי אף אחד לא בקש מהם תשלום עבור כניסתם אל הרב, והתחקירן החליט מעצמו לתת תרומה שיועדה במפורש לצדקה, בפרוש לא לתשלום, וודאי שלא 'ראשוני', הנה זוהי תגובתם בדף הפייסבוק הרשמי:

כשנכנס התחקירן האדם שלפנינו הניח 50 שקל ואמר "צדוקה" כלומר צדקה. על השולחן היה שטר ולידו שמנו את השטר שלנו

צבטנו את עצמנו בהלם, ועורנו אף הפך לאדום למקרא השורות הבאות בתגובה: "מעולם לא אמרנו שנדרשנו לשלם, נא לשים לב."

אז הנה שמנו לב, ובדקה 19:37 אתם אומרים "הרב מקבל אותנו לאחר תשלום ראשוני", אז נכון, לא אמרת את המילים "נדרשנו לשלם" אבל עשיתם ואמרתם הכל מלבד זאת, כולל הסרטת הרב מכניס שטרות לארנק הצדקה, שיילוק שייקספירי של ממש.

למי באמת יש אינטרס

בעוד הצמד מבטיח לנו את חשיפת הרבנים שמנצלים את מצוקתם של משפחות כדי לקדם אג'נדות אישיות, לכל אורך הכתבה המכפישה אין צל של רמז לנגיעה אישית של מי מהרבנים המושחרים בפומבי, באשמת קבלת תרומה של 50 ש"ח "בעבור הייעוץ", וגם אם נתעלם מכך שהתרומה הולכת בכל מקרה לנזקקים הרי שאת הכסף קיבל הרב בכל מקרה ללא קשר לתשובתו.

לעומת זאת, פרופסור ברבש המוצג כגורם אובייקטי, יקבל עשרות אלפי שקלים על כל ניתוח השתלה, בנוסף לתרומה משמעותית לרזומה והיוקרה שלו.

בעלי אינטרס נוספים הם הנזקקים להשתלות אשר ביאושם מוכנים לקצור אברי חולים ופצועים בעודם בחיים, ובכך מנהלים קרב מאסף בעמדה המוסרית לפיה לא נוטלים אברי אדם חי גם לצורך הצלת חיי אדם אחר, שהרי מכאן ועד קצירת איברי אסירים, המרחק הוא קצר.

מה שברור הוא כי הרבנים אינם בעלי אינטרס ואג'נדה אישית, וכי המניע אותם הוא טובתו של החולים ובני משפחותיהם בלבד, והצגתם בצורה אחרת מהווה עוול אישי למוצגים בכתבה, ולכלל המגזר אותו הם מייצגים.

פרויקט דוסים מעודד את משפחות הרבנים להגיש תביעת דיבה אישית כנגד העיתונאים המוזכרים, וכן מגיש בימים אלו תלונה בשמם למועצת העיתונות והגופים הרלוונטים.

התגובה עם השקר של אורלי וגיא

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים