חדשות

תחקיר מיוחד: מי יצר את אירוע היריקה בבית שמש

קמפיין אירוע היריקה בבית שמש עם הילדה נעמה מרגוליס נוצר על ידי משרד יחסי הציבור Point of View בניהולה של ליבי בייקין כחודשיים לאחר שאירע בפועל על רקע מאבק הקצאות ולאחר פשרה שהוביל המגשר חגי אגמון-שניר * המאבק הובל על ידי רב הקהילה האנגלוסכסית דב ליפמן שיצר לעצמו כח פוליטי וחבר לאחרונה למפלגת יש עתיד

ראשית נדגיש את הסתייגותנו הנחרצת מיריקה על צעירים ומבוגרים, וכמובן שאנו מצטרפים לקריאה לרשויות החוק לפעול כנגד כל הפועל באלימות במרחב הציבורי אך מי הוא שהחליט לקחת את האירוע החריג והתמוה ולהפוך אותו לאירוע תקשורתי כחלק מנושא "הדרת הנשים" חודשיים לאחר שאירע בפועל על רקע שונה לחלוטין?

לא רבים יודעים כי הקמפיין סביב הילדה נעמה מרגוליס ואירוע היריקה בבית שמש, נוצר על ידי משרד יח"צ כחלק ממאבק פוליטי וכל הקשר בינו לבין הדרה הוא הרצון לרכב על הגל העכור של שנאת החרדים באותה תקופה.

תחילתו של הסיפור הוא במאבק על בית הספר אורות שהוקם בתוך שכונה חרדית, על קרקע ציבורית שהתושבים המקומיים דרשו כי תוקצה לצרכיהם כאשר בפועל נצחו הדתיים לאומיים, ובבית הספר לומדים ילדים מהשכונות הסמוכות.

כך בעוד כלי התקשורת חוגגים את ההקצנה החרדית וחוסר הסובלנות ללבושם של ילדות צעירות, ידעו הם היטב כי מדובר בדמגוגיה העושה עוול למגזר החרדי כולו, וכי על מנת להרוויח אייטם עיתונאי הסכימו למכור את יושרם העיתונאי בשיתוף פעולה עם בעלי עניין אינטרסנטים בצורה חד צדדית.

הקומוניקט שנחשף

הראשון שחשף את עמידתה של ליבי בייקין מאחורי הקמפיין היה יאיר דקל שאף מצא את הקומוניקט שהפיצה היחצני"ת לתקשורת

הודעה שהועברה
מאת: Libby Baikin - POVPR
תאריך: 18 בדצמבר 2011 16:15
נושא: אמא לילדה בבית ספר אורות בבית שמש:
הילדה שלי סובלת מסיוטים בלילות
אל: Libby Baikin - POVPR
[email protected]

‬ אמא לילדה בבית ספר אורות בבית שמש, אשר נמצא תחת מתקפה מתמשכת של חרדים קיצונים: "הילדה שלי סובלת מסיוטים בלילות ומפחדת מכל חרדי שהיא רואה ברחוב"
נציג התושבים, הרב דב ליפמן, "הודה" לראש העיר על הביקור הראשון בבית הספר מאז התחילו התקפות החרדים הקנאים לפני כארבעה חודשים

במהלך סיור ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, ובהשתתפות חברי הכנסת אופיר אקוניס (ליכוד), דוד אזולאי (ש"ס) ויצחק וקנין (ש"ס) התקיימה הפגנה של תושבי העיר, הורים לילדות בבית הספר הממ"ד "אורות נריה", אשר סובלים מהתנכלויות עוד טרם פתיחת שנת הלימודים מצד תושבים חרדים-קנאים המתגוררים בשכונה הסמוכה. הוועדה התכנסה בעיר בית שמש "במטרה לבחון את סוגיית התכנון והבניה בעיר, בה נדרשים איזונים מיודחים בין אוכלוסיות שונות בעלות צרכים שונים."
המפגינים נשאו שלטים בהם נכתב: "הבת שלי פרוצה, כמו שהוא אומר?", "רק מוח מעוות יקרא לילדה בת 6 פרוצה!", "הקנאים פוגעים בילדים שלנו" ו"הסיקריקים מקללים – עיריית בית שמש בונה להם עוד בתים".
הדסה מרגוליס, אמא לילדה לומדת בכיתה ב' בבית ספר אורות, "כל יום כשהיינו חוזרות אחרי הלימודים הביתה, הקיצונים היו צועקים לעברנו "פרוצה", "זונה", שיקצע" ו"תסתלקו מכאן", והיו יורקים לעברנו. לבת שלי יש סיוטים בלילות, היא לא מוכנה ללכת לישון, היא מפחדת שהם יגיעו אלינו הביתה, כל דפיקה בדלת מקפיצה אותה. היא מפחדת מכל חרדי שהיא רואה ברחוב, בין אם סיקריקי ובין אם לא. לא באנו לבית שמש כדי לגור ככה."
נציג התושבים, הרב דב ליפמן, אמר בהפגנה, כי הוא מודה לראש העיר על כך שלראשונה מאז תחילת שנת הלימודים, הוא טרח להגיע לבית הספר על מנת לבחון את הדברים מקרוב.
ח"כ כרמל שאמה הכהן, יו"ר ועדת הכלכלה, אמר בסיור, כי "הבעיה בעיר בית שמש היא שבניה הוותיקים מרגישים שהם נחנקים ונדחקים אל מחוץ לעיר, בבחינת "הדרת חילונים ודתיים לאומיים". אל ועדת הכלכלה הגיעו קריאות "הצילו" מתושבי העיר: אב סיפר שנזרקה צואה על ילדתו שעה שהלכה לבית הספר, ונשמעו מקרים של יידויי אבנים. התסכול ששמענו מפי יותר ממחצית מהתושבים הביאנו פיזית לפה על מנת לבחון את שורש הבעיה, לרדת לחקר האמת, ומשם לעזור לעיר בית שמש לייצר פתרונות. נדרש שוויון, ולכל האוכלוסיות המרכיבות את המארג המיוחד של העיר צריך לתת מענה, אבל לא האחד על חשבון השני. הפיתרון צריך להיות מתן מענה אמיתי לבעיות. בוועדת הכלכלה יושבים חרדים וחילונים יחד, ואין שום הבדל בינינו עד לזמני התפילות. כולנו לב אחד."
עוד הוסיף ח"כ שאמה הכהן, כי "העיר בית שמש היא עיר בתנופה בעלת פוטנציאל לצמיחה, ואנו כאן על מנת לוודא שניתנת הזדמנות אמיתית לכל האוכלוסיות. למרות ההסכמים הקואליציוניים, אנחנו נדיר כל סוג של הדרה, נצביע ונילחם בהדרת נשים, חילונים, חרדים, מיעוטים וכל אדם באשר הוא דם. זכויות היסוד של כל אדם לרבות כבודו קדושים מכל הסכם קואליציוני."

מצ"ב ההודעה המלאה. תמונות סטילס יישלחו בהקדם. סרטוני וידיאו ניתן יהיה לקבל לפי בקשה.
לכל שאלה אני זמינה בנייד: 054-4449605.
תודה, ליבי

ליבי בייקין
נייד 054-4449605 משרד 074-7033111 פקס 153-54-4449605
דוא"ל [email protected] אתר www.pov-pr.com

 

את הסיפרו האמיתי חשף היועץ לענייני חרדים של ראש עיריית ירושלים, אברהם קרוייזר.

אגמון-שניר הוזמן לבית שמש כדי לגשר בין ועד ההורים של ביה"ס אורות בנות – בי"ס המריבה – לבין הקהילה החרדית שם. הפגישות התקיימו במהלך חודש החגים – תשרי. ניתן לומר שהגיעו להסכמות שתוצאותן ניכרו בשטח. יומן האירועים של משטרת בית שמש ריק מתלונות על הטרדה/ תקיפה/ הפגנה/ מחאה של חרדים כנגד בית הספר הזה החל מסוכות, למעט שני אירועים שהיו וטופלו תוך דקות ע"י המשטרה.

ניתן לומר שבפועל, בשטח, החרדים השלימו עם קיומו של בית הספר ברחוב הרצוג (ולא ברח' הרצל, משכנו הקודם, כפי שכתבו הפעילים הלוחמנים והלא מעודכנים בדף הפייסבוק שהקימו לרגל האירוע).

"תירה מזו, ועד ההורים של ביה"ס לא רצה ולא השתתף בהפגנה החילונית. הוא סירב שההפגנה תחל בהדלקת נרות חנוכה בחצר בית הספר, והיא התקיימה מעבר לכיכר הסמוכה שבקצה הרחוב. שערי בית הספר היו נעולים בכל הערב הסוער, ולא נפתחו גם לכבוד שלי יחימוביץ' ולימור לבנת, שנזקקו לשירותים, והובלו אחר כבוד לבית משפחה חרדית.

משה אבוטבול ראש העיר, כינה את אגמון -שניר במהלך הפגישות 'המגשר', ואכן, גם תחת האש של השבועיים האחרונים העביר א"ש מסרים מצד לצד כדי לשמור על הרגיעה שהושגה בעמל. פעילות זו גם חילצה מרבנים אמירות ברורת כנגד האלימות והקיצוניים החרדים, אבל את מי זה מעניין? לא את יאיר לפיד, ובוודאי לא את ליבי בייקין היחצני"ת של הקבוצה בבית שמש שיזמה את הכתבה על נעמה מרגוליס חודשיים אחרי שכבר לא ירקו עליה, חודשיים לאחר שהוריה ניצחו את היורקים.

 

מי שכר את ליבי?

מה האינטרס שהניע את אותם אלמונים לשכור את אשת היח"צ ולאיזה מטרה בעצם הופנתה?

בראיון לישראל היום הודתה ליבי בייקין  "נשכרתי להיאבק נגד התחרדות בית שמש והסיפור של הילדה נעמה מרגוליס נפל על קרקע של הדרת נשים".

בראיון נוסף לבחדרי חרדים היא אף מפרטת

הקמפיין הוא נגד אלימות, כפייה דתית וכל ההקצנה בעיר בתקופה האחרונה. אנחנו מנהלים אותו מכיוון שהעיר בית שמש הפכה בצורה שאינה רשמית לעיר חרדית, תוך דחיקה רגלי התושבים הוותיקים המהווים חצי מהאוכלוסייה בעיר.

 

עם זאת ראתה היא לנכון להתלונן בחשבון הפייסבוק שלה, כי כונתה בקבוצת פייסבוק ובסרטון ביוטיוב "המסיתה הראשית נגד החרדים".

עם לקוחותיה של הגב' בייקין ניתן למצוא אכן את "מטה התושבים להצלת בית שמש" בצד ארגונים נוספים עם אג'נדה מובהקת כ"משאל הכלכלי" וכן "אג'נדה" הנחשבת לזרוע של הקרן החדשה לישראל.

 

המרוויח העיקרי: הפוליטיקאי הטרי הרב דב ליפמן

בפועל ניתן לומר כי המרוויח העיקרי מהסיפור הוא רב הקהילה האנגלוסכסית בבית שמש דב ליפמן שמיהר עם ידידו הרב חיים אמסלם לקפוץ על העגלה ולהוביל את המאבק בהתחרדות בית שמש, תוך בניית תדמית של רב מתון שעשוי להציל את הציבור הישראלי מה"הקיצונות החרדית",  ואכן בימים אלה מינף את כוחו הפוליטי והצטרף ליאיר לפיד במקום בכיר במפלגת יש עתיד.

נשאיר לשיפוט הקוראים את השאלה האם היה על הרב המכובד לעצור את החגיגה התקשורתית, לגלות את הסיפור האמיתי, ולמנוע את העוול שנעשה לכלל המגזר החרדי גם במחיר הפסד הרווח הפוליטי.

 

לקריאה נוספת:

צילום מסך מחשבון הפייסבוק של ליבי בייקין

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים