זעם נשי

העם הנבחר וגנבי אומות העולם

מיהו העם הנבחר * כמה דרכים יש לעבוד את אלוקים * ומה פשר דבריו של הרב שטיינמן, האם כל אומות העולם גנבים ורוצחים * שיפי חריטן זועמת בטור חדש

מלחמות הזעם בין חילונים לחרדים הנן דבר שגרתי לחלוטין. מדי פעם נוחתות להן סוכריות נפץ על מצע דליק במיוחד והלהבות זועקות עד לב השמים במלוא העוז והרתחה. אני נזכרת בכל הפעמים בהן דלפו לתקשורת כל מני "משפטים נוסח הרב עובדיה יוסף", ואת הרב בניזרי מנסה ככל יכולתו למזער נזקים מול ההמון הזועם. והנה עכשיו, כמה מרתק. הטוקבקיסטים מצחצחים מקלדות, אולי אפילו קונים אחת חדשה לכבוד האירוע. הרב שטיינמן, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, מספק כביכול עוד סוכריה לוהטת ודליקה היישר לפיהם של המשחרים לטרף.

לא הלכתי לבדוק את אמיתות הדברים. אני מניחה שזה גם לא ממש משנה. כי מה שלא יהיה, להכחיש עכשיו ולהסביר את ה"דברים שהוצאו מהקשרם", זה בערך כמו לתת אצבע אחת של בשר לאריה שלא אכל יומיים. אם אני דמגוגית מספיק מוצלחת, אצליח בדיון ציבורי או פרטי, להרגיע מעט את הלהבות היוקדות ומתפשטות.אך באותם רגעים בהם אני מבכרת להתעלם ולתת להמון הזועם לפרק את הגעש בתגובות נגד החרדים הנוראיים, אני נתקלת במאמר תגובה לדברי הרב שטיינמן, מפרי עטה של הגברת דינה אברמסון כשהכותרת שלו, "העם הנבחר זה לא רק אנחנו". אברמסון, המצהירה כי חונכה בחינוך דתי, שופעת דברי התייפיפות והתרפסות כלפי יתר העמים כשהיא מתעלמת לחלוטין מכל יסוד דתי עליו הושתתו ערכיה.

גברת אברמסון, פרחים יפים ועוגות גבינה זה יפה וטעים והרבה יותר שווה עם הקפה של בוקר החג... אך כדאי שבאמת תלמדי קודם מעט על מהות החג. זה אפילו לא ידרוש ממך להתערבב שעות בבית מדרש. רק תגידי כן, ואני מסדרת לך שיחה אחת עם אחד האנשים האינטליגנטים שאני מכירה. בטוחני שתביני דברים אחרת... צר לי לאכזב אותך יקירתי, אך אם לא הבנת עדיין את מהותו של העם הנבחר, את בבעיה קשה. הקדוש ברוך הוא בחר ביהודים מכל יתר האומות ולא בכדי. אם להיצמד לדברייך, את כותבת שקראת על האומות שסירבו לקבל את התורה ואף כותבת מדוע. הם רצו באופן מודע להמשיך לגנוב, לרצוח וליהנות מתאוות מפוקפקות אלו. ואילו היהודים? מיד אמרו 'נעשה ונשמע'. אה, את אומרת לי שגם אצל היהודים יש גנבים/אנסים/רוצחים/חסרי נימוס ועוד כהנה וכהנה? אני עונה לך, בוודאי. הקב"ה לא חיפש מלאכים! הוא חיפש בני אדם, בשר ודם הרוצים בכל נפשם לקיים את דבריו. הוא ידע שיש לבן אנוש קושי לבצע את כל אשר יושת עליו, אך חיפש את הרוח, הרצון, המסירות נפש. וככל שקיבלנו יותר העדפה, כך קיבלנו יותר סייגים וגדרות.

אומות העולם קיבלו לקיים שבע מצוות בני נוח. יקיימו אותם? אהובים הם בעיניי הקדוש ברוך הוא. לא קיימו אותם? למה שהוא יקבל אותם באותה אהבה? איפה ההקרבה גם מצדם? ואילו היהודים, קיבלו תרי"ג מצוות! לא פחות ולא יותר.

 

מידיעתך הדלה, את סבורה, כך את כותבת בעצמך, כי לכל עם יש את הדרך שלו להתחבר לק-ל. אוף, אני נאלצת לאכזב אותך שנית. אך הכל מאהבה, האמיני לי. הדרך להתחבר לק-ל, בורא העולם, בהנחה שאת מאמינה שהוא קיים, היא לקיים את דבריו. קרי, תורתו. זו הדרך והדרך היחידה! מי ששואף לקיים את הדרך הזאת ומנסה ללכת בה למרות כל הנפילות שבדרך, הוא זה שמתקרב לק-ל. שלוש שעות במנזר בודהיסטי, או שתיית משקה בטעם בוץ, לא יואילו לך להגיע להתחברות לק-ל ולצפות שזה יהיה באותה אהבה כמו אלו שהולכים בדרך אותה ציווה.

כשתלכי בחג השבועות לבית הכנסת, לקרוא באהבה מילה במילה מהתורה, ותבינה שזו הדרך שלך כאישה יהודיה להתחבר לאור אינסוף, אני מקווה שתביני, כל כל אותם אלו, הנמצאים איפשהו בקצה השני של העולם, אולי מחפשים מקום רוחני להתחבר אליו ואף מוסרים נפשם בצורות מצורות שונות במנהגיהם,  אך אין זה אומר כי הם נחשבים כבנים יקרים לא פחות. העם שבחר 'נעשה ונשמע' ללא שאלות וללא ויכוחים, העם שהולך בדרך אחת כדי להתחבר לבורא עולם, הוא הוא העם הנבחר ולא תעזור תרעומת או תקווה אחרת.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים