חדשות

הסתה: החרדים אשמים שאין כסף לחולי הצליאק

בעוד שר הבריאות מקדם מהלך להוזלת מזון נטול גלוטן, לרווחתם של חולי הצליאק בישראל, מנכ"ל ארגון הצליאק דן סולומון מסית ומשווה את תקציב הישיבות לתקציב חולי הצליאק

כך הפכו תקנות שאימץ ליצמן לטובת חולי הצלייאק, למסע הסתה נגד הציבור החרדי: בשבוע שעבר הצהיר שר הבריאות על מהלך חדש בשיתוף משרד הכלכלה, בכדי להביא להוזלה משמעותית של מזון נטול גלוטן, לרווחתם של חולי הצליאק בישראל.

ליצמן הודיע כי לצורך כך נערכת עבודת מטה מאומצת באמצעות ועדה בין משרדית שהוקמה במשרד הבריאות, ואשר פועלת במספר מישורים.

במסגרת זאת יקל משרד הבריאות על ייצור מקומי של מזון נטול גלוטן, במיוחד על ידי יצרנים קטנים ובינוניים, בכך שלא יידרש אישור GMP מיוחד למפעל המייצר מזון נטול גלוטן באופן בלעדי. מהלך זה יאפשר למפעלים נוספים להצטרף למעגל הייצור וכן ינקטו שורת הקלות נוספות בתחום היבוא, כדי לאפשר הגדלת היבוא.

משרדי האוצר והכלכלה יקצו תקציב מיוחד בהיקף של 9 מיליון ₪ באמצעות מרכז ההשקעות, לצורך תמיכה במפעלים אשר יתחייבו לייצר מזון ללא גלוטן. תקציב זה יביא גם להגדלה של מפעלים קיימים או תוספת של מפעלים חדשים אשר יצטרפו למעגל הייצור.

השלמת המהלך יביא להגדלת מגוון המוצרים של מזון נטול גלוטן, במקביל להורדת מחירי המוצרים, על מנת לאפשר לחולי הצליאק בישראל נגישות למזון הנדרש להם במחיר סביר.

עם זאת, יש מי שאינו מרוצה מההחלטה וטוען שמגיע להם יותר כסף.

מנכ"ל ארגון זכויות הצליאק, דן סולומון, הביע ביקורת חריפה על המהלך, וכתב הערב כי "בשבוע שעבר יצא שר הבריאות ליצמן בקול תרועה רמה על "הטבות" כלכליות לחולי הצליאק והוזלת המחירים. רובכם לא קראו את הדו"ח ואת המילים הקטנות של הדו"ח".

הוא הוסיף, "זו הפעם הראשונה שמדינת ישראל מכירה ביוקר המחייה של חולי הצליאק בישראל בסכום של כמעט 3000 שקלים בשנה (240 שקלים בחודש). כך כתוב במסקנות הועדה שהורכבה מבכירים ממשרדי הבריאות, אוצר, רווחה וכלכלה".

לדברי סולומון, "קשה לנו להתחרות ביחסי הציבור של ליצמן ודוברו בצורה חלקלקה העביר את המסר של מזור לחלוי הצליאק. אז שמעו נא במה מדובר".

לטענתו, "ליצמן וכחלון אימצו רק חלק מהמסקנות בצורה של מענק חד פעמי של 9 מיליון למפעלים שאגב, משרד הכלכלה מסרב למסור לאיזה מפעלים וכמה נוצל מתוכם. האבסורד הוא שלא הוכנס קמח לדרישות המענקים. בכל הדו"ח אין המלצות כיצד להוזיל את חומרי הגלם, כך שאנו נראה מיגוון על המדף אך ברמות מחירים גבוהות".

אלא שהביקורת העניינית, הסתיימה בהסתה כנגד הציבור החרדי, כאשר סולומון תקף בדבריו את תקציב הישיבות, "הממשלה אישרה תוספת של עוד 50 מיליון שקלים למוסדות תורה: זאת לפי התעריף של 477 שקל לתלמיד ישיבה גדולה ו־857 שקל לאברך כולל לחודש".

סולומון סיכם את דבריו, "כחלון וליצמן זורעים חול בעיני חולי הצליאק, כל זאת בשם ההסכמים הקואליציוניים, ומתעלמים לחלוטין ממסקנות הועדה". והבטיח, "חולי הצליאק שוקלים את דרכי התגובה גם הפוליטית".

באדיבות אתר כל הזמן והעיתונאי שי קאהן

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים