חדשות

חרדים לתקציבי החילונים

כותרת ראשית בYnet מספרת כי הישגי החרדים מתקציב הנוכחי מסתכמים בכשלושה מיליארד שקלים, אולם עיון במספרים מגלה כי רובו המוחלט מופנה לחילונים * רק 178 מיליון ₪ מופנים באופן סקטוריאלי לחרדים, כאשר יתר 2,822,000,000 השקלים מופנים לכלל אזרחי המדינה וברובם לחילונים * וכמה באמת מגיע לחרדים?

כותרת ראשית בווינט, עליה חתומים אביטל להב וקובי נחשוני, מספרת על "כסף לאברכים ולמבני דת: כל הישגי החרדים" כאשר כבר כותרת המשנה מגלה על כך ש"ש"ס ויהדות התורה השיגה 3 מיליארד שקל בתקציב." הכותרת אמנם מבחינה ואומרת כי "חלק הארי הוא קצבאות ילדים ומע"מ 0" אבל מיד מסייגת ומוסיפה כי "ברשימה גם תוספת לגננות בחינוך החרדי וקידום 5,000 יחידות דיור בבית שמש, ביתר עילית ואלעד".

רק התבוננות באותיות הקטנות מלמד שמתוך 3,000,000,000 המדוברים, 2,822,000,000 מופנים לכלל הציבור, כמו קצבאות הילדים, מהם נהנים בעיקר אמהות חד הוריות הנפוצות בעיקר במגזרים החילוני והבדואי, וכן טיפולי שיניים חינם התומכים בעיקר בשכבות המצוקה. נותר לתהות, איפוא, למי יש אינטרס לנפח את המספרים לכמעט פי 20 (!)

גם הגרפיקה המדגימה את הסעיפים השונים מטעה, כאשר היא מוצגת בצורת שורות ולא בצורת גרף או עוגה. באופציות אלו נקל להבחין לאן מתועל רובו של הכסף, כאשר את הנתח המשמעותי יתפסו קצבאות הילדים ומע"מ 0, ותקציב האברכים יתפוס רצועה זניחה ובלתי נראית. אולם כאשר הגרפיקה מוצגת בצורת שורות, הרושם הנוצר הוא כי מדובר בסעיפים רבים ושווים.

יצוין כי בכנסת הנוכחית השיגו ש"ס ויהדות התורה יחד 13 מנדטים, שהם מהווים כ11% מחברי הכנסת. בדמוקרטיה תקינה, היה מן הראוי שמפלגות אלו, שמתפקידן לדאוג לסקטורים אשר שלחו אותן לכנסת, יזכו לשבחים בגין עבודתם הפרלמנטרית לו היו מצליחים להעביר את חלקם היחסי של אוכלוסיות אלו. תקציב המדינה הנוכחי עומד על כ-440 מליארד ₪, וחלקם היחסי של החרדים עומד, איפוא, על כ4.5 מיליארד. כלומר, גם לו כל 3 המיליארד היו מתועלים לחרדים, היו הללו עדיין מקופחים. אך במצב אבסורדי בו החרדים מקבלים פירורים בדמות פחות מעשירית הפרומיל (0.01%) מותר היה לנו לצפות לתקשורת הוגנת המשבחת התנהלות תקציבית אחראית, סגפנית ושמרנית זו.

גם אושיית הרשת יותם זמרי מותח ביקורת על הכותרת:

פסטיבל "חרדים מחרדים" בשיתוף אתר וואינט ממשיך גם בסוף השבוע הקרוב, כל הסיבות לשנוא חרדים במקום אחד "כמה כסף הם גונבים מאיתנו", "כמה ילדים ישארו רעבים בגלל השטויות שלהם", "למה לעזאזל מגיע ליהודונים האלה כסף", ובשבוע הבא "כל המחלות שהם מפיצים" ומוסף מיוחד "הלוואות בריבית - הדרך שלהם להשתלט על הכסף של כולנו". 
וואינט, נלחמים בשחורים למען עתיד ורוד.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים