חדשות

לא עובר תאוריה: יקי אדמקר מפגין בורות בוואלה!

באמצעות דמגוגיה תוך זלזול בהקפדה על עובדות, מנסה יקי אדמקר באתר וואלה! להצמיד תדמית נהנתנית לאורח חיי רבנים שונים * מהי האמת? * ציפי ירום יצאה לבדוק

רשעות או טיפשות?

אינני יודעת מהו הגורם לרדידות העיתונאית הנוספת מבית וואלה! באמצעות יקי אדמקר, אבל התוצאה היא פשוט נבזות - כך לפחות הגדירו זאת אורחי מארצות הברית, כשצפו בכתבה.

באייטם, הפותח בשאלה למה רבנים נוסעים ברכבי פאר בזמן שחסידיהם שרויים במצב כלכלי קשה ולעיתים נזקקים ממש - פרט אדמקר רשימה של רבנים מהארץ ומחו"ל הנוסעים ברכבי פאר, ואת שווי הרכבים.

עצם הנסיון לתמוה על השימוש ברכבי יוקרה הוא נבזי, שהרי בכל העולם מנהיגי ציבור נוסעים ברכבי שרד על חשבון הציבור, וזאת בלא לשאול את רצון הציבור. כאן מדובר בד"כ על אנשים פרטיים שקנו לרבותיהם רכבים מכספם הפרטי, או ברבנים המגיעים ממשפחות אמידות ויכולים להרשות זאת לעצמם.

 

בנוסף, ראוי לציין שלרוב הרבנים עצמם אינם מודעים לסוג ושווי הרכב בו הם נוסעים.

כך לדוגמה, ברשעות של ממש מוצג הרב שטיינמן כמי שנוסע על רכב בשווי שבין 260 ל400 אלש"ח, למרות העובדה (המצוינת בכתבה) שהרכב כלל אינו שייך לו. כל מי שמכיר את הרב, או סתם יצפה בסרטון המצורף, יבין כי אין דבר מגוחך יותר מאשר הרמיזה כי אדם בן מאה הישן על מיטת סוכנות וחי בדירה שלא עברה חידוש כל שהוא מאז נכנס לגור בה, חי בנהנתנות.

לחיות (כמו) באמריקה

גם בחלק העובדתי ניכרת חוסר מקצועיותו של אדמקר, כאשר ביצע השוואה רכבים שנקנו בארצות הברית ונוסעים שם, תוך הצגתם לפי תג המחיר כאן בארץ.

ראשית, מחירי המחירון בארצות הברית כפי שיובאו להלן, נמוכים לאין שיעור מהמחירים בארץ בגין פערי מיסוי בין הארץ לחו"ל. כשמדובר במכוניות יוקרה ההבדלים אדירים, כאשר משום מה היבואנים או סוכנויות היוקרה מתירים לעצמם לגזור עמלה שמנה על עצם הזכות לקנות רכב כזה בארץ.

שנית, גם מחירי המחירון אינם מחירים סופיים, משום שבארצות הברית מכוניות אינן נקנות מהיצרן אלא מ"דילר", סוכן מכוניות מקומי, אצלו ניתן לזכות להנחה. לאחרונה, לדוגמא, נתקלתי שם בהצעת מחיר על  BMW סדרה 7 (הכי יוקרתית) שכללה הנחה של 14,000 דולר מהמחירון. בנוסף לכל, כל הרכבים שברשימה ניתנים לקניה בליסינג, אפילו אלה המותאמים במיוחד. על רכב כמו קדילק ATS בו נוסע האדמו"ר מבעלזא, תשלמו 400 דולר לחודש - ללא כל סכום התחלתי שצריך לשלם. זה המחיר שתשלמו בארץ על רכב זעיר ממש.

והנתונים האמיתיים

כך לדוגמה קאדילק CTS של רבי אהרן מסאטמר עולה $33,990 - $72,300 כלומר החל מ118 אלש"ח - לפני הנחה. פחות ממחירה של מאזדה 3 כאן בארץ... הרחק מטווח המחיר שבין 360 ל-390 אלף שקלים שנכתב בכתבה.

במקרה של האדמו"ר מבאבוב אפילו שם מותג הרכב לא נכתב באופן הנכון. מדובר ברכב מדגם שברולט  - ולא GMC (אף שזה אותו יצרן) - סוברבן 2011 ומחירו הוא: $25,311–$47,507. ובשקלים, החל מ88,000 ש"ח ולא בטווח 250,000-350,000 ש"ח כפי שטוען אדמקר.

גם התמונות בכתבה אינן נכונות ומטעות, כשהתמונה שהוצמדה לרכבו של האדמו"ר מפרימישלאן היא מתיחת פנים של הדגם האחרון שנעשתה ב-2011, כאשר רכבו הוא שני דורות אחורה מ-2004 ונראה אחרת לגמרי. בדומה לכך לגבי רכבו של האדמו"ר מסקוור, הובאה תמונה של רכב אחר, אומנם דומה אך כזה של GMC מן הדגם החדש, ולא הדגם האמיתי שהוא שברולט סוברבן.

כפי שהוזכר בכתבה רכבי רוב האדמו"רים בארץ הנם למעשה רכבי חסידיהם, וגם בארצות הברית פעמים רבות החסידים הם שקונים לרבותיהם. לעיתים מדובר בעשיר מסוים הקונה רכב לרבו, ולעיתים, כמו בחסידות סאטמר, מדובר בחסידות מלאה בבעלי הון, שעושים עם הונם חסדים רבים לכלל האוכלוסיה.

הסתה חוזרת בוואלה!

ראוי לציין בהקשר זה, כי רק בתחילת השבוע נמתחה ביקורת קשה על הסיקור המוטה והלא הוגן באתר וואלה! אודות יחס החרדים ליום השואה.

כולי תקווה כי מדובר במעידה חוזרת, ולא במגמה הרואה בהסתה כנגד הציבור החרדי - עיתונות.

הכותרת באתר וואלה!

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים