חרדים אמיתיים

הרב דוד מיכאל אברהם - יש אלוקים

הרב ד"ר מיכאל אברהם טוען כי דווקא תאוריית האבולוציה מגישה על מגש של כסף את ההוכחה לקיום אלוקים

מי כתב את ההוראות

כעשרים ספרים פרסם הרב דוד-מיכאל אברהם (52), ד"ר לפיזיקה, המלמד בכולל בר-אילן. רובם עוסקים ביהדות, בפילוסופיה ובמשמעות הפילוסופית של הפיזיקה. אבל ספרו האחרון, 'אלוקים משחק בקוביות', שפורסם בשנה שעברה, עורר סערה גדולה. הספר מתקומם נגד הטיעון שתאוריית האבולוציה שוללת את קיומו של אלוקים. הוא טוען בדיוק את ההפך, שדווקא התאוריה הזאת מוכיחה את קיומו של בורא ומתכנן.

"אני לא ביולוג ואני לא מתווכח עם ביולוגים", הוא אומר. "אבל כאשר ביולוגים מנסים להסיק מהביולוגיה שאין חלילה בורא עולם, זו כבר איננה ביולוגיה. אלה בני-אדם המאמינים בדת האתאיזם, ומנצלים את הילת המדען שלהם להסקת מסקנות שאין לה דבר עם המדע. אני אומר בדיוק להפך, דווקא תאוריית האבולוציה מגישה על מגש של כסף את ההוכחה לקיום אלוקים".

מסקנה הפוכה

את טענתו הוא מדגים במשל המפעל: "אדם נכנס למפעל ורואה מערכת מורכבת שמתנהלת בתיאום מושלם. יש חדרי ייצור, מחסן, מחלקת שיווק וכו'. ברור לכול שיש מי שמנהל את המפעל ומתאם בין כל חלקיו. יבואו ויאמרו: לא, אין מנהל, יש רשימת הוראות על הקיר, ועל-פיהם המפעל מתנהל. גם אם זה נכון, השאלה היא מי כתב את רשימת ההוראות הזאת".

ההסבר האבולוציוני אינו משיב על השאלה הזאת, כמו שהרב אברהם מסביר: "גם המפעל התפתח בתהליך אבולוציוני. בהתחלה היה שם קיוסק, ואז התמעטו הקונים, והבעלים החליט להקים מפעל קטן. אחר-כך חבר אליו אדם שהיה לו מחסן, ואט-אט נוצר מפעל גדול. האם זה מוליך למסקנה שאין מנהל למפעל? בדיוק להפך".

הדים באקדמיה

לצד המִתקפות על הספר גילה עד כמה שימש פה לרבים, במיוחד למי שעוסקים בביולוגיה. "יש יהודים דתיים המלמדים ביולוגיה, ומרגישים קרועים בנפשם. הם כאילו עושים הפרדה בין אמונתם הדתית ובין עיסוקם המקצועי. ואני אומר שאין סיבה להרגשה הזאת. האבולוציה אינה שוללת את קיומו של בורא עולם, אלא מחזקת את האמונה בו", הוא אומר.

ספרו כבר עורר הדים חיוביים גם באקדמיה. סטודנט לביולוגיה באוניברסיטת תל-אביב סיפר לו כי המרצה שלו הפנה את תלמידיו לספר הזה ואמר שאכן הטיעון המרכזי שלו נכון, ואין שום קשר בין האבולוציה ובין שלילת האמונה באלוקים.

האומנם מכונה?

הרב אברהם מביע פליאה על יהודים דתיים שמתבלבלים מתאוריית האבולוציה. "האמת היא שאלה שטויות ממש", הוא אומר. "הבעיות האמיתיות מחכות לנו במדעי המוח. בשנים האחרונות מתפתחת תפיסה שאין חלילה נשמה, ושכל התהליכים הנפשיים, ובהם הבחירות של האדם, בעצם מוכתבים מראש על-ידי כוחות כימיים ופיזיקליים".

תפיסה זו שוללת את הבחירה החופשית ובעצם הופכת את האדם למכונה. ספרו החדש, שעומד לצאת לאור בחודשים הקרובים, מתמודד עם הסוגיות האלה. "כאן אני מתווכח גם במישור המדעי", הוא אומר, "ואני טוען שזו שטות מוחלטת. חקר המוח עוסק בצד החומרי של המוח, אבל מאחורי החומר יש נשמה רוחנית, שאותה המדע אינו יכול לחקור, והיא מותר האדם".

פורסם במדור חיים יהודיים\שיחת השבוע

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים