חדשות

בחירות 2013: מפת השנאה המוניציפלית

דוסים בפרויקט מיוחד: ניטור מפלגות ומועמדים המסיתים כנגד חרדים במהלך הבחירות לרשויות המקומיות המתרחשות בשנת 2013 * פוסט מתעדכן

הבחירות לרשויות המקומיות בישראל 2013 תזכרנה כאחת המערכות העכורות ביותר בישראל. מפלגות קקיוניות וחדשות לצד מפלגות קשישות המעלות אבק מתגלות במלוא כיעורן ועליבתן הפוליטית, החברתית והתרבותית. נדמה בעצם שלכל מי שאין מה להציע הוא פונה למקום הבטוח: הכה בחרדים והצל את העיר. 72 שעות לפני הבחירות פרויקט דוסים מציגה בפניכם את מפת השנאה העדכנית במטרה לומר שוב: השיח הזה אינו ראוי והוא לא מקובל במדינת ישראל.

 

יודעים על מפלגה נוספת המקוששת קולות באמצעות הסתה נגד חרדים? דווחו כאן

מרצ  - העבודה, ירושלים

שתי מפלגות שמאל חברתיות וותיקות, ואשר למראית עין נושאות חזות של פלורליזם ואף לוחמים נגד גזענות, אולם דווקא בבחירות האחרונות הן יצאו בקמפיין שכותרתו "לעצור את ההתחרדות". הקמפיין לווה במחאה ציבורית נמרצת, אשר סוקרה בכלי התקשורת השונים, ובעקבותיה הודיעה מפלגת העבודה כי היא מתנערת מהקמפיין אותו כינתה "לא בריא ולא צודק". מרצ, לעומתה, המשיכה בכל הכוח בקו המליטנטי הוגזעני. בתכנית הטלווזיה "לונדון את קינרשנבוים" עומתה פעילת המפלגה עם העיתונאית ציפי ירום, שותפה בפרוייקט דוסים, ובסוף השבוע העלה העיתונאי ברוך קרא בערוץ 10 פינה בה גינה את הקמפיין והצהיר "מר"צ איבדתם את זכות הדיבור בנוגע לגזענות"! 

מרצ, רעננה

את הסיפור הבא ממש קשה לנתח בכלים לוגיים שאינם מכילים מושגים כמו "אובססיה" ו"שנאה". מפלגת מרצ ברעננה, או לפחות מנהלי הקמפיין שלה, מוטרדים מכל גילוי דתי בעיר. כך למשל מסעדה כשרה שנפתחה בעיר ורק ביקשה בדף הפייסבוק שיבואו לבקר ולטעום אצלה, זכתה לתגובה "חבל" תגובה שעוררה את זעמם של תושבים רבים בעיר. חנות אחרת לבגדי נשים קיבלה אף היא ביקורת בלתי הולמת ממנהלי הקמפיין המרצי בעיר. "זו פגיעה בשוק הפרטי והתערבות בלתי ראויה" אומרים תושבי המקום.

עדכון: הוגשה תלונה למשטרה מטעם "הבית היהודי"- "מאמינים ברעננה" כנגד פרובקציות יזומות של פעילי מרצ רעננה.

חיים אברג'ל, קרית גת

מועמד שכנראה סבור ששנאת הזר היא צבירת מניות בחברה הישראלית. "הסכנה האיסטרטגית הגדולה היא ההתחרדות" הוא אומר ומוסיף: "אעצור את הבניה לחרדים". כאמור אלו הן מקצת מהתבטאויותיו של המועמד שגרמו לזעזוע בקרב תושבי העיר הדתיים והמסורתיים ברובם. 

הבית היהודי, כרמיאל

מפלגת הבית היהדי היא גם דתית וגם ימנית, וככזו ניתן היה לצפות ממנה להתחשב ברגשות הציבור החרדי, הן כמגזר דתי והן כמגזר מיעוט הצהיר כי הוא סובל מרדיפות, אפליה והדרה. אולם נדמה שציפיות אלו גבוהות מידי עבור אנשי המפלגה הד"לית. בקמפיין שלהם הם מבקשים להדיר את המגזר החרדי מנציגות בעירייה. נציגות אשר לטעמם, נוגדת את הדמוקרטיה. "אנחנו לא נגד החרדים, אנחנו נגד הייצוג החרדי בעיר" הם אומרים, למותר לציין כי זכותה של כל קבוצת מיעוט לנציגות אשר תקדם את מטרותיה, וכי שלילת עיקרון זה היא חתירה תחת אושיות הדמוקרטיה וזכויות האזרח הבסיסיות ביותר.

בשולי הדברים יש לציין לשבח את תושבי העיר אשר עזבו בכעס כנס נגד ההתחרדות בעיר

רון קובי, טבריה

​אחד התשדירים היותר עגומים שניתן להאזין אליהם (ורצוי שלא) בבחירות הללו, הוא של רון קובי, המועמד לראשות עיריית טבריה. תשדיר בו במקום להציג השגים או לקבוע יעדים, הוא מציג את החרדים כאלטרנטיבה בלתי שפויה להתפתחות העיר. את התחושות, נשאיר לכם.

יש עתיד, פתח תקוה

נכון, לאיש מאיתנו אין ציפייה ממפלגת שנאה שקמה מהסתה נגד מיעוטים וחייה תלויים בהם, אולם הסיסמא "באנו חושך לגרש" היא מהמכוערות שעלו במוחם של יוצרי קמפיין ישראלי אי פעם. ניתן רק לתהות מה הייתה תגובתו של המועמד כהה העור המצטלם בחזית הרשימה לו הייתה סיסמא זו משמשת כנגד המגזר אליו הוא שייך.

מודיעין חופשית, מודיעין

זהו ללא ספק אחד הכתמים המכוערים על הדמוקרטיה הישראלית. העירייה, בראשות ראש העיר הנוכחי חיים ביבס, מנעה באופן תקדימי ממגזר שלם להיכנס בשערי הפארק הציבורי. מאוחר יותר, ולאחר התנגדות ציבורית נחרצת, חזרה בה העירייה מאיסור זה, בין היתר בגלל הנזק הכלכלי אשר נגרם ממניעת תיירות זו. כעת מבקש אבי אלבז העומד בראש מסע ההסתה את כס ראשות העיר, על מצע של שנאת האחר, קיטוב והדרה. 

אילנה גולדשטיין - די לחרדים!אילנה גולדשטיין, גבעת זאב

בקמפיין לראשות גבעת זאב, מתנוססת בראש כל חוצות הכותרת "די לחרדים! די למקורבים! די לשקרנים!" תוך השוואת החרדים לשחיתות, וכן הסיסמה "מחזירים את הגבעה לתושבים" כביכול התושבים החרדים הינם אזרחים סוג ב' אשר יש להציל את הגבעה מידיהם

צפתים חילוניים, צפת

קבוצת צפתיים חילונים בשיתוף ראש העיר לשעבר זאב פרל שמה לה למטרה להאבק בהתחרדות העיר.

יובל כליל החורש פתח קבוצת פייסבוק למאבק בחרדים. אחת האטרקציות בעיר היא המעיין הרדום, הנמצא בלב העיר העתיקה, המאוכלס בעיקר באוכלוסיה חרדית, והוא מבקש לפתוח את המקום גם בשבתות לבילויים בסגנון חילוני.

הגוש הציוני, בית שמש

איחוד של מפלגות למטרה אחת - פגיעה בתושבים החרדים והצרת צעדיהם. זאת תוך שימוש בסיסמאות מכוערות דוגמת "החזרת העיר לתושבים כנגד ההשתלטות החרדית" נדמה שחרדים לעולם לא "גרים" או "נמצאים", הם תמיד "כובשים" או "משתלטים"

המועמד אלי כהן אף הוא אינו מצליח להישאר נקי וקורא "להציל את העיר מידי החרדים" בראיון לידיעות אחרונות הוא מקצין עוד יותר ואומר כי העיר נמצאת בפני צומת דרכים, או שהיא מתקדמת או שהחילונים מוותרים עליה. שימו לב היטב לניגודיות.

שמעון כצנלסון, אשדוד ביחד

המועמד לראשות עיריית אשדוד מבסס את קמפיין הבחירות שלו על "מאבק בהתחרדות" והצרת רגלי האזרחים החרדים תושבי אשדוד תחת סיסמאות גזעניות כדוגמת "אשדוד צריכה מקומות ישיבה באוניברסיטה ולא בישיבות"

 
 

לסיכום אנחנו מבקשים להזכיר כי גם כאשר הדעות חלוקות, ניתן לעשות זאת בדרך של כבוד. אנו קוראים לכל מי שחרד לצביונה של החברה בישראל ולאופיה של המדינה להצטרף אלינו ולומר כי השיח הזה רעיל, הרסני ואינו מקובל עלינו כחברה נאורה, פלורליסטית ומתקדמת.

לצפיה במפת השנאה בגודל מלא:

אילנגה גולדשטיין - גבעת זאב - די לחרדים!

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים