חדשות

אחרת מיהדות: "רבנים" רפורמים נשואים בפועל לבני זוג שאינם יהודים

בזמן שבארץ קרקס 'נשות המריבה' בכותל ממשיך בארה"ב נחשפת ההתבוללות והצביעות בלמלוא עוזה * 'רבה' רפורמית הנשואה לגוי מוחה שמוסד התנועה החליט לא 'להסמיך לרבנות' כאלה הנשואים לגויים * הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות מאבדים אחוז שלם מחבריהם בכל שנה

סערה בתנועה הרפורמית: ה'היברו יוניון קולג'', המוסד המרכזי של התנועה הרפורמית, החליט שלא לקבל לשורותיו מועמדים לרבנות הנמצאים בקשר זוגי עם אדם שאינו יהודי.

ההנחיה החדשה משכה אליה לא מעט אש ותשומת לב בתוך החוגים הרפורמיים: אחת המתנגדות היא הרבה אלן ליפמן, (האם זה קרוב משפחה של ח"כ דוב ליפמן?) אשר פרסמה מאמר דעה בעיתון היהודי-אמריקאי הפורוורד. "אני רבה רפורמית, קיבלתי הסמכה בשנת 1991, וחיה עם בן זוג לא יהודי מאז שנת 1984", כתבה ליפמן, רבה של קהילת 'קולות חיינו' בברוקלין ובוגרת ה'היברו יוניון קולג''.

ליפמן המשיכה: "הקמתי קהילה משגשגת, אשר משרתת מאות יהודים.(בעצם גויים, הרי 'הגיור' הוא צחוק, אתר דוסים) בנוסף, פעלתי למען גיורם של עשרות מועמדי גיור. לו הנחיה שכזו היתה תקפה בזמני, סביר להניח שלא הייתי כיום רבה, כך גם בנוגע רבנים ורבניות עתידיים אשר מאמציהם יכולים להיות משמעותיים כשלי" כתבה. 

הולכים ונעלמים

מי שמשיב לליפמן הוא ראש ארגון הגג של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה לשעבר ג'ואל אלפרסון, אשר במאמר ציני וחריף תוקף אותה ואת עמיתיה, "משמעות המילה 'להנהיג' היא קודם כל שימוש דוגמא לצורת חיים יהודית. במילים אחרות: הקהילה צריכה להידמות לרב שלהם. בעיניה של ליפמן, רבנים צריכים להידמות לקהילותיהם. אם כך יקרה ביהדות הרפורמית, הדבר לא רק יהווה את סופה של הרבנות הרפורמית, אלא את השמדתה של צורת יהדות זו" ציין בתקיפות. 

התקנה של הקולג' והפולמוס שהתעורר בנושא, מאיר זרקור על הבעיה החריפה ביותר של היהדות הרפורמית: היא אמנם הזרם הגדול ביותר בצפון אמריקה, אך היא לא רק לא גדלה, היא מצטמקת. עיתון ה'איקונומיסט' הבריטי דיווח בקיץ שעבר כי שני הזרמים היהודיים הגדולים בצפון אמריקה, הרפורמים והקונסרבטיבים, מאבדים כאחוז אחד ממאמיניהם מידי שנה.

בארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה מציינים כי שיעור הזוגות המעורבים בקרב הרפורמים הוא הגדול ביותר. "בוויכוח הזה סוף פסוק עוד רחוק מאוד, אם בכלל אפשרי" מציינת בקי כספי, סגנית נשיא בכירה ומנכ"לית ארגון הפדרציות היהודיות בישראל, "הסמכת הרבנים שבני או בנות זוגם אינם יהודים היא שבשבת לא רעה כדי לבדוק לאן תנשב רוח הרפורמות"

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים