זעם נשי

עושים סוף להדרת הנשים

"הדרת נשים" זעקו הכותרות * ארגוני זכויות אדם למען זכויות הנשים במגזר החרדי * שיפי חריטן מציגה את דבר האישה החרדית * מיהן המודרות ומה באמת מטריד את האישה החרדית

מתוקף תפקידי בשנים האחרונות, אני מקבלת מפעם לפעם שיחות טלפון שהתוכן שלהן זהה למדי: "תביני, יש לחברה שלנו הרבה מאוד מה להציע. הבנו שהמגזר החרדי הוא קניין מצוין והרווחים אצלו גדולים במיוחד. אנחנו מאוד רוצים להכניס יד או רגל ולהגיע ללב המגזר. איך עושים זאת"?

הדבר הראשון שאני מבהירה להם, הוא הצורך לדבר בשפה המדוברת והמובנת לכל מגזר באשר הוא. מסתבר שכל הפונים ללא יוצא דופן, מבינים את הנתון ההכרחי ומשתוקקים ללמוד את השפה, משום שהם פשוט לא יודעים אותה...

עד כאן הכל טוב ויפה. רוצים פרסומת? רוצים למכור? רוצים להרוויח עוד כסף ממגזר שמוכח כקונה? כן. אלא שפתאום, אחרי שפנו למקומות המקצועיים הנכונים, שקדו ועמלו על פרסומות הכי טובות שיכלו להפיק והעלו אותן כקמפיינים, קם העם היושב בציון והזדעק נוכח העוולה העולה מעל פני האוטובוסים ושלטי החוצות. פרסומות ללא דמות אישה? בושה וחרפה!

אז יש מי שיכריח את אגד לעטוף את האוטובוסים המשעממים בפרסומות עם פני אישה יפה, אלא שהאחראים על התחבורה הציבורית מתנערים מאחריות ומטילים אותה ישירות על משרדי הפרסום. אך האם הם באמת אשמים? הלוא הלקוח שלהם מביע את דרישתו ועל פיה הם עובדים.

מסתבר כי על מנת לרכוש את אמונם של החרדים ולגרום להם לקרוא פרסומת כזו או אחרת, יש תנאים בסיסיים של שפה מאוד ברורה. או אז הזעקות "הדרה" ו"שוויון" הופכות להיות שגורות בפי כל לשון. הגדילו ועשו סטודנטים לאומנות שרצו להביע את פני החברה החרדית והעניקו לכל פרסומת בעלת אופי נשי, תמונה של גבר חרדי. שזו לכשעצמה הוכחה לחוסר הבנה של הנעשה במגזר. משום שהפרסומות ה"חרדיות", נעשות בהשקעה וביזע רב הרבה יותר מאשר פרסומת שבקלות שמו בה אישה, ואין צורך לחשוב על אלמנט מושך את העין.

כל ההתעסקות האובססיבית הזו של המון העם בפרסומות הפונות לקהל החרדי, גורמות לי לתחושת אי נוחות בלתי פוסקת. ותתפלאו, לא כאישה חרדית, אלא כאישה. אז נכון ששמעתי טענה שההדרה אינה רק מנת חלקה של האישה החרדית, כי אם נכפית על כלל הציבור, והטענה השניה היא, דרישה לשוויון בין המינים.

לגבי הטענה כי הציבור הכללי סובל משינוי חזות הפרסומות, יש כאן בעיה בסיסית שאין לי איך לעזור בה. הרי ברור הוא שפרסום שפונה לחרדים, לא יוכל לכלול תמונת אישה. ומה לעשות שהמגזר הכללי המפרסם, רוצה קונים חרדים? זו בחירה אישית שלהם למתן את הפרסומות על מנת להתחבב על המגזר השמרן. ולעניין הטענה לשוויון? כאן סף העצבים שלי נמתח עד לקצהו. באיזה שוויון מדובר בדיוק? מלחמה של מי אתם מנסים להילחם? שוויון בין המינים? אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק!

שוויון?

אלו שמנצלים יום יום נשים בכל צורה אפשרית?

אלו שרוצים פרסומת מושכת?

אלו הלוקחים אישה יפה ומציגים אותה לראווה כפיתוי ואינם צריכים עוד לעבוד קשה כי העבודה הרבה יותר קלה, זהו אינו ניצול?

אלו הנותנים לאישה לצאת לעבודה ולא מאפשרים לה שכר הגון, זהו אינו ניצול?

אלו שמפיצים ארס בדמות צחוק ושוביניזם, זהו אינו ניצול אכזרי ומשפיל?

אדם שחש מספיק מכובד, אינו מחפש את החשיפה על האוטובוסים ושלטי החוצות. כאישה חרדית, בחרתי באופן מודע להיות הרבה יותר מאחורי הקלעים מאשר גבר. ולא כי הקול שלי לא נחשב! ותחסכו ממני את הרחמים הרבים שכבר שמעתי לא מעט: "נשים חרדיות שטופות מוח, חונכתן להיות כנועות, רגילות לשבת מאחור, לדבר בשקט, ועוד כהנה וכהנה". צר לי לנפץ את חדוות העשיה של כל הצדיקים והצדיקות מהמגזר הכללי שרוצים להנחות אותי בדרך ה"נכונה", להוכיח לי באיזה חושך אני חיה ולאיפה אני יכולה להתפתח ולהגיע אם רק אבין את העוול שנעשה לי. תפסיקו להתנשא!

נכון שביהדות הרבה מעמדות המפתח תפוסות על ידי גברים. אך מישהו שאל אותי אם אני רוצה לקבל על עצמי מחויבות של גבר חרדי?

מישהו שאל אם טוב לי במקום שאני נמצאת בו?

אני רואה את עצמי אישה עם חשיבה מספיק עצמאית כדי לבחור לעצמי את הדרך הנכונה לי. הרי אחיי אברכים הם, ובכל זאת בחרתי להתחתן עם אדם עובד 12 שעות ביממה (במקרה הטוב) - וכן, בחרתי. לא הכריחו אותי ולא כפו עלי.

אז איך זה מסתדר עם העובדה שאני כנועה ושתקנית?

כנראה שאינכם מכירים מספיק נשים חרדיות. אני די בטוחה שאם תשאלו כל אישה באשר היא וכלל וכלל לאו דווקא חרדית, האם היא בעד שוויון? כל אחת תגיד שכן. אישה חרדית תבחר בשוויון שמותר בתוך מסגרת הכללים בה היא בחרה לחיות ואישה מכל מגזר שרק קיים, תבחר בשוויון בדברים החיוניים. בטוחני כי עוד לפני שמעניין אישה אם בפרסומת יש יד אוחזת בשמפו נגד קשקשים, או אישה מחייכת בשיניה הלבנות ומפתה אותנו לקנות את השמפו, מעניינת אותה חופשת לידה ארוכה בתשלום, מעניין אותה לקבל משכורת גבוהה בהתאם לשעות בהן היא נעדרת מהבית ומעניין אותה להתקדם לעמדות מפתח במשרד שלה, לפחות כמו הגברים שם. אז בכיף, תפגינו ותצרחו ותגייסו את בג"צ שינסה להכריח אותי לשמש פיתיון זול שמרוח בכל שלט ברחוב, אבל אם לרגע תנסו להיות הגונים והגיוניים, תבינו שאם כבר להילחם, אז לפחות לפי סדר עדיפויות!

אם אחרי שהדוגמאות החשובות והמועטות שמיניתי כאן אכן יעלו לסדר היום ויסתדרו לטובת כלל ציבור הנשים, ועוד יישאר לכם מספיק זמן פנוי, אתם מוזמנים לשוב ולשלוף אותי ואת חברותיי לדיונים ציבוריים, ולהמשיך לבזות ולהשפיל אותנו במסווה של צדק ושוויון.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים