חדשות

השדולה לצבא מקצועי בכנסת: הקמת צבא מקצועי קרובה מתמיד

בהקמת השדולה למען צבא מקצועי בכנסת, השתתפו נציגים מכל גווני הקשת הפוליטית * ירון לרמן: הדרישה לשוויון בקטל לא לשוויון בנטל * מוסי רז: אין שום שוויון, יש רק נטל * בועז ארד: לשם מה יש צורך בתקן של ליצן צבאי?

היום הושקה בכנסת השדולה למען צבא מקצועי בראשות חה"כ משה זלמן פייגלין ובשיתף עם תנועות ליברליות אזרחיות.

ח״כ פייגלין, מקים השדולה, הציג בדבריו את המציאות המהווה נטל מעיק על הצבא מחד ועל החברה הישראלית מאידך.
כך בעוד ישנה אבטלה סמויה בצבא חלקים בחברה הישראלית שואפים לגייס אוכלוסיה שלא חפצה בכך.
לשם מה, כור היתוך? שאל פייגלין.
נחפש כור היתוך בעזרת ערכים משותפים וחינוך ולא בביטחון, הציע. לדבריו, מדינת ישראל חוששת לגעת בנושא הזהות וקל לחשוב שקל ליצור זהות באמצעות הבטחון, סביבו צריך להתאחד.

גם מהבחינה הצבאית, הדגיש פייגלין כי היום יש צורך בצבא טכנולוגי וקטן וחכם, היות ואין סביבנו חיילות מגובשים. חוץ מאשר אולי צבא מצריים.

בנאומו בכנסת הזכיר פייגלין כי גיוס החובה עולה למשק הישראלי כעשרה מליארד ש"ח (10,000,000,000) מיותרים מידי שנה.

 

ח״כ אייכלר נשא דברים נוקבים בדבר השימוש הציני בצבא הגנתי לצרכים אזרחיים ופוליטיים:

צהל באיזור המזרח התיכון צריך להיות ביטחון ותו לא. צבא בתפקידו חייב להיות נטו מקצועי ותו לא. פרופ ליבוביץ: אבוי לעם שהדבר היחיד המאחד אותו הוא אגרוף הברזל. 

היום אגרוף הברזל הוא דבר שמפלג את העם. 

אם הצבא יהיה מקצועי, כמו המשטרה או משמר הגבול. הפחד שאנשים טובים לא יצטרפו לצבא אינו מוצדק. יש לשים צבא תנאים שימשכו את האנשים האיכותיים לצבא.

אם הצבא יהיה מקצועי, יהיו חרדים ירצו להתגייס, כי ירצו לשמור על הבטחון וגם לקבל מקצוע. להוציא כמובן אברכים של הסדר תורתו אומנותו.

מה יקרה אם צריך מסות של אנשים במקרי חירום. אז צריך סעיף שנותן לראש הממשלה לגייס גיוס חירום.

הגענו למצב בו חרדים וחילונים אינם מרגישים נוח אחד עם השני, כי תמיד נשאלת השאלה מוע אני מתגייס ואתה לא.

 

בדיון השתתף גם בועז ארד שאמר כמה דברים פחות נעימים לאוזן ישראלית ממוצעת:

יש לנו בעיה עם גיוס חובה שגרמה לכך שהצבא התנפח לבזבוזי ענק. הגיוס גורם לקרע בעם בין נשים לגברים ובין חרדים לחילונים, הגיוס פוגע בזכות לחיים, שלשם הגנתה קמה מדינת ישראל. הפתרון: צבא מתנדבים חכם, קטן וטכנולוגי. גיוס החובה יוצר גוף חובבני. הצבא הפך למנגנון הדרכה ענק אשר יוצר חובבנים שלא יתמקדו במעשיהם. הצבא דומה לביטוח, הוא אינו יוצר דבר יצרני אלא מבטח אותנו מפני קטסטרופות.

צעירים עוברים הכשרה לבטלנות. להכניס צעיר לגיוס שאינו תורם לביטחון, מוביל לדיכוי היכולת היצרנית, בקריה יש למשל 1000 תפקידים מיותרים. אלו שנים מעצבות לחיי צעירים, ואלו נכנסים להקפאה במשך 3 שנים.

צעירים שנמצאים באבטלה סמויה יכולים לתרום באופנים אחרים, וחבל שכח זה מושחת לריק. ידועה גם התופעה של ראש קטן בצבא. מעבר לכך יש הכרח כרגע לגייס כל צעיר וצעירה שמגיעים לגיל 18.

 

הגיחוך בתפקידי צה"ל המיותרים

הצבא מתחיל לטפל בגיור, להקות צבאיות, ואפילו יש תקן לקוסם צבאי. כך גם תחנת גלי צהל, שגורמת לתחנות אחרות להיאבק על חייהן. 

הצבא הוא גורם מפרק ולא מאחד. אוכלוסיה אחת כועסת על אוכלוסיה אחרת. לדילמה הזו אין פתרון והקרע הזה הולך ומעמיק. וחרדי מנוע מלהיכנס לשוק העבודה או האקדמיה. כמו כן צעיר ערבי נשאל אם הוא תרם למדינה והוא כבר נמצא בנחיתות. מודל הגיוס הקיים מביא לשיח פופוליסטי. יש הפרדה בין הכלכלה לבין החירות כהפרדה מלאכותית. 

התאבדויות מהוות גורם מספר אחד של מוות בצבא. צעירים מתגייסים בעל כרחם לצבא, והוא מהוה בעצם מסגרת לוחצת שאינה מתאימה לכל אחד.1500 איש התאבדו עד היום בצבא!

הפתרון היחיד הוא צבא מקצועי שמתמקד בטכנולוגיות. צבא קטן ומקצועי הוא יעד צודק.

 

גם ח״כ דוד צור שאמר כי הוא אינו מגובש בדעתו בנושא. הסכים כי הצבא לקח במשך שנים משימות לא לו על עצמו.

 

מוסי רז ציין כי כל חובה זו פגיעה בזכות אדם. אך מובן שיש חובות מידתיות שנועדו לשרת את החברה. גיוס חובה זו הפרה לגיטימית. כך היה בתש״ח, כאשר היו 7 צבאות מולנו. מאז המדינה גדלה פי 14, וכך גם כוח האדם. היום אין זה כך. מכאן שיש כן פגיעה בלתי מידתית בזכויות האדם.

ועדת פרי זו הצעת חוק הנטל. אין שום שיווין בהצעה הזו. אין הגיון גם לשלוח אלפי חרדים לשירות אזרחי. זה יגרום להורדת השכר במשק ום לאבטלה. ההצעה של השירות האזרחי היא חסרת אחריות לחלוטין. אין שום אפשרות לשיוויון בנטל. האפשרות היחידה לשיוויון בנטל, זה ביטול חוק גיוס חובה. הרי אין שיווין בנטל בין יאיר לפיד ששירת במחנה לבין בנט ששירת שירות קרבי. אין שום שיווין, רק נטל. שירות קבע זה צבא מתנדבים, ולכן זה מראה שאנשים איכותיים יתנדבו גם לצבא מקצועי. לימ"מ גם ישנם מתנדבים. זו רק שאלה של זמן עד אשר יהיה צבא מתנדבים.

 

ירון לרמן נציג התנועה לצבא מקצועי:  זה לא שוויון בנטל, שה שוויון בקטל. רוצים חרדים בבתי הקברות

אחרון הדוברים היה ירון לרמן יו"ר המפלגה הליברלית ונציג התנועה לצבא מקצועי. לדבריו, לפיד איים על משבר קואליציוני, אם לא יהיו סנקציות פליליות או כלכליות. 50% מהחרדים כבר ילכו לקב״ן. לכן אין לחרדים סיבה לדאגה. חוק פרי קבע הארכה של שירות נשים וזה מיותר. זה מגוחך. יש נשים רבות מיותרות בצבא. יש בזבוז אדיר של כוח אדם. בצהל רק נשים חילוניות יהודיות מתגייסות. כיצד החוק חל על קבוצת מיעוט. 

לכן הפתרון היחיד הוא: צבא מקצועי. 

גיוס סלקטיבי. צהל יבחר מתוך האוכלוסיה את האנשים שמתאימים לו. כל השאר פטורים וכך נוכל לממן משכורות לאלו שכן מתאימים.

מטרת ועדת פרי, זה לא שיווין בנטל אלא שיווין בקטל. שיהיו גם חרדים בבתי קברות.

הצבא מנסה לשמר את מקור הכוח לו, אך אני בטוח שזה עומד להשתנות.

 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים