חדשות

לראשונה זה עשור: צניחה חדה בגיוס חרדים

מדובר בצניחה חדה של עשרות אחוזים למסגרות ייעודיות לחרדים * את המספרים הקשים השמיע היום מיסד פרויקט שח"ר סא"ל הרב רמי ראב"ד ברשת ב * ברגע שודעת פרי הגישה את מסקנותיה, גויס החרדים הפך להיסטוריה * הסיבה: עד עכשיו דיברו בעד הצבא, היום מדברים נגד לימוד תורה * גורמים חרדיים מתונים מתרעמים על הדברים

בפאנל מיוחד שהתנהל הערב ברשת ב' השמיע יוזם ומקים פרויקט שח"ר סא"ל במיל. הרב רמי ראב"ד דברים קשים על מצב גיוס החרדים לצה"ל. "במחזור האחרון ישנה צניחה של עשרות אחוזים" הוא אומר "וזאת לאחר שבזמני הגענו תוך שנים ספורות מאפס ל2000 חיילים שעדיין משרתים"

"כיום אפשר לומר בפה מלא, כל הדיבורים על שילוב חרדים בצבא הפכו ממעשיים לתיאורטים. ברגע שועדת פרי הגישה את מסקנותיה, שילוב החרדים בצה"ל הפך להיסטוריה. עד היום דיברו כיצד לסיע לחרדים להשתלב בצה"ל, כיום זה הפך למלחמת תרבות. אם עד היום דיברו על האופן כיצד לסייע לצבא וכיצד לסייע לחרדים להשתלב בתוכו, כיום מדברים נגד לימוד התורה."

 

ראב"ד הוסיף פרטים מעניינים על המודל הייחודי, שהוא גם היחיד שהצליח עד כה לגייס חרדים לצה"ל: "כשחשבנו כיצד לבנות את המסגרת הרוחנית שתתאים לחיילים החרדים, חשבנו על 'כולל אברכים': כאשר האברך יושב בתוך החדר, הוא אינו יושב עם נשים, אבל בחוץ ישנן נשים. לא חשבנו לקיים הפרדה בחדר האוכל, במרפאות וכדומה."

"עשרות שנים אני משרת בצה"ל, מעולם לא קרה שמפקד לא ידע כיצד לתת לחייל את מה שהוא זקוק. כאשר היה לו חייל שקוראים לו בנט הוא ידע שהחייל יתגמש איתו בכל נושא דתי ורוחני, וכשהיה לו חייל שקוראים לו ליצמן המפקד ידע שעליו לאפשר לו את חופש הדת. אולם מעולם לא קרה התנגשות בין הצדדים"

 

נזכיר כי בתחילת השנה שעברה התפטר הרב ראב"ד מתפקידו בשח"ר לאחר שהצבא לא עמד בהתחייבויותיו לפקודיו.

 

גורמים חרדים קיצונים מברכים על המגמה ואומרים כי "הקדוש ברוך הוא שלח לנו את לפיד כדי שימנע את הסחף של החרד"קים לצבא" אולם גורמים מתונים מביעים מורת רוח מהתנהלותה של הממשלה בכלל והשר פרי בפרט "יעקב (פרי) חתום על כך שיהיו פחות חרדים בצה"ל, התהליך היחיד שהבשיל אי פעם קרס היום לעינינו, וכולנו יודעים מי חתום על המחדל" הם אומרים.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים