זעם נשי

חרדי? תודה אבל לא אצלינו

איננו מעוניינים שאדם דתי ינהל או יועסק אצלנו * המשפט הזה נשמע בישראל החילונית והפלורליסטית 2012 * ואיך בדיוק אמור חרדי להשתלב בשוק העבודה, בזמן שהקרן החדשה והרפורמים ממשיכים לנהום באוזניו שהוא זולל את הקופה הציבורית * אזרחים סוג ב שאין להם זכות לכלכל את משפחתם, תמונת מצב עדכנית

"יוסף, סליחה, לא ידענו שמדובר באדם דתי, איננו מעוניינים שאדם דתי ינהל או יועסק אצלנו". זהו משפט שנלקח מתוך סטטוס שהעלה יוסף ויצמן בקיר הפייסבוק שלו. ויצמן, אדם בעל ניסיון רב שנים בניהול ולא רק, מחפש בשנתיים האחרונות עבודה קבועה אך טרם מצא את מקומו.

אודה על האמת, תחילה לא התרגשתי למקרא השורות. חשבתי כי מדובר בהתבכיינות כזו או אחרת, אך למען לא אאכזב את חושיי, החלטתי לספק  להם תשובות ולברר את הפרטים לעומק. כך הגעתי לפרופיל הפייסבוק של יוסף ויצמן. שחור על גבי לבן מופיעים קורות החיים שלו המתארים שיעורי יהדות, הקמת כוללים, מסירת הרצאות, כישורים בניהול, הבנה בכלכלה ועוד. התקשרתי אליו וביקשתי שיספר את סיפורו:

 

ראיון טלפוני אופטימי עם הבוס

התקשרה מזכירה של איש עסקים מתל אביב המחפש עוזר אישי, אליו שלחתי קורות חיים לפני כחודשיים. העבירה אותי ישירות אל הבוס ושנינו שקענו לתוך שיחה שארכה קרוב לשעה! הוא התרשם משטף הדיבור, מהידע שהפגנתי בכלכלה בנושאים הקשורים לארץ ולחו"ל ובניתוח מקרים שונים שעלו בשיחה. הבהרתי כי אני מוכן לכל תנאי שמציבה העבודה. אני אדם שמעורב בכלל המגזרים, ברוב השנים עבדתי בין חילונים, עבדתי עם נשים, לא הצבתי כל גדר או בקשה מיוחדת.  בסיום השיחה ביקש ממנו איש העסקים להיפגש עוד היום, למען יסכמו ביניהם עניינים. "מצאת חן בעיניי ואתה עושה רושם מתאים בהחלט".

מובן שויצמן לא יוותר על ההזדמנות והוא מצא עצמו כעבור מספר שעות במשרדו של אותו בן אדם. משהציג את עצמו אצל המזכירה, החליפו פניה צבעים. ביקשה ממנו להמתין, הרימה את שפופרת הטלפון ולחשה כמה משפטים. כעבור דקות ספורות יצא הבוס מחדר פנימי ופניו מביעות חוסר נוחות. בעוד הם לוחצים ידיים, פלט לעברו בנימה יבשה: "לא ידעתי קודם שאתה אדם דתי, איננו מעוניינים להעסיק כאן דתיים".

 

אפליה? זלזול בכלל האוכלוסיה

ויצמן מודה כי לא טרח להתווכח עם האיש. הוא שמע את המשפט הזה מספר פעמים בשנתיים האחרונות. גם כשאני שואלת אותו אם ייתכן שחרדי אינו מתאים לסוג עבודה כזאת, הוא מפריך את חשדי: "ביררתי על טיב העבודה ואין דרישה לזמינות בשבתות וחגים אלא לימות השבוע בלבד עד שעה מוקדמת ביום שישי. אין לי הגבלה מבחינת סביבת עבודה וגם זו לא היתה בעיה"

לא מעט חרדים עובדים במקומות חילוניים ומקבלים יחס מצוין בהחלט. דווקא בשל כך חובה להדגיש את אלו הגורמים עוול בעל אופי כל כך גזעני ומשפיל. הרי בקורות החיים של ויצמן, בלתי אפשרי לטעות בדבר יהדותו. שמות הכוללים בהם נקב וההרצאות אותן נשא, ברורות לכל ילד אשר עיניו במוחו. "יתירה מכך", מוסיף ויצמן, "ניסיון העבר לימד אותי ומאז בראש דף קורות החיים שלי אני מצרף תמונה"!

מה זה אומר לנו? שלא טרחו לקרוא? זימנו אותו לראיון עבודה מבלי לקרוא את כישוריו? ומה השתנה לאחר שיחה ארוכה עם הבוס שביקש ממנו להגיע לסגור עניינים כי הוא התרשם ממנו? 

 

מגישים לרעב צלחת ריקה

כך נראים פני הדברים. מכל עבר צעקות ותקיפות על חרדים שאינם עובדים. שולחים אותם לעבוד, דורשים מהם לעבוד "אבל לא אצלנו". איזו עוד אופציה נשארה? מסתובבים להם אי שם בחוצות מספיק חרדים אינטליגנטים אשר יכולים להשתלב נהדר בשוק העבודה ולספק תועלת רבה. אם רק לא יטרקו להם את הדלת ישר בפנים.

קצת מדע בדיוני: מעניין אותי מה היה קורה למשל לו אותו איש עסקים היה שוהה בחו"ל וסוגר עם ויצמן על חודש ניסיון מבלי לראות אותו קודם... לו היה פועל עם האינסטינקטים שלו מבלי שיהיה לו צ'אנס לשפוט על פי מראה חיצוני.

מה שבטוח שיוצא ההפסד על פני הרווח ולא רק כלפי "יוסף ויצמן החרדי", אלא כלפי כלל האוכלוסיה וחבל.

צילום מסך מקיר הפיסבוק של יוסף וייצמן

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים