בלי כיפה

חרדים לכלכלת ישראל

כשחילוני משכיל מוצא את עצמו בלב בירת האברכים * מה כלכלן מקצועי חושב על התנהלות החברה החרדית? * ומה יש לו לומר לכולנו, חרדים כחילונים? * קבלו את שחף מזין, מרצה למקצועות המימון באקדמיה, ומכיר את המשק הישראלי טוב מכולנו

אתחיל בגילוי נאות: אני חילוני. התחנכתי בבית חילוני וגם בבגרותי אינני מתחזק או מתקרב לדת. למעט מפגשים חפוזים בחגי ישראל, בחתונות בריתות ולוויות, הדת ואני שומרים על מרחק קבוע ויציב.

מי מכם שהחליט באומץ להמשיך ולקרוא את פרי עטו של החילוני ששרבב עצמו לתוך עולם שאינו שלו, יתכן ומחפש את המניע הסודי. עוד חילוני הבא ללהג בשבחי האתאיזם? אולי צאצא אפיקורוס שניצל פרצה בגדר מערכת אתר 'דוסים'? צר לי לאכזב. אינני נושא קלשון ולפיד, ומטרתי עומדת שקופה בפניכם, ואולי אם תסכימו שאשתף אתכם בסיפור אישי - תוכלו להבין אותה.

אני כלכלן במקצועי, מרצה למקצועות המימון באקדמיה, שותף ומנהל פירמה לשירותים כלכליים. ככזה, יש לי דעה מוצקה לגבי מה נחוץ ומה לא למשק הישראלי, והדבר שלדעתי נחוץ ביותר הינו הגדלת שיעור המשתתפים בשוק העבודה. מספר פעמים בחיי נזדמנה לי הזכות גם לפעול בנושא, ולגבות את משנתי במעשים. הפעם האחרונה החלה לפני מספר חודשים, כאשר נפלה בחיקי האפשרות להרצות ולהנחות קורס הנקרא "יוזמים פרנסה", אשר מועבר לקהל חרדי בעיר מודיעין עילית. הקורס הינו למעשה היכרות ראשונית עם שוק היזמות בישראל, ומיועד לאלו המעוניינים לפתוח עסק חדש או להרחיב עסק קיים, והוא כולל תכנים בנושא פיתוח מודל עסקי, בנקאות, מיסוי, מימון ושיווק. ניתן לומר שלמעט שיחות קצרות תוך כדי הליכה עם ברסלבי תורן מקפץ, היה זה השיח הראשון שלי עם העולם השני, החרדי. זה שאני מכיר מהתקשורת ומהסטיקרים על פגושי המכוניות. אז נתתי חיוך, הכל לטובה.

 

על בלונדיניות ופרזיטים

עם כל מפגש, נשברה עוד שכבת קרח וחשדנות. השיחות שנסובו תחילה רק סביב תכני הקורס, הלכו והפכו אישיות יותר. שוחחנו על עסקים ועל אמונה ודת, ועל הדרך שבה השניים נפגשים. שוחחנו גם על מדיניות ועל תקציבים, ועל השקפות עולם שונות.

אז פתח את פיו אחד האברכים הצעירים, והיה הראשון להתייחס לפיל שבחדר בשאלתו: "גם אתה חושב שכל מי שלומד בישיבה הוא פרזיט?". "אתה לומד בישיבה?" השבתי לשאלה בשאלה משלי. "כן", ענה האברך. "אם כך, מה מעשיך כאן בקורס הזה?" שאלתי אותו, "אני מכיר את עולם המחשבים ויש לי רעיון לעסק באינטרנט, רציתי לדעת איך מתחילים". "אענה לשאלה אחרת" אמרתי לו, "לדעתי אתה אינך פרזיט". נהייתה שתיקה.

"אז אתה לא חושב שהדתיים פרזיטים" ניסה אחר לסכם את השיחה.

"לא אמרתי את זה" עניתי לו. שוב שתיקה בחדר.

"פרזיט - יצור החי על משאבי אחרים ואינו תורם במאומה להם. אדם שמחליט לחיות כך את חייו הינו בעיניי פרזיט. אין כל קשר האם אותו אדם הינו בחורה בלונדינית משיינקין שממלצרת ללא תלוש שכר וחותמת אבטלה במקביל, או דוס לובש שחורים שלא עושה דבר מלבד לעצמו. יש על כולנו חובה לתת מעצמנו וכל דרך הנה דרך ראויה".

 

תובנות:

שיחות ארוכות ניהלתי עם החבר'ה במודיעין עילית. הן בנושאי הקורס שהעברתי שם והן בנושאים כלליים ואישיים אחרים, שעלו עם ההכרות בינינו והזמן שהעברנו במשותף. מודה אני (לבושתי), כי התדמית החרדית שהייתה טבועה בתודעתי טרם המפגשים הייתה שגויה ומוטעית, וזו  קיבלה סטירה מצלצלת כאשר המפגש הפך אישי, וטוב שכך.

לא רק שפגשתי אנשים אינטלגנטים ובעלי מוטיבציה, גם זכיתי לראות לפחות שתי סטיגמות מאוד גדולות מתנפצות. הראשונה, הנה במישור הערכי, ומסתבר שהמשוואה "חרדי=יושב כל היום בישיבה על חשבוני" לא תמיד עומדת במבחן המציאות, ולראיה עסקו רוב אלו שזכיתי להכיר גם בפעילויות כלכליות וגם בפעולות התנדבותיות, לרבות בתחומים "חילוניים" - כדוגמת כיבוי אש ומד"א.

השנייה, והמפתיעה יותר עבורי, הייתה בנושא ההתנהלות הכלכלית. ושוב הסטיגמה של "חרדי=לא יודע חשבון וכלכלה, רק תורה" התגלתה כשטות. זכיתי להכיר מנגנונים ייחודיים למגזר החרדי, כגון קרנות הגמ"ח בעזרה לדיור, בהם יכול להתבונן הציבור החילוני בקנאה, ואחרי שזו תעבור, רצוי שילמדו מזה משהו.

אני לא הפכתי דתי יותר, ואיש מהנוכחים בקורס לא הפך חילוני יותר, אבל בהחלט ראינו כולנו כי רב המשותף על השונה בינינו. לא היה שם נס, הייתה פשוט הידברות. בגובה העיניים וללא מטרת רייטינג, בלי פופוליזם ובלי סיסמאות. החוויה גרמה לי להבין כי הרעה החולה איננה החילוניים ואיננה הדתיים, הרעה היא האופן הלוחמני קיצוני בו מוצגת כל קבוצה בפני רעותה על ידי תקשורת רודפת רייטינג. למען המשך קיומנו כעם, עלינו להתעלות מעל זה ולהסתכל לאחינו בעיניים, ישראלי לישראלי, אולי נגלה שאפשר לחיות ביחד, או רחמנא ליצלן אפילו ליהנות מזה.

 

שחף מזין הינו מרצה ב"המרכז ללימודים אקדמיים".

לתגובות [email protected]

 

 

 גם לך יש במה לשתף אותנו? צוות "דוסים" ממתין בתיבת "צור קשר"

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים