אלימות

התעוררות האפרטהייד בירושלים

עופר ברקוביץ ראש תנועת התעוררות ירושלים נלחם כנגד צעירים חרדים שבחרו לגור בשכונת קרית יובל ומונע מהם שירותי עירייה בסיסיים * דורש לתחום את החרדים וילדיהם בשכונת בית וגן * גולשי הפייסבוק במחאה יצירתית כנגד עצומת האפרטהייד של התעוררות

בעיצומה של השבת, בעת שאין אף חרדי שיוכל להגיב ברשתות החברתיות, העלה יו"ר תנועת התעוררות ביורשלים, עופר ברקוביץ' פוסט גזעני ומסית, ובו הוא קורא להדיר את תושביה החרדיים של ירושלים משכונות מסויימות ולהתיר להם לגור אך ורק במרחבים ייעודיים שיקבעו על ידי ההגמון החילוני. בפוסט שהעלה נאמר כי

זוהי קריאת התעוררות לכל מי שירושלים חשובה לו. זוהי קריאת השכמה לכל תושבי ואוהבי קריית יובל- שכונה אשר נמצאת כעת בצומת גורלי וקריטי לעתידה.

ביום רביעי האחרון, 17/6, אישרה ועדת התכנון והבנייה בעיריית ירושלים מוסדות בלתי חוקיים חרדים שפועלים בקריית יובל. הועדה מנוהלת בתקופה האחרונה על ידי סיעת יהדות התורה, על פי הנחיית ראש העיר. נציגי התעוררות בוועדה הצביעו נגד ההצעה, בעוד נציגיו של ראש העיר נמנעו מההצבעה. ב1/7 מתכננת הוועדה לאשר מוסדות חרדים נוספים הפועלים בשכונה, גם הם ללא אישור. 

נראה כי מדובר בהחלטה כוללת לאשר את כל המוסדות החרדים הפועלים כיום ללא אישור בשכונה. החלטה זו תפגע באופן קשה בצביון השכונה ותכריע את עתידה, אנחנו לא מוכנים להישאר אדישים לכך. יש לנו מנדט מהציבור להגן על האופי המגוון בירושלים, לשמור על כלל הקהילות בעיר. אנחנו רוצים להזכיר לראש העיר את הציבור אשר בחר בו, התומכים שלנו ועוד רבים נוספים!

חשוב לציין כי חובתה של העירייה לספק שירותים עירוניים לכל תושביה. אותם מבנים עליהם נסוב הדיון הינם מבני חינוך  אשר העירייה לא מלאה את חובתה ולא העניקה לתושבים את הצרכים האלמנטריים שלה. כעת העירייה נחלצת לספק את חובותיה כלפי תושביה, אולם נראה שדבר זה מקומם את מר ברקוביץ' שאף ממשיך וכותב

אנו סבורים כי יש לפעול למציאת פתרונות לצורכי הציבור החרדי, פתרונות איכותיים, בשכונת בית וגן הסמוכה לקריית יובל, ונמצאת במרחק 500 מטר. כך, נשמור על כל הקהילות בעיר וניצור ביטחון בעבורן. כל ניסיון לאיים על האיזונים העדינים, באמצעות הכשרת מוסדות לא חוקיים, הוא לא נכון לירושלים ולא נכון לשלטון החוק.

אכן, קראתם נכון. מר ברקוביץ' מציע "פתרונות איכותיים", עבורו "לפתור את בעיית החרדים" זה להציע להם לגור בשכונת בית וגן "המרוחקת 500 מטר משם". נראה כי עבור מר ברקוביץ', המגדיר את עצמו כ"מתכנן עירוני", זכויותיו של המיעוט מוכתבות על ידי הרוב, במקרה הזה ההגמון החילוני, שיחליט עבור כל אזרח היכן המקום הרצוי עבורו לגור. וזכות הקניין אינה תקיפה לגבי חרדים. רכישת קרקעות במדינת ישראל שייכת, אליבא דמר ברקוביץ' ליהודים שאינם שומרי שבת בלבד.

לצד הדברים העלה מר ברקוביץ', איך לא, תמונה של המפלצת.

תגובות נסערות

גולשי הרשת התרעמו על הדברים. כך למשל תושבת ירושלים כותבת

עופר, פעילותך ופעילות התעוררות בירושלים מבורכת. אך הפעם אני לא בטוחה שהבנתי את כוונתך. הדרך הנכונה לדעתך, היא לבודד חרדים לשכונה אחת וחילונים לשכונה אחרת? זה נדמה לי בדיוק הפוך מצביונה של העיר הזאת, בה יהודים יכולים לחיות לצד ערבים, ודתיים יכולים לחיות לצד חילונים. נראה לי שאת האנרגיה והמשאבים צריך להשקיע בחינוך, בפעילויות חברתיות, מקצועיות וכדומה, אשר יקלו על האוכלוסיות השונות לחיות זו לצד זו ולקבל זו את זו.

גם יהודה פולישוק, חרדי תושב ירושלים, כותב: 

כן פלורליזם במיטבו, להעלות בשבת פוסט אנטי חרדי כדי שחלילה לא ימצא חרדי אחד שיגיב. 
חבל שבמקום לחבר אתם עוסקים בפילוג וזריעת שנאה. כילד חרדי שגדל בעיר והורה שמגדל ילדים בעיר זה אבסורד לדבר על השתלטות, במקום לדבר על ההזנחה. חוסרים של עשרות כיתות וגני ילדים הם אלה שגורמים ל"מוסדות הלא חוקיים" שאתה מקונן עליהם. תפשילו שרוולים ותעבדו יחד למען כל תושבי העיר ודי כבר עם הפילוג וההשנאה!

הגולשים נגד עצומת האפרטהייד

בהמשך להפצת העצומה שכונתה "עצומת האפרטהייד" על ידי ברקוביץ בצד חברי התעוררות אחרים, הצטרפו גולשים רבים למחאה כנגד הגזענות הבוטה והוסיפו את שכונה "חתימת אמת" בה פירשו את כוונתם האמיתית של החותמים, כדוגמת "גזען גאה" "שונא חרדים" וכו'.

 

תגובת עופר ברקוביץ בעמוד הפייסבוק של 'דוסים':

הדברים הרבה יותר מורכבים מאיך שאתם מציגים אותם כאן. אשמח אם כולם יעיינו בפוסט ובתגובות שלי שמבהירות את העמדה. לא מדובר באפרטהייד - אינני רוצה לשלוט באף אחד, אני והתעוררות מציעים דרך לשמור על כל הקהילות בעיר ולייצר עבורן ביטחון. התהליכים שקרו ברמות וברמות אשכול הם תהליכים שלעניות דעתי לא נכון שיקרו בשכונות נוספות. אני אוהב את אחי החרדים ומאמין שהם שווים לי. מותר להם לבחור איפה לגור, ומותר לנו כמתכננים עירוניים לנסות ולייצר שכונות שבהן לא יתנגשו הצרכים החרדיים - כוללים, בתי כנסת, השבתה בשבת, חוגים בהפרדה, עם הצרכים החילוניים.

עם זאת בעיננו המורכבות היא מפלטו של הגזען, אין מקום לקבל איסור מגורים ואפליית צעירים חרדים בכל מקום שיבחרו לגור בו, כל הרעת תנאים והפרת זכויות אזרח היא בלתי חוקית ובלתי מוסרית לחלוטין!

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים