חדשות

בית המשפט: בחורי הישיבה הופלו רק בשל היותם "בחורי ישיבה"

ניצחון בבית המשפט לבחורי הישיבה שהמכס נהג בהם באפליה פסולה. שני הבחורים הבריחו סיגריות בנמל התעופה בן-גוריון והמכס התעקש העמיד אותם לדין במקום להסתפק בקנס מינהלי כמקובל

ניצחון בבית המשפט לבחורי הישיבה שהמכס נהג בהם באפליה פסולה. שני הבחורים הבריחו סיגריות בנמל התעופה בן-גוריון והמכס התעקש העמיד אותם לדין במקום להסתפק בקנס מינהלי כמקובל. בית המשפט קבע שהעמדתם לדין נבעה מכך שהיו בחורי ישיבה, אבחנה שהיא בלתי חוקית. כך קבע ביום ראשון שופט בית משפט השלום ברמלה, הישאם אבו-שחאדה, בבטלו כתב אישום נגד שני בחורי ישיבה שהועמדו לדין.
אבו-שחאדה קובע: "היעד של הרתעת 'בחורי ישיבה', מעצם היותם כאלה, כשיקול להעדיף את המסלול של כתב אישום על פני המסלול של קנס מינהלי, הינו נגוע ב'חשד' שמדובר בשיקול זר". לא הוכח אמפירית שמדובר במכת מדינה, לא הוכח אמפירית שרוב המבריחים הם בחורי ישיבה, ומכל מקום – הליך פלילי חייב להיעשות בצורה שוויונית ובלא ליצור אכיפה וענישה המפלות בין קבוצות שונות באוכלוסייה, הוא מוסיף.
עוד מדגיש אבו-שחאדה ביחס לטענות רשות המיסים: "איסוף נתונים על מבצעי עבירות, תוך התייחסות להשתייכותו הקבוצתית של מבצעה של אותה עבירה, וזאת על-מנת לגבש מדיניות אכיפה ייחודית כלפי אותה קבוצה ספציפית, הוא פסול כשלעצמו". הוא מסכים עם טענת הרשות ש-100 קרטוני סיגריות הם כמות מסחרית, אך מציין שלפי נתוני המכס עצמו – במקרים דומים הוא הסתפק בקנס מינהלי. בשולי הדברים, מציע אבו-שחאדה לרשות המיסים לקבוע כללים ברורים בדבר הצעדים שיופעלו בהתאם לכמות הסיגריות המוברחות
הבחורים העבירו כל אחד כ-100 קופסאות סיגריות שאמורות לגרור תשלום מיסים של כ-15 אלף שקלים. הם יצאו ליממה אחת בלבד לחו"ל כנראה לצורך ההברחה. אישי ציבור ורבנים רבים קראו להימנע ממעשי שטות כאלה שגורמים לחילול השם חמור ומיותר עבור בצע כסף.

קליק לכתבה המלאה

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים