חדשות

שרת המשפטים: להמשיך לאפשר הסתה אנטי חרדית

בהצעה לתיקון חוק לשון הרע הציע ח"כ אייכלר לאסור לשון הרע והסתה נגד קבוצות אוכלוסיה, אולם שרת המשפטים התנגדה בנימוק שמותר להסית נגד חרדים * האם השרה התנגדה לחוק כדי להציל את עורה מתביעה?

בדיון שהתקיים היום (רביעי) בכנסת, ביקשו חברי הכנסת לתקן את חוק לשון הרע על מנת שיחול גם על קבוצות אוכלוסיה נוספות. כיום החוק אוסר לשון הרע על אדם בגין מינו, נטייתו, מוצאו וכדומה. כמובן שאסור להעליב אדם בגין השתייכות דתית, אולם מותר להעליב אדם בגין אמונתו הדתית. כלומר אם הוא חרדי או מקיים אורח חיים דתי. התיקון המתבקש בחוק נועד לתקן לאקונה זו, אשר נוצלה בעבר על ידי פוליטיקאים ואנשי תקשורת, אשר כינו את הציבור החרדי בכיוניי גנאי ("טפילים"- מיקי לוי, "פרזיטים"- גבי גזית) אולם לאקונה זו לא איפשרה להעמיד אותם לדין. חשוב לציין כי אף לאחר פניה ליועץ המשפטי לממשלה כנגד הסתה זו, מאן היועץ להעמיד את המסיתים לדין, כיוון שהוא סירב להכיר בחרדים כקבוצת אוכלוסיה מוגדרת.

בהצעת התיקון לחוק הוסיף חה"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) מגוון של אוכלוסיות, כמו בני הקיבוצים, מתיישבי יהודה ושומרון ועוד. אולם שרת המשפטים הגב' ציפי לבני התנגדה לחוק, כאשר הנימוק בו השתמשה עמד על כך שחלק מקבוצות אלו כבר כלולות בחוק הקיים. 

בתגובה לדבריה הזכיר אייכלר כי הקבוצה שאינה נכללת בחוק הקיים הם החרדים, אולם עבורם כנראה שאין צורך לתקן את החוק. עליהם מותר לדבר לשון הרע, להעליב ולהסית, וכל זאת במדינה שהוקמה כדי להגן על יהודים ולהוות עבורם מפלט בטוח. מערכת המשפט התהדרה זה מכבר בהיותה המגן של האזרח הקטן, אולם דומה ושרת המשפטים שכחה לרגע את תפקידה המקצועי ונישלה את זכויות האזרח, דווקא בעת זו בה הוא מושא ללעג, קלס, הסתה ועלבון פומביים.

שותפה להסתה

בפרויקט דוסים נמצאים תיעודים רבים של מקרי הסתה ועלבון חמורים, חלקם אף גלשו למקרי תקיפה פיזיים, כאשר כל אלה היו יכולים להיאכף ולהימנע עם תיקון החוק. מקרים חמורים אלו נשענים כרגע על כתפיה הרחבות של השרה. חשוב לזכור כי לתיקון החוק אין עלויות לממשלה, ואין סיבה שלא להחיל אותו. עצם התרת פגיעה באוכלוסיה מסויימת על רקע אמונתה הדתית ואורח חיה מהוה קביעת נורמות חברתיות פסולות ומסוכנות.

בשולי הדברים חשוב לציין כי השרה עצמה הייתה שותפה בעבר למסע הסתה מכפיש נגד החרדים, כאשר ניסתה להציל את כיסאה כיו"ר קדימה, ובחרה בקמפיין גזעני אנטי-חרדי מכוער, כאשר היא מנסה לרכב על גל ההסתה סביב מה שכונה "הדרת נשים". האם השרה התנגדה לחוק כדי להציל את עורה? ואולי יש לה אי אלו תכניות לעתיד ואין היא חפצה שהחוק יהווה עבורה מכשול?

את תגובתה של השרה נצרף לכשתתקבל

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים