אלימות

מקס ומוריץ הישראלים

משחקי הסתה כנגד הציבור החרדי מכשירים את הקרקע כפי שעשתה ההצגה הגרמנית מקס ומוריץ * האברכים המוכים ומתנדבת הרווחה שהושפלו השבוע בגין היותם חרדים הם סיפטום למחלת הגזענות בישראל

מתוך שלל סיפורים שהתקשורת מסרבת לפרסם למרות שאנו כבר יודעים עליהם. 

האחד הוא הכאת שני אברכים בכרמיאל שלא התגרו באיש כי אם צעדו ברחובה של עיר ושוחחו ביניהם. המשטרה טענה שמקרה חמור זה בנקל יכול היה להסתיים במוות, חלילה. כלומר, ברצח. זאת, משום שאחד המכים היה מתאגרף לשעבר והמכות שלו היו מכות מכות! כשנשאלו מדוע תקפו את החרדים התשובה הייתה: "הם לא באו לנו בטוב." הבנתם? סתם ככה. המראה שלהם גירה אותנו באותו רגע. וזה קרה, שמע טוב יאיר, אחרי נאום החרדים בכנסת בה האשים הלפיד את החרדים ביצירת הגירעון הגורם לו כעת להטיל קיצוצים על ריקי כהן. נכון, יטען הלפיד שהאווירה נגד החרדים היא לא רק בגללו. היא קיימת זה מכבר. אבל ללא כל ספק הוא תרם את מנת הדלק התורנית הנחוצה כדי להגביר את הלהבות. 

גם הסיפור החביב הבא קרה ממש בימים אלה. באחת מערי השפלה, במדינת תל אביב, נשלחה אישה דתית מודרנית,( אני מציין במפורש נקודה זו) שעבדה כמתנדבת מטעם הרווחה, אל בית אישה קשישה בת למעלה ממאה שנה. אישה מרשימה המתפקדת יוצא מן הכלל לגילה, במיוחד מן הבחינה המנטאלית. ובכן, האישה הקשישה שאלה לפתע את הגברת שבאה לעזור לה: "תגידי את אישה דתית?". כשזו השיבה בחיוב. הזדקפה הישישה ואמרה בקול נחרץ: "מיד לעזוב את הבית שלי!" המתנדבת לא נבהלה וענתה לה: "תראי נשלחתי על ידי רשויות הרווחה להיות במחיצתך את ארבעת השעות הקרובות. ואני נשארת כאן. שיהיה ברור לך."

בעלת הבית הראתה סימני השלמה עם "הגורל המר" ואמרה לה: "הנה קחי כסף וקני לי מספר מצרכים במכולת". זו אכן שמעה בקולה וירדה למכולת. כששבה לדירה מצאה את הדלת נעולה ומעבר לדלת היא שמעה את האישה אומרת: "תשאירי את המצרכים ליד הדלת. ולכי הביתה". בעוקץ הזה הוציאה אותה בחכמה מביתה... שוב לא, לא, זה לא קרה דווקא בגלל אדון לפיד שדאג להעלות את להבות השנאה. אולם זה קרה אחרי נאום החרדים שלו! כלום חטא הוא לומר: "שרי אוצר היזהרו בדבריכם!" כפי שאמר בצורה חריפה וישירה ולדר?

וכמעט את העיקר שכחתי. 

כבר היה יזם זריז שהמציא משחק ברשתות המקוונות. משחק, בו צריך המשחק להגיע לאוצר כל שהו. אבל כדי להגיע אליו עליו להרוג כל מיני חרדים השומרים על הדרך אל המטמון . ממש הד לקריאת ה"צדק": "איפה הכסף?" אתם מבינים? ילדים ישחקו במשחק הזה ובתודעתם המתהווה תוטבע "האמת הגדולה" שהחרדים הם שודדי הקופה הציבורית. והעיקר, כדי להציל את הקופה צריך להרוג את החרדים הניצבים על הדרך.

אני שומע את שונא הפאניקה הלוחש באוזני:

"אוי מה אתה עושה מזה עניין זה רק משחק! נו, באמת."

נכון. זה רק משחק. אבל, אני נזכר כעת שבזמן מלחמת העולם השנייה ואני כילד פליט שבחסדי הבורא יתברך הצלחתי לגנוב את הגבול לשווייץ הניטראלית, ושם לקחו אותי לראות הצגה בשם "מקס ומוריץ". הצגה המספרת על תעלולי שני ילדים שובבים שבאחת הסצנות תופסים את האופה ומשליכים אותו לתוך התנור הבוער במאפיה שלו, כשכל קהל , כולל הילדים הצופים בהצגה, צוהל. זו הצגה גרמנית לילדים המבוססת על סיפור גרמני מפורסם. מאות מיליוני דוברי גרמנית גדלו עליו במשך דורות, בילדותם. וחוקרי ספרות, ביניהם גם חוקרי ספרות ישראליים התחקו, אחרי המלחמה, על עומק השפעתו של סיפור זה על תודעת הגרמני והשימוש היעיל שניתן לעשות בתנורים... ודי למבין... 

זו אכן הייתה המסקנה הזהירה אליה הגיעו מתוך תחושה כואבת שהרעיון להשליך בני אדם לתנורים טבוע עמוק במוחו של הגרמני הממוצע מילדות ובהתאם לכך התוצאה הנוראה. 

כן, בהערת אגב, אנו מספרים לילדנו סיפורים על ה"חפץ חיים" לדוגמא על מעשי חסד של גדולי ישראל ואילו בתרבותם מקס ומוריץ מטילים בשובבותם אנשים חיים אל תנור בוער. 

נכון, זה רק משחק. אנו יודעים שזה רק משחק. אבל המשחק מלמד שכדי להגיע אוצר צריך להרוג את החרדים. והמשחק המביש הזה נוצר ממש עכשיו על רקע האווירה החדשה שטופחה על ידי הפוליטיקה החדשה , בשבועות האחרונים . 

 

אכן, אם לא ייעשו מיד פעולות להרגיע את הרוחות מצד המלבים אותם, או אז כאשר חלילה יתחולל האסון ובחור ישיבה ייהרג חלילה או ילד או ילדה או זקן שבכלל נידונים לפירוק בחברה הישראלית, אם במכוון אם בסופה של קטטה שנכפתה עליהם . או אז הצביעות התקשורתית, בחלקה, תקרא לחשבון נפש. אל תדאגו יהיו גם כאלה שיאמרו החרדים הרוויחו את זה ביושר. אבל החשוב הוא שאנו גם נקרא סטאטוס חדש ומרגש על הקיר הפייס בוק של שר האוצר. הלה בכישרונו המוכח, כבר יקונן על המצב. והאיש ששאל בזדון : "איפה הכסף" כשהוא מפנה את המבט לצד אחד, אתם יודעים לאיזה צד אני מתכוון. ישאל עכשיו: "איפה טעינו?" ויסתכל לכל הצדדים רק לא על עצמו...

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים