טורים

התרופה לבורות של נחמיה שטרסלר

הנה כמה נתונים המפריכים את כל הנחות היסוד של הכלכלן הדמגוג. גזור ושמור. לשימוש חוזר בכל דיון שבהן מדברים איתכם על חרדים ופרזיטים, חרדים ותעסוקה, חרדים ומובטלים וחילונים חרדים

דמגוגיה או קלקולציה?

בהיסטוריה של האנטישמיות, תמיד תפס מקום מרכזי נושא הכסף. מצד אחד הואשמו היהודים בעושר רב מדי, שבאמצעות כספם הם משתלטים על העולם ומן הצד השני הואשמו בעוני רב מדי, והם חיים על כספי השכבות העמלות. כאשר נבדלו, היו תוקפים אותם שהם נבדלים, וכאשר התערו בעמים היו תוקפים אותם שהם משתלטים. 

גם בישראל. יש "פרשנים" שעבורם החרדים אשמים בכל רעה חולה. כזה הוא "הפרשן הכלכלי" של עיתון הארץ, נחמיה שטרסלר. במאמר אחד הוא כותב שהחרדים מביאים על ישראל את חורבן הבית השלישי, ובמאמר השבוע הוא מוצא תרופה לעוני במידה ונגרום להוצאת הציבור החרדי מהמשוואה ונגרום לחרדים לצמצם את גודל משפחתם.

מעבר לעניין העקרוני, הדורש מאמר מעמיק נפרד, לגבי חלקם של החרדים (ובתוכם בני התורה) בתרומתם הסגולית להמשך השרידות של העם היהודי, והמשך ההגנה על גבולות ישראל באמצעות לימוד התורה ושמירת מצוות, וגם אחראים לשפע הרב הקיים במדינה (ישראל היא בין 27 המדינות העשירות בעולם). הנה כמה נתונים המפריכים את כל הנחות היסוד של הכלכלן הדמגוג. גזור ושמור. לשימוש חוזר בכל דיון שבהן מדברים איתכם על חרדים ופרזיטים, חרדים ותעסוקה, חרדים ומובטלים וחילונים חרדים:

1. יש בישראל למעלה מ-225,000 דורשי עבודה, לא חרדים. אין עבודה. 
2. שוק העבודה מוצף בלמעלה מ-300,000 עובדים זרים שעובדים במשרות המיועדות לישראלים.
3. 58% מהמעסיקים מעדיפים שלא להעסיק חרדים, ו-86% מהם לא יקדמו אותם בעבודה.
4. כאשר עלתה הצעה לקיים אפליה מתקנת לחרדים בשירות הציבורי (המעסיק הגדול ביותר במשק עם למעלה מ-700,000 עובדים) כפי שעושים זאת לצ'רקסים, דרוזים, חד הוריות, ערבים, בדואים, אתיופים, רוסים וכו' סירבו אותם מטיפים בשער לעשות זאת. 
5. הקהילה החרדית הקימה מערך של תמיכה הדדית, של גמחי"ם וקרנות צדקה המסייעים לאלו הזקוקים לכך (יתומים, אלמנות, עניים ונזקקים) שאינם נופלים על קופת המדינה.
6. המגזר השלישי החרדי מגלגל היקף של למעלה מתקציב של – המביא למדינת ישראל מיליארדים רבים של יהודים בעלי צדקה המבקשים לתרום ללימוד התורה, קיום המצוות ועשיית החסד בישראל.
7. כאשר קוצצו הקצבאות בחצי (מ-8.3 מיליארד שקל בשנת 2001 ל-3.7 מיליארד שקל ב-2008) הפגיעה הקשה ביותר הייתה במשפחות חרדיות (וערביות) שלהן שלושה ילדים או יותר. שטרסלר עכשיו מתלונן מדוע המשפחות הללו נמצאות מתחת לקו העוני.
8. בניגוד לקביעותיו של הפרשן הכלכלי, הוצאת החרדים מהמשוואה לא תהווה תרופה לעוני, שכן למעלה מ-420 אלף משפחות בישראל חיות מתחת לקו העוני, 76.3 אחוז מהעניים הם אנשים עובדים!!! הבעיה איננה החרדים הבעיה הגדולה היא ש-70 אחוז מהמועסקים במשק מקבלים פחות מהשכר הממוצע. רמת השכר לשכבות הנמוכות המקבלות שכר מינימום של 3,800 ₪. חוץ ממגזר הציבורי דלעיל, במדינת ישראל קיימים בקושי ארגוני עובדים.
9. המדינה לקחה את קצבאות הילדים (מומחים קובעים כי רק קצבאות יקטינו את העוני של הילדים!) והקטינה בתמורה את המיסים לעשירים, כדי שיספקו תעסוקה לעניים. בסופו של דבר, העוני של הילדים החריף וכשיש צמיחה מי שלקח את הצמיחה לכיס שלו אלו העשירים.
10. חברה שיש בה עוני מצמיחה פשיעה. תקציב השב"ס עומד על 2 מיליארד ₪ בשנה.הפשיעה בישראל גורמת למדינה נזק של 13.7 מיליארד ₪ בשנה. פי 60 מתקציב משרד הדתות.
11. מדינת ישראל מספסרת בקרקעות. במקום זאת שהמדינה תוציא קרקעות אלא לבניה עצמית, כך אפשר להעלות את רמת החיים של האוכלוסיות החלשות באופן מיידי (חישוב שנעשה מגלה כי למעלה מ-50% מעלות דירה בארץ הינה מיסוי ישיר ועקיף. חישוב נוסף מגלה שיש לעבוד למעלה מ-13 שנה כדי להחזיר משכנתא לדירה ממוצעת בישראל).
12. החינוך החרדי ומהווה כיום 20% מכלל מערכת החינוך בישראל. אך בתקציב מקבל החינוך החרדי 3-4 מעוגת התקציב. מתוך 30 מיליארד ₪ מקבל החינוך החרדי מעט יותר ממיליארד ₪ בלבד.
13. מדד העוני בישראל אינו מהווה אינדקציה למגזר החרדי, החי בצניעות ללא מותרות ועם רמת הוצאות שונה מהממוצע בישראל. 
14. יתירה מזו, החשיבה הזו, שרואה את חזות הכל ביעילות ובתרומה של אזרחים – אפשר גם להמשיך הלאה: למנוע טיפול רפואי לחולים סופניים (שעולים הון עתק ומבזבזים מיליארדים מכספי המדינה), לקצץ את קצבאות הזקנה (על מנת להוריד את תוחלת החיים הארוכה מדי בישראל) עונש מוות לרוצחים (שנופלים גם הם על כספי משלם המיסים), ביטול תוכניות גמילה ושיקום וזו רשימה חלקית של רעיונות ייעול אפקטיביים.

אין ולא תהיה תרופה לעוני. הקב"ה יצר עניים ועשירים, ואין לזה קשר למוצא, השתייכות או ספר הילדים. ניסיון ליצור חברה שאין בה עשירים או עניים נכשל (מישהו זוכר את הסדר הבנקים של הקיבוצים?). תמיד יהיו חלשים וחזקים. השאלה האם שטרלסר ימשיך להגן על בעלי ההון והשלטון (לצמצם להם מיסים, לתת להם לשלם פחות משכר מינימום וכו') או שמא יצליחו להיפטר ממידות סדום ולחון יתום ואלמנה. לרחם על אלו שלא מצליחים. על 70% מהמועסקים הנעשקים על ידי המעבידים.

פורסם בחדשות משפחה

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים