דוס לא נחמד

חשיפה: כך עמותת חידו"ש יוצרת מציאות

וכך כלי תקשורת גדולים משתפים עמה פעולה * נדמה שישנם גופי תקשורת הנהנים להיגרר אחר עמותת חידו"ש * אף אחד מהם לא טרח לנסות לבדוק את הדברים מול גורם חרדי, אבל את מר רגב כולם זכרו לשאול

באמת צריך להיות מעט תמים כדי לחשוב שכל כותרת וכל ידעה עיתונאית באמת באה לספר לנו על אירוע חדש שהתרחש. אבל גם אנשים שאינם חדי עין יכולים לשים לב כאשר בשלושה כלי תקשורת שונים עולה אותה כתבה עיתונאית, כמעט מילה במילה. ושימו לב לפרטים הקטנים:

  • בכל המקומות הכתבה עלתה במקביל.
  • בכל המקומות, עמדת הכתב מאוד ברורה.
  • בכל המקומות מובאת תגובתם (ורק תגובתם) של חידו"ש, ושל העו"ד המייצג אותם.
  • בכל המקומות לא נתנו זכות תגובה לצד החרדי בעניין.

 

באייטמים שהעלו חן פונדק בכלכליסט, מיכל רשף מוואלה! ואתר TheMarker באנונימיות, שבחרו לפתע יחד לסקר התנהלות סטנדרטית של משרד החינוך כ"אירוע", והיפה ביותר: כולם פנו לגוף המוסמך ביותר לדון בעייני חרדים: עמותת חידו"ש... מה הקשר שלהם לעניין? לאלוהיהם פתרונים. (כן, אותה עמותה שאין לה אישור ניהול תקין, אותה עמותה שחבריה מקבלים תקציבי עתק רק כדי לנגח בחרדים, אותה עמותה רורטת על דגלה חופש דת, אבל עושה כל שלאל ידה כדי להמעיט את חופש הדת במדינת היהודים) ולמה שלא לברר את הדברים מול גורם חרדי, או לפחות לבקש את תגובתו? זו כנראה דרישה עיתונאית מוגזמת.

שימו לב לניסוח, ה"מרקר" מעניק כותרת "להאריך את ההקצבות הבלתי חוקיות (???!) לישיבות (מעניין שהוא כבר קבע עובדה, אפילו בזמן שעו"ד של העתירה הקנטרנית והמגמיתית הוא "בספק") תחתיה הוא יודע לספר כי


 בעיצומו של המשא ומתן הקואליציוני, פירסם אתמול משרד החינוך הצעה להארכת תוקף הקריטריונים הבלתי חוקיים להעברתן של הקצבות לתלמידי ישיבות. זאת, למרות ביטול חוק טל ולמרות העתירה לבג"ץ כנגד הקריטריונים שהגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון ‏(שינוי‏), באמצעות עו"ד גלעד ברנע.
 

וכמובן שבשורות ההמשך יככבו גיבורי העלילה, אורי רגב ושחר אילן.

כלכליסט מחרה מחזיק אחריו וטוען כי

בעוד המשא ומתן הקואליציוני סובב סביב המתווה החדש לשוויון בנטל, במשרד החינוך ממשיכים לתקצב את הישיבות לפי המתווה הישן של חוק טל ולכן מתכוננים להארכה נוספת של הקריטריונים לתמיכה במוסדות התורניים. בנוסף עומד ומחכה עדיין הבג"צ שהגישה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון כנגד הארכת הקריטריונים.

וב"וואלה" כמה מקורי, נכתב כי

חוק טל בוטל, אולם הישיבות ממשיכות לקבל תקציבים: משרד החינוך פרסם היום (שני) הצעה להארכת תוקף הקריטריונים שמאפשרים למשרד להמשיך ולתקצב את הישיבות החרדיות, זאת למרות ביטולו של חוק טל ולמרות העובדה שתלמידיהן אינם מתגייסים. המשרד אישר את הקריטריונים לפני כחצי שנה על מנת להמשיך ולשמור על הסטטוס קוו עד שתתקבל חלופה ראויה לחוק.

כל הניסוחים המבריקים האלה מקורן בהודעה לתקשורת שהוציאה עמותת חידו"ש ושימו לב היטב לדקויות:

בעיצומו של המשא ומתן הקואליציוני, פרסם היום משרד החינוך הצעה להארכת תוקף הקריטריונים הבלתי חוקיים שמאפשרים להעביר הקצבות לתלמידי ישיבות למרות ביטול חוק טל. זאת, למרות העתירה לבג"צ כנגד הקריטריונים, שהגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי), באמצעות פרקליטם עו"ד גלעד ברנע

וכן הלאה והלאה, מילה במילה.

רגע, לא קראנו את זה לפני רגע ב"מרקר"?

אז זה אומר שבמקום לצרוך שם עיתונאות כלכלית מקצועית אנחנו בעצם בולעים רק את ההטפות של משרדי היח"צ מבית חידו"ש?

כן, ידידי צרכני התקשורת. כך עיתונאים בגופי התקשורת היום פועלים. מסתבר שיש שיתוף פעולה פורה לרווחת שני הצדדים, כאשר צד אחד יוצר פרובוקציה, והצד השני מעניק לו את מלוא הבמה.

אולי באמת אין לעיתונאים הללו מה למכור מלבד ציטטות נבחרות של עמותות מגמתיות?

מיותר אפילו להתייחס לגופה של טענה, כאשר משרד החינוך פועל באחריות מיניסטריאלית בסיסית וממשיך את הנוהל הראוי בכל תקופת תפר להמשיך את המצב הקיים עד שתתגבשנה הנחיות חדשות.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים