אלימות

מחיר הגזענות: 100 אלף ש"ח עלה ניקוי פארק ענבה מחרדים

משלמי המיסים שילמו כמאה אלף ש"ח לניקוי פארק ענבה מהאזרחים החרדים * בכירי עיריית מודיעין משקרים כביכול הוכרז איסור מקביל על חילונים להיכנס לפארק חרדי שלא קיים בפועל * מצוקה בקרב מפעילי מתקני הנופש בעקבות ימי החג השוממים * משפטנים: מדובר בהפרדה לא מידתית ולא חוקית

כפי שהתרענו ב'דוסים' לפני חג הסוכות, חיים ביבס ראש עיריית מודיעין יישם בפועל את החלטתו לאסור על חרדים את הכניסה לפארק ענבה.

לצורך ביצוע ההפרדה בין תושבי מודיעין לבין האורחים החרדים ממודיעין עילית השכנה, הוקמו עמדות שמירה בכניסות לפארק ענבה, ומאבטחים נשכרו על מנת למנוע ממי שאינו תושב מודיעין את הכניסה לפארק.

אתר מודיעין ווטש חושף כי על מנת להעביר את ההחלטה הגזענית העביר ראש העירייה את האחריות על הפארק לחכ"ל בתרגיל פוליטי בעייתי וככל הנראה תוך עקיפת היועצת המשפטית לעירייה,.

כך בפועל נשאר הפרק ריק כמעט לחלוטין כל החג, ולמרות כך נאסרה הכניסה על האזרחים החרדים שביקשו להיכנס, כאשר גם ההצהרה של תושבי המקום כי הם אורחים שלהם לא הספיקה על מנת להתיר את כניסתם לפארק הציבורי.

יוזכר כי מכיוון שהיעוץ המשפטי אסר את הכוונות לגבות תשלום על הכניסה לפארק, מתוך מחשבה שהמשפחות החרדיות מעוטות היכולת לא יוכלו לעמוד בו, החליט חיים ביבס לאסור את הכניסה על "תושבים זרים" כאשר לכל ברור כי הכוונה בפועל היא לאסור את הכניסה על תושבי מודיעין עילית השכנה הנוהגים לפקוד את הפארק בקביעות, כפי שאף הצהירו בפועל בכירים בעיריית מודיעין.

 

לקריאה נוספת:

 

תירוצים וכזבים

על מנת לתרץ את ההחלטה הגזענית, טענו גורמים בעירייה כי ההחלטה לאסור על חרדים את הכניסה לפארק הגיעה בעקבות הודעתו של ראש עיריית מודיעין עילית כי לפארק ארכיאלוגי שצפוי לקום במודיעין תאסר הכניסה על חילונים, אלא שבפועל לא מצאנו כל אמירה מעין זו!

באתר מודיעין עילית מצויינים במפורש דבריו של ראש עיריית מודיעין עילית הרב יעקב גוטרמן שאומר:

האתר יפעל לפי מקורות ההיסטוריה היהודית השורשית המובאת מהתנ"ך, מהגמרא ומחז"ל ולציבור החרדי יהיה מקום ראוי שיוכל לבקר בו ולהתחבר לשורשי ההיסטוריה, בלא סילופים ושיבושים המצויים במקומות אחרים שיש בהם חשש לשמיעת דעות כוזבות עד מצב של אפיקורסות, ח"ו". "גם בהחלטת הממשלה נכתב כי הציבור החרדי יקבע את אופיו של המקום וכל המסרים והנתונים ההיסטוריים על-פי מקורות חז"ל בלבד.

 

אין בדבריו של גוטרמן כל הודעה על כוונה לאסור על חילונים את הכניסה, אלא אמירה תמימה לחלוטין כי בכוונת העירייה על פי החלטת הממשלה, להקים אתר ארכיאלוגי אחד שיפעל על פי מקורות חז"ל והאמונה היהודית.

אכן כך, מתוך כמה מאות אתרים ושמורות ארכיאולוגיות בישראל, הממשלה אישרה כי אתר אחד, הממוקם בלב עיר חרדית, יפעל על פי הנרטיב החרדי, ויהיה פתוח לכניסה לכלל תושבי מדינת ישראל.

בנוסף וכפי הודעת העירייה מדובר על פארק ארכיאולגי שעוד לא קיים, ופיתוחו מתבצע בימים אלה בלבד, כך שכל איסור כניסה על מגזר כזה או אחר לא בוצע מעולם בפועל.

אך כאמור אמירה תמימה לחלוטין, על פארק ארכיאלוגי שכלל עוד לא קיים, מהווה עילה מספקת עבור בכירי עיריית מודיעין ושונאי החרדים להצדקת האיסור הגזעני על כניסת חרדים לפארק ענבה במודיעין.

 

משלמי המיסים מממנים את הגזענות

תושב מודיעין מעריך את עלות ההפרדה במאה אלף שקלים אותם ישלמו תושבי מודיעין ושאר ישראל באמצעות כספי הארנונה ומענקי המדינה, מה שגרר ויכוח סוער בפורומים ובקבוצות דיון שונות, כאשר גם לתושבי מודיעין רבים חורה הגזענות וחוסר הסובלנות לשונים, גם אם הם לבושים ומתנהגים אחרת.

בפורום מדווח בנוסף כי מפעילי מתקני הנופש סובלים ממצוקה קשה בעקבות העלמות של הנופשים והשבתת המתקנים בימי החג שבד"כ מהווים תקופת העומס של השנה, מה שיגלגל שוב את עלויות תפעול הפארק בחזרה למשלמי המיסים שיסבלו שנית מהגזענות וחוסר הסובלנות של מנהיגם.

 

גזענות מידתית

בעוד עיריית מודיעין טוענת כי חוות הדעת המשפטית שקיבלה התירה לאסור על "תושבים זרים" את הכניסה לפארק בצורה מידתית ועל מנת לאפשר לתושבי העיר את השימוש במקום בלבד, הרי שבפועל דווקא תושבי מודיעין הדירו את עצמם מהפארק שנשאר שומם כמעט לחלוטין, ולמרות כך בפועל נאסרה הכניסה בעיקר על מי שלבושו העיד על חרדיותו, למרות שתושב המקום הצהיר עליו כאורחו.

בנוסף מסתבר כי ראש עיריית מודיעין מוכן להקריב על מזבח שנאת החרדים גם את מפעילי מתקני הנופש בפארק שסובלים מצוקה עזה בעקבות הירידה הדרסטית ברמת הפעילות בפארק שהפך לשומם, בימים שבעבר היוו זמני ביקוש שיא.

לאחר שההפרדה נעשתה ללא סיבה מספקת, וללא שיוויוניות מינימלית, כאשר המניע האמיתי היה השתייכותו הדתית של האורח, הוכח כי מדובר במניעים גזעניים של שנאת האחר והשונה, המהווים בסיס לתביעה על גזענות שבלתי הולמת עובד ציבור, ובוודאי כזה שנבחר בבחירות דמוקרטיות.

 

עו"ד אשרף אליאס מהאגודה לזכויות האזרח הגיב ל'דוסים':

"למרות ההסברים הענייניים-לכאורה של העירייה, מהעדויות וההתבטאויות הרבות שנשמעו בנושא, מתעורר חשש אמיתי שמאחורי כל זה מסתתר רצון למנוע מ"אוכלוסיות לא רצויות" להיכנס לפארק. הפארק אינו רכושם הפרטי של תושבי מודיעין, כי אם שטח פתוח, והוא צריך להישאר כזה. גם המחוקק התייחס לסוגייה הזו כשאסר על גביית תשלום בכניסה לפארקים ציבוריים, בדיוק כדי למנוע תופעות שכאלה. לכל אדם, כולל תושבי מודיעין, צריכה להיות זכות להיכנס לכל פארק ציבורי, בלי אפליה."

 

בפרויקט 'דוסים' מציינים כי ההתעלמות הציבורית מהאיסור על כניסת חרדים לפארק ענבה בסוכות היא תעודת קלון לחברה הישראלית, שבעוד בכל מקרה של חשש לגזענות כלפי קבוצות מיעוט כערבים, אתיופים או אף המכונה "הדרת נשים", הרי שכשמדובר במגזר החרדי השנאה והגזענות מתקבל בהבנה ובשתיקה ציבורית רחבה.

 

מקור התמונה: עיבוד פוטושופ באדיבות 100Meme

 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים