בתקשורת

עלייה בגיוס? "חלק גדול מהמתגייסים לא חרדים"

גורם העוסק בשילוב חרדים בצה"ל אמר בשיחה עם כיכר השבת כי גיוס החרדים לא רק שלא עלה, אלא צנח בצורה משמעותית: "בשביל שתהיה עלייה בגיוס צריך שכל הרבנים יגידו שמי שלא לומד צריך להתגייס, וזה לא קרה". גורם אחר התייחס בזלזול לנתונים: "חלק גדול מהמתגייסים אינם ממש חרדים"

סערת נתוני הגיוס: בעקבות פרסום הנתונים על עלייה משמעותית לכאורה בגיוס החרדים לצה"ל, מבהירים גורמים שונים העוסקים בשילוב חרדים כי מידע זה אינו אמין וכי ההפך הוא הנכון. לדבריהם, ישנה ירידה משמעותית בחודשים האחרונים בגיוס החרדים לצה"ל בשל התדמית השלילית שנוצרה לחיילים החרדים.

גורם בצה"ל העוסק בגיוס חרדים, אמר ל"כיכר השבת" כי בכדי להגיע לנתונים כה משמעותיים של עלייה בגיוס חרדים, צריך להתרחש משהו דרמטי - שלא קרה. "כשראיתי את הנתונים חשבתי שמדובר בטעות, אבל בסוף הבנתי שלקחו את הנתונים האלו ועשו מהם מטעמים. אני לא מצליח להבין איך הגיעו למסקנה לפיה ישנה עלייה משמעותית בגיוס החרדים לצה"ל, בשביל שזה יקרה, צריך שכל הרבנים יגידו שמי שלא לומד צריך להתגייס, וזה לא קרה".

"אני אומר לך באחריות, שגיוס החרדים לא רק שלא עלה, הוא ירד פלאים", אומר הגורם. "אנחנו מדברים עם בחורים חרדים שרוצים להתגייס ולרובם יש את החשש מ"מה יגידו עליהם ברחוב". חשש שלדעתי גבר בגלל חוק הגיוס. הם מרצונם החופשי הגיעו אלינו, לא כפינו עליהם, אבל הם עדיין פוחדים. העבודה שלנו היא להגיע למצב שאותו בחור יתגייס מרצוני הטוב ושהוא יבין שזה עדיף מאשר להישאר על הגדרות ברחובות".

לדבריו, ייקח עוד זמן רב כדי להגיע לעלייה בגיוס החרדים לצה"ל. "תרשום את מה שאני אומר לך, ייקח עוד המון זמן בשביל להגיע למצב שתהיה עלייה בגיוס החרדים לצה"ל. זה לא יקרה ביום ולא ביומיים, אולי זה בכלל לא יקרה - אני לא יודע. אבל ברור שעכשיו אנחנו לא נמצאים במגמת עלייה אלא במגמת ירידה, ואת זה צריכים להבין כולם מבלי לכבס את הנתונים לצרכים כאלו ואחרים".

גורם נוסף המעורה בתחום גיוס החרדים התייחס בזלזול לנתונים, ואמר כי חלק גדול מהמתגייסים אינם מוגדרים כחרדים מבחינת המגזר. "אתה רואה תמונות מגיוסים שונים, ואתה אומר לעצמך, אלה חרדים? הם כמובן בחורים טובים וחשוב שהם מתגייסים ולא יושבים על הגדרות. אבל הם לא חרדים". 

בראשית השבוע, טענה ועדת השרים העוקבת אחר יישום החוק כי חלה עלייה של 39 אחוזים בגיוס החרדים לצה"ל בשנת הגיוס 2013-14. ''בשנה החולפת התגייסו 1972 חרדים לשירות צבאי, זאת לעומת 1416 שהתגייסו בשנה הקודמת ו-1327 בשנה שלפניה", נאמר בהודעה.

בעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון טענו אתמול (שני) כי מגמת גיוס החרדים לצה"ל אינה נמצאת בעליה אלא שהמגמה הפוכה לחלוטין. לדברי אנשי העמותה, המספרים שפרסמה ועדת השרים למעקב אחר חוק הגיוס, אלו בדיוק אותם נתונים שנמסרו לפני חודשיים לוועדת שקד של הכנסת והוצגו ככישלון חרוץ. "מספר המתגייסים ירד בשל חוק הגיוס בחצי".

לדברי מנכ"ל העמותה, "חוק הגיוס גרם נזק גדול מאוד להיקף גיוס החרדים. יש לקוות שאולי התלהבות החרדים ממבצע צוק איתן תתקן אותו מעט. חבל שהממשלה והמפלגות שהעבירו את חוק הגיוס עוד לא הבינו שמהפכות לא מבצעים בסטטוסים בפייסבוק ובהודעות לעיתונות אלא באמצעות שינויים אמיתיים בחברה", הוא הוסיף.

שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, טען כי בחצי הראשון של שנת הגיוס 2013-2014 (יולי עד דצמבר 2013), לפני שהתפתח המאבק על חוק הגיוס, התגייסו 1235 חרדים. בחצי השני (ינואר עד יוני 2014) כלומר בימי המאבק על החוק ואחריו חלה ירידה דרמטית של 50% ל-623 מתגייסים.

"ההודעה חיברה נתונים מלפני התגברות המאבק על החוק ואחריו. הנתונים של חצי השנה האחרונה מעידים על כישלון חרוץ. הכישלון ניכר היטב גם כשבודקים את הנתונים לעומת התקופות המקבילות אשתקד", אמר אילן. לדבריו, בטרם התגבר המאבק על חוק הגיוס, בחצי השני של 2013, התגייסו 1235 חרדים, לעומת 793 בתקופה המקבילה ב-2012, עלייה של 56 אחוזים.

לעומת זאת, בחצי הראשון של 2014 נרשמה עליה של 18 אחוזים בלבד, מ-623 מתגייסים ל-723 בלבד. "אם זה היה קצב הגיוס לאורך כל השנה, צה"ל לא היה מתקרב אפילו לעמידה ביעד", הוסיף אילן

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים