חרדי טוב

ראיון אישי: מעסיקים חילונים הצהירו שלא יעסיקו עובדים חרדים

כל מה שביקשתם לדעת על הפרויקט המסקרן ביותר בתחום תעסוקת חרדים * ארגון חדש שמאיים לשנות את מפת השוק * שיתוף הפעולה חיוני הן לעובדים חרדיים והן למשק * אולם לצד הפעילות הברוכה נתקל הארגון לא אחת בחומות של בורות ואיבה

כולנו שמענו לאחרונה מהמשפט "חרדים לא עובדים" בשלל צורותיו השונות. נעזוב לרגע את המספרים האמיתיים והמטרידים, מתברר כרגע שהקושי הגדול הוא דווקא מכיוונם של מעסיקים חילונים המתקשים להשתחרר מן הסטיגמות הקולקטיביות ומעדיפים להינעל בעמדותיהם השמרניות במקום להיחשף לשוק עבודה רענן ואיכותי. מספר ארגונים ממשלתיים ופרטיים מנסים לעזור לציבור החרדי במציאת תעסוקה אולם הנתונים עדיין מדשדשים.

הפרויקט הבא בתחום הוא "עבודות לחרדים" שמפעילה עמותת "שחרית". הפרויקט עוזר לצעירים ומבוגרים בציבור החרדי שהחליטו לצאת לשוק העבודה לעשות את צעדיהם הראשונים בתחום ומסייע במציאת מקומות עבודה לבעלי הכשרה.

מנהל ויוזם הפרויקט הוא אביגדור רבינוביץ - פעיל חרדי מירושלים

את אביגדור פגשתי ב"הזולה על הגג" – בר אלטרנטיבי לצעירים חרדים, אותו הקים לפני כשנה.

הפרויקט ממש סיקרן אותי, אז ניגשתי ישר לשאלות:

אז מה זה בדיוק "עבודות לחרדים"?

לאחר שנחשפתי לביקוש האדיר שיש בציבור לעבודה לא יכלתי לעמוד בצד בחיבוק ידיים והקמתי את הפרויקט על מנת לעזור לחרדים היוצאים לשוק העבודה, למצוא משרה המתאימה לכשוריהם ולאורח חייהם.

איך נחשפת לזה? הרי בתקשורת מספרים שהחרדים בכלל לא רוצים לעבוד..

הסיפור מתחיל לפני קצת יותר משנה לאחר שנפגשתי באופן בלתי אמצעי עם הרבה בחורים חרדים שיצאו מעולם הישיבות אבל נשארו בתוך המגזר החרדי.
ראיתי שהם מחפשים מקום בילוי בלילות שבו הם יוכלו לשבת לדבר ואולי לשתות משהו. האלטרנטיבה בדמות ברים ודומיהם - לא קיימת מבחינתם כחרדים, ולכן פתחתי את "הזולה על הגג" המהווה מקום בילוי אלטרנטיבי לבחורים חרדים - יש שם מוזיקה 'כשרה', שיעורי תורה ואווירה דתית.
דרך המוני הבחורים שהגיעו לשם נתקלתי בקושי הרב שיש לצעירים חרדים למצוא עבודה.
מדובר בצעירים שעזבו את עולם הישיבות וכעת הם ניצבים בפני שלוש אופציות: ללכת לצבא, או למצוא עבודה. ומכיוון שהאופציה הראשונה לא באה בחשבון לרוב, מסיבות מנטליות ורוחניות, רוב הבחורים בוחרים לחפש עבודה.

למה בחור חרדי שרוצה לעבוד זקוק לעזרתך?

לכל עובד בתחילת דרכו יש קושי, אולם צעיר חרדי מתמודד עם קשיים נוספים.פעמים רבות הוא אף לא יפנה לחברת כוח אדם מכיוון שמדובר בהליך מורכב שאיננו נגיש לו, והוא גם לא יודע אילו אפשרויות פתוחות בפניו. בנוסף, וזה החלק הכי חשוב - לבחור חרדי יש אלמנטים יחודיים באופי העבודה. לדוגמה שום בחור חרדי לא ילך לעבוד בתור מלצר. מדביק מודעות, כן. שיפוצניק? סבבה. שטיפת כלים? מעולה. אבל מלצרות? לעולם לא. אלו הם קודים פנימיים שרק אדם חרדי יכול להבין.

בנוסף בחורים רבים מעדיפים עבודה שהיא לא מול קהל בכדי לשמור על פרטיותם, ולכן הם גם יעדיפו שלא לעבוד כמוכרים בחנויות או זבני שירות בקניונים. שלא לדבר על עבודות שמירה שמטבעם כרוכות בבפומביות. (ולמי בכלל יש רשיון לנשק?)

כאמור, מורכבות רבה שחברת כח אדם או כל מודעת 'דרושים' ממוצעת לא בהכרח יכולים לפתור.

אז פתחת את עבודות לחרדים. איך הפרויקט החדש התקבל בקרב הציבור?

"שמע, למרות שזה לא פרויקט ראשון שלי, אפילו אני הופתעתי מהבאז שזה עשה.
מאז הפתיחה אני מוצף בטלפונים יומם ולילה וזו אינה הגזמה. בחורי ישיבות שרגילים לסדרי לימוד אל תוך השעות הקטנות, מתקשרים אלי גם בשתיים בלילה!
אחרי כמה מקרים שבהם קבלתי אסמסים בשלוש בבוקר "יש לך עבודה?" החלטתי לסגור את הסלולרי בלילות...


אנשים שאיכשהו הכירו את השם שלי וכעת פוגשים אותי ברחוב, מגיעים ומברכים אותי על המיזם.
אני מקבל כל כך הרבה תגובות שממש נראה שהיה צורך עצום בציבור לפרויקט כזה. אני לא מבין איך דבר כזה לא קם עד היום. מיזם פשוט של 'צריך עבודה? הנה לך'".

אני לא יכול להתאפק: אז תמיכה מהציבור יש לך. אבל מה הרבנים אומרים על זה? לכאורה זה נשמע משהו שלא יעבור חלק, עסקנים עוד עלולים לתאר אותך כמחריב הנוער החדש...

"תראה (צוחק) היו כאלו שניסו להתלבש עלי, אבל אחרי שהם ראו שאני לא מוציא חלילה בחורי ישיבות מהיכלי התורה, והצעירים היחידים שאני עוזר להם אלה אלו אשר כבר יצאו מהישיבות, ובנוסף אף שקיבלתי את ברכתם של גדולי ישראל ואני פועל לפי הוראותיהם, העסקנים בעצמם התחילו לשלוח לי בחורים כדי שאני אמצא להם עבודות".

אז אחרי שהצלחת להתגבר על המשוכות, לכמה בחורים למעשה הצלחת לסדר עבודה?

"עוד נשארו מספר משוכות אבל יש הצלחה ברוך השם.
עד היום מפתיחת הפרויקט, לפני כשלושה חודשים, פנו אלי בסביבות 1800 אנשים.

כולם בחורים?

ממש לא, ופה התגלתה ההפתעה הגדולה. רוב קהל היעד שפונה אלי כיום זה אנשים ונשים מגיל 25 עד 40. לא שיערתי שיש כזה צמא למשרות בקרב הציבור. כיום 'עבודות לחרדים' לא מספק עבודה לסקטור המצומצם של בחורים אלא לכלל הציבור.

לדוגמה, לפני מספר חודשים בית החולים ביקור חולים התמזג עם שערי צדק, כתוצאה מהמיזוג פוטרו מספר רואי חשבון חרדים, לאחר שהם שמעו על עבודות לחרדים הם יצרו איתי קשר ולמספר מהם הצלחתי למצוא עבודה".

איך אנשים מגעים אליכם?

הכוח חזק ביותר הוא פה לאוזן. חוץ מזה יש לנו קבוצת פייסבוק מאוד פופלארית שאנחנו מעלים בה הצעות עבודה.

תכל'ס, לכמה הצלחת לסדר עבודה עד היום?

"בסביבות 450 איש".

הישג לא רע אם להתבטא בזהירות. זה כולל את העבודות המזדמנות?

ממש לא... העבודות המזדמנות זה עסק אחר שבו מבקשי העבודה העיקריים הם בחורים צעירים.
בשביל זה אני מפעיל מספר קבוצות בוואטסאפ שבהן אני מעלה מספר הצעות עבודה מדי יום. כל הצעה נחטפת תוך דקות!
אבל בחור שמקבל עבודה לא עוזב את הקבוצה כי הוא מחכה לעוד עבודה...

ובחורים שעובדים בעבודות מזדמנות לא מחפשים משהו יותר רציני?

"ש דווקא הרבה. אנחנו מבררים אצלם מה הם רוצים ואם הם רציניים אנחנו שולחים אותם להשמה מקצועית. כרגע אנחנו במשא ומתן עם מספר ארגונים על מנת ליצור את שיתוף הפעולה הטוב ביותר עבור הבחורים.

מאיפה המימון שלכם? השמה מקצועית זה דבר שעולה הרבה כסף. ולא דיברנו בכל על ההוצאות של המשרד וכל השאר.. 

"יש לנו מספר תורמים פרטיים שרואים בפרויקט שליחות קודש. מעבר לזה אנחנו מנהלים מגעים עם מספר אירגונים פילנטרופיים שיממנו את הפעילות שלנו. אין חולק שהפעילות הזאת היא אינטרס ציבורי ולאומי. מדובר על האנשים שצריכים ומחפשים עבודה בתמיכת הרבנים ורק בגלל שאין מערכת מתאימה הם נופלים בין השורות, ובמקרה הטוב עובדים במקצועות בהם אין צורך בהכשרה ולכן השכר בהתאם, ובמקרה הרע לא עובדים בכלל. האנשים האלה שרויים במעגל העוני ואין שום סיבה שהם יהיו בו".

באלו קשיים עיקריים אתה נתקל?

"יש קשיים מכל הכיוונים. מעסיקים חרדים רגילים לשיטת תעסוקה של חבר מביא חבר. די זר להם המושג של להתקשר לארגון ולקבל עובדים שהם לא מכירים מאנשים שהם לא מכירים.. ומעסיקים חילונים לא רוצים להעסיק חרדים וגם אם הם רוצים הם לא יודעים איך לעשות את זה. הם לא יודעים למי לפנות והם לא מכירים את הניואנסים".

מעסיקים חילונים לא רוצים להעסיק חרדים? אתה נתקלת בזה או שזה מה שאתה חושב?

(נאנח) אני בעצמי נתקלתי בזה מספר פעמיים. רק לפני כמה ימים היתה לי פגישה עם מנהלת אגף כח אדם באחת מהחברות הגדולות במשק והיא הודיעה לי חד משמעית שהיא לא מעוניינת בחרדים.

למה?

לדבריה החרדים לא יודעים אנגלית, הם ידרשו סביבת עבודה ללא המין השני ובימים של מסיבות של וועדי עובדים יצטרכו להביא להם אוכל כשר.. ניסיתי להגיד לה שיש המון חרדים שדוקא דוברים אנגלית ושאפשר למצוא פתרונות לכל דבר אבל זה לא עניין אותה. הם לא מעוניינים בחרדים נקודה.

מעבר לגזענות הבוטה זאת עברה ברורה על החוק, הגשת תלונה?

"לא. אני לא רב עם אנשים. בשביל זה יש את 'דוסים'.. אם אני ארדוף כל אחד שלא רוצה חרדים אני לא אגמור. יש לי עבודה לעשות."

בהצלחה עם הפרויקט החשוב הזה ולוואי שתצליח לעזור לכמה שיותר אנשים.

 

אז כן, יש אנשים שיוזמים בשטח ופועלים לשיפור המצב בזמן שכולנו צורחים אחד על השני ומעל כולנו מחרים וגוברים מנהיגינו בצווחותיהם וחוסר המעש.

האם היוזמה הזאת באמת תשנה את המצב או ששהיא תיפול כמו יוזמות טובות וברוכות לפניה?

התשובה תלוי אך ורק בנו!

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים