טורים

די להתנשאות

ציפי ירום שומעת קריאות גזעניות - מתנשאות כלפי נבחרי ש"ס ומתקוממת * היא מכירה את ההתנשאות החילונית הזו ביחס אליה כחרדית, ומבקשת: די!

מלאכת הרכבת הממשלה המסובכת יצאה לדרך, ועמה גם הספקולציות הרגילות, ההצהרות הבומבסטיות הקובועות, אותם עצים שלא נשתלו אלא כדי שניתן יהיה לרדת מהם, וכן, גם יריד השנאה נמצא בעיצומו.

והפעם, בתפריט, מתווה חדש:
רכיבה על גל השד העדתי, ודווקא מכיוונה של התקשורת.
קולות שונים הנשמעים מכל עבר, קוראים לש"ס "לא להכנע" לאחותה האשכנזית הותיקה, לא ליצור את החזית האחידה עליה הכריזה בכל הנוגע לגיוס בני הישיבות, להיפרד ממנה ולהפסיק להציג את אותה הדעה בדיוק שמציגים הח"כים מיהדות התורה.
ושוב חוזר הניגון המוכר של הגזענות הפטרונית כלפי בני עדות המזרח, רק שהפעם הפטרונות המתנשאת עד בחילה הזו מנסה להתייחס לש"ס - מפלגה בת כמעט 30 - כאל ילד קטן שניתן לעודדו עם טפיחה על האגו שלו: "בואו, תגדלו מעל אחיכם, התנתקו מחבל הטבור האשכנזי, צאו לדרך חדשה, מזרחית, דרך משלכם!"

האם עצר אי מי מהקוראים הללו, הרואים מהרהורי ליבם, לחשוב, ולו לרגע, כי יתכן שש"ס מציגה עמדה נגד גיוס בכפיה של בני הישיבות לא משום שזו עמדתה של יהדות התורה, אלא משום שזו עמדתה היא?
האם עקב מי מהם אחרי דבריו של מנהיג ש"ס מרן פוסק הדור הרב עובדיה יוסף שליט"א, אשר קרא שוב ושוב במהלך מערכת הבחירות, היישר מעומק לבו, להצביע ש"ס כי "עולם התורה בסכנה"?
האם שמתם לבכם לכך שהראשל"צ קורא מזה זמן רב להתפלל בכל יום את תפילת "אבינו מלכנו", זו הנאמרת בדרך כלל רק בימים הנוראים שבין חודש אלול ליום הכיפורים, או בתעניות ציבור, בכדי להסיר מעל הישיבות את רוע גזירת הגיוס?
האם שמתם לב שהוא אומר שלבו חלש בשל עובדה זו?
מנהיג ש"ס וממקימי המפלגה הוא איש שמסר את כל חייו למען התורה, עשרות שנים רבות טרם הימים שכלי תקשורת כלשהו סיקר זאת, והתורה היא הדבר החשוב בחייו! מבחינתו מפלגת ש"ס היא כלי להפצת תורה, ועמדתה של ש"ס תהיה נגד הוצאתם של בני הישיבות מתוך כותלי הישיבה ונתינת רובים בידיהם במקום הגמרות!

ומן המנהיג אל שלוחיו - ח"כ אלי ישי, מספר 1 ברשימת ש"ס ויו"ר המפלגה, אמר בראיון לרדיו "קול ברמה", ראיון שצוטט גם באתר YNET, כי הוא מוכן לוותר על תפקיד שר בממשלה, בכדי שלא ינתקו את בחורי הישיבות מלימוד התורה. להזכירכם, ישי שירת בצה"ל שירות מלא! הוא אומנם הצהיר כי זו דעתו האישית ואינה מייצגת את עמדת המפלגה, אבל גם מס' 2 במפלגה אריה דרעי אמר כי שס לא תתן יד לגיוס בכפיה, וקבל על כך שבמפלגת "יש עתיד" לא מוכנים להתפשר בנידון.

כשאני צופה בתופעה הזו אני נזכרת בכל אותן פעמים שהשמעתי את קולי בעד עמדת ההלכה, מתוך אמונתי כאשה שומרת מצוות, ונתקלתי בתגובות הטוענות שאני "נכנעת לכוח הגברי" ש"קובע" לי את ההלכה.
שוב אותה פטרונות, שוב ההתנשאות הדוחה, שוב אפס מתן קרדיט לאפשרות הלא כל כך רחוקה שכשאני שומרת מצוות, אני עושה זאת משום שבורא עולם צווה ולא משום ש-עפר לפי האומרים כך- "הרבנים קבעו לי".

המבט הזה מבחוץ, שמסרב להבין שלשומרי מצוות יש דברים שמאחדים אותם, בין אם הם אשכנזים ובין אם הם ספרדים, בין אם הן נשים ובין אם הם גברים, והגורם המאחד העיקרי הוא התורה. כשמישהו יוצא לפגיעה בתורה או בלומדיה, אנחנו מתאחדים, וזה לא משנה אם קוראים לנו בוזגלו או רבינוביץ, אם קוראים לי שרה או שקוראים לו אברהם. המבט הפטרוני הזה ש'אנחנו החילונים יודעים מה טוב לכם הספרדים / לכן הנשים' הינו מבט מתנשא המתאים לשנות ה60 הרחוקות. הגיע הזמן שההתנשאות הזו תפסק.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים