בתקשורת

כניסת הרב המפקח על החיילים החרדים - נאסרה

קצינה בדרגת סגן אלוף הורתה לחיילים לא לאפשר את כניסתו הקבועה של הרב המפקח לבסיס תל נוף - ולא הסבירה • חייל: "אי אפשר להשאיר אותנו ללא דמות רוחנית"

צה"ל מטיף לגיוס חרדים, אבל ליקויים רבים התגלו בקליטת החיילים החרדים בבסיס תל נוף, שם משרתים חיילי 'נצח יהודה'.

רבנים מטעם 'נצח יהודה' המגיעים לבסיסים, מעבירים שיעורים שונים לחיילים, עונים על שאלות הלכתיות וכן מסייעים בפתרון בעיות שצצות תוך כדי השירות. מעורבתם של הרבנים הועילו רבות בפתרונן של בעיות בתנאי השירות המיוחדים של החיילים.

הרב ליפשיץ, אחד הרבנים שמונה ע"י עמותת 'נצח יהודה', הגיע כהרגלו מדי שבוע לשערי בסיס תל נוף של חיל האוויר, אך שם נכונה לו הפתעה. החיילים שבשער הודיעו לו שהוא אינו יכול להיכנס למתחם הבסיס. קצינה בדרגת סגן אלוף החליטה שכניסת הרב לבסיס תימנע.

מקרה זה שהתרחש לפני כשבועיים נחשף לראשונה ע"י שמעון כהן, כתב אתר 'ערוץ 7', שם דווח כי ניסיונותיו של הרב ליפשיץ לברר מה קרה ומה הביא להחלטה, לא הניבו תשובה והוא נאלץ לשוב על עקביו לביתו מבלי שפגש את החיילים. ולא עוד, אם לא די בכך, נמסר כי מעתה והלאה הרב מנוע כניסה לבסיס.

החיילים החרדים הופתעו לשמוע שהרב שאמור לפקח על תנאי שירותם המיוחדים, על הקפדת המערכת על תנאיהם ומי שהיה עבורם אוזן קשבת, לא יוכל עוד להיכנס לבסיס.

"הרי כל התפקיד של הרב זה לוודא שהכול מתנהל באופן תקין", אמר קרוב משפחה. "וכשזה לא קורה הוא צריך להתריע. עכשיו בגלל שהוא התריע נוקמים בו".

בן משפחה אחר אמר: "למה לא הודיעו לעמותת 'נצח יהודה' שישלחו רב אחר לבסיס? אי אפשר להשאיר ככה את החיילים ללא פיקוח, ללא דמות רוחנית שאתה הם יכולים לשוחח, להעלות בעיות, לדון וכו'".

גורם המקורב ל'נצח יהודה' אמר כי מבחינת העמותה חשובה כניסתו של הרב ליפשיץ, ודווקא הוא, לבסיס תל נוף משום הקשר המיוחד וארוך השנים שיש לו עצמו עם חיל האוויר ויכולתו להבין את המערכת ולתקשר עם קציניה.

"פנו לאגודה למען החייל התורני"

לפני ימים אחדים פנו מערוץ 7 לדובר צה"ל על מנת להבין את מניעי ההחלטה, ובינתיים התקיימה פגישה בין קצינים המעורבים בפרשה לבין רבני 'נצח יהודה' ומסתבר שהסוגיה הגיעה לפתרון. בצה"ל הוחלט לאפשר את כניסת הרב ליפשיץ לבסיס עד להשלמת הליך בירוקרטי שיעניק לו אישור קבע לכניסה שכזו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "כניסתו של הרב ליפשיץ לבסיס תל נוף הוסדרה באופן זמני, עד למציאת פתרון קבע בנושא. נדגיש כי חיל האוויר מעודד את ביקור רבני עמותת נצח יהודה בבסיסים ומאפשר להם להגיע לביקורים ביחידות ולהעביר שיעורים".

מהאגודה למען החייל התורני נמסר לערוץ 7 כי "האגודה רואה לנכון לנצל את המקרה המתואר בכתבה, בו הוכח שכאשר אנו עומדים על שלנו ומוחים בתוקף על שלילת זכויותינו, הצבא נוהג בהגינות ומשיב לנו את המגיע לנו. היות שלא תמיד החיילים הדתיים יודעים לזעוק ולא להרפות, אנו קוראים להם ולהוריהם שלא לחשוש לפנות אלינו בכל הנוגע לבעיות בנושאים הדתיים ובהפרת ההסכמים שצה"ל התחייב להם במסגרות מסוימות. הניסיון הראה שלאגודה למען החייל התורני וליושב בראשה יש כוח ועצבי ברזל מול ההתנהלות הצבאית, שלא פעם לוקה במדיניות אנטי-דתית".

עוד נמסר באגודה כי "העתירה הפרובוקטיבית שהוגשה היום לבג"ץ ע"י עמרם מצנע וחבר מרעיו, בו דרשו לגייס את החרדים על אף שהצבא לא ערוך לכך, תתמוסס אף היא אל מול עמידה איתנה של הציבור. האגודה למען החייל התורני תמשיך להוביל בכל עוז את המאבק לשויון זכויות בצה"ל, הן בפומבי והן מאחורי הקלעים".

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים