חדשות

הסתה חסרת רסן: חרדי היכה קשיש ברכבת הקלה?!

עובדת "דה-מרקר" מפיצה שטנה והסתה בדף הפייסבוק שלה * בסיפור לא מאומת, בלתי סביר ומוזר, היא מטילה רפש על ציבור שלם * אולם המשפחה מסרבים לאמת את המקרה בתואנה "אבא שלי לא רוצה לדבר על זה" * על קלות ההסתה ברשת

מסתבר שלכתבים, האמונים על אתיקה עיתונאית, ומודעים לכוחה של המילה, יש אלטרנטיבה נוחה מאוד להימלט מהחוק. אותו חוק שאינו מתיר הסתה, ואוסר על שימוש בזהותו המגזרית של האדם המושמץ, משום מה אינו תקף ברשת החברתית. כך גם הצורך לבקש את תגובת האדם המותקף.  רק כך ניתן להסביר את הסטטוס הפרוע של הגברת לאה מרנץ, שכבר במשפט הפתיחה שלה היא טורחת לספר ש"לרכבת עלה גבר חילוני" אתה מי זה מעניין אם הוא חילוני? אם הוא היה דתי היה מותר לתקוף אותו? לא! היא לא תיתן לכם ללכת שולל אחרי אפשרות הזויה כזו! כשחרדי תוקף חילוני, זה הרבה הרבה יותר גרוע. (חרדים? בכלל זה בסדר לתקוף אותם)

היא תוסיף לספר לנו כבדרך אגב שהאיש מצויד בקוצב לב, זה כבר מזעזע הרבה יותר. רק שאיש לא אמור לדעת על כך, וגם עכשיו לא היינו יודעים, אלמלא שביתו סיפרה לנו. היא גם יודעת לספר על גילו של החרדי. מניין לה?

 

ועכשיו לשאלות

  • היה והדברים נכונים, מדוע הפרופסור הנכבד לא מוצא לנכון להתלונן בפני רשויות אכיפת החוק?
  • היה והדברים נכונים, מדוע היא מסרבת להגיב לדברים בדף הפייסבוק?
  • היה והדברים נכונים, היכן מאבטחי הרכבת הקלה, שעל זוטרה מזו כבר עצרו רכבת על נוסעיה בשעת עומס וזימנו עשרות ניידות נמרצות?
  • היה והדברים נכונים, האם כה קשה לתפוס את הברנש באמצעות מצלמות האבטחה?
  • היה והדברים נכונים, מדוע כש"דוסים" מבקש את תגובתך, את לפתע שוכחת את חרצובות לשונך, את בטחונך העצמי, את משפילה עיניים, ובקול מגומגם ממלמלת כי "אבא שלי לא רוצה לדבר על זה"?
  • מה פשר פליטת הפה שלך "אבא שלי לא נשאר חייב"? האם משמעותה כי האירוע בפועל היה שונה מהאלימות החד צדדית שתיארת?
  • היה והקרון מלא (לטענתך, הרי לא נותר אף מקום פנוי) ראית הרבה פעמים אירוע של צעיר (ועוד חרדי) סוטר בפניו של ישיש בלא שאיש מנוסעי הקרון יתערבו?
  • אין תחנה לרכבת הקלה מגבעת זאב. (יש מפסגת זאב, אבל תסמכו על פרופסורים שגרים שם, שלא יתבלבלו בשם שכונת מגוריהם)
  • בלתי סביר לחלוטין שבחברה בה "והדרת פני זקן" הוא אבן יסוד, חברה בה האב הוא דמות סמכותית, מכובדת ומחייבת, חברה בה מגיל 7 מחנכים לקום בפני אנשים מבוגרים באוטובוס, יקרה אירוע כזה?
  • מדוע ציבור שלם אמור לספוג את חיצי השנאה שלך, מבלי יכולת לאמת או לבדוק את הסיפור לאשורו?

 

אלא שבצורה מהירה ולא מפתיעה התשובה צצה במהירות כאשר עשרות חבריה המגיבים מתגלים כשונאי חרדים מושבעים, וכך לדוגמה כרמלה פורר המגדירה עצמה כבת זוגו של האיש כותבת בעצמה:

אני בת זוגו של האיש והאירוע כל כך הרגיז אותי שחשבתי שמאד חשוב להפיץ אותו ברבים... אני תוהה מה מלמדים אותם שם בישיבות שלהם... אולי קודם צריך לחנך אותםלכבד בני אדם באשר הם גם אם אינם חושבים או נראים כמוהם. החוצפה ועזות המצח שלהם איננה יודעת גבולות. הרכבת הקלה בירושלים כמו כל שרותי התחבורה הציבורית נועדו לשרת את כל האוכלוסיה ולא נסכים בשום אופן להכתבות מכל סוג שהם מהאוכלוסיה החרדית לתושבים שאינם נמנים על קהילתם. שקודם כל ילכו לשרת בצהל ...כמו כל אזרח במדינה ויעבדו לפרנסתם במקום רק לקחת ולקחת - אין פלא שהצעירים החילוניים עוזבים את ירושלים בהמוניהם והעיר היפה שלנו - שאני חיה בה למעלה מששים שנים - הולכת ונהפכת לעיר "שחורה" בכל המובנים....

 

גם לאה מרנץ עצמה מציינת כי "אבא שלי לא נשאר חייב" משפט המגלה טפח אך מסתיר טפחיים ויותר, על הצביון האמיתי של האירוע.

 

מזעזע לחשוב על כך, אבל מסתבר שאנשים חשים את עצמם פטורים מלתת דין וחשבון על מילים נוראות, פרועות ומכלילות, היוצאות תחת מקלדתם. ההיסטוריה העגומה והאומללה במדינה הוכיחה שוב ושוב שיד קלה על המקלדת כמוה כיד קלה על ההדק.

ונזכיר בעדינות שוב, מדובר בעיתונאית, אשה היודעת מה משמעותה של מילה, אשה שמבינה דבר או שנים על שימוש מושכל בטקסט, אשה שיודעת לתעל רגשות של אנשים עד כדי פוגרום (אל תאמינו לי, פשוט תבדקו את התגובות המזעזעות) ואשה המשתמשת בשמה הטוב, כדי להכפיש אחרים, מבלי לתת להם הזדמנות להגן על עצמם על ידי חשיפת פרטי המקרה ובקשת תגובה מהצד השני, אשר רוב הסיכויים כי יציג תמונה שונה לחלוטין (אם הסיפור בכלל אירע).

 

עלינו להתאחד, חילונים כחרדים, ולשים סוף למסע ההסתה הבלתי פוסק הזה, כאן ועכשיו.

 

עדכון באתר mynet ירושלים הביאו את תגובת עיריית ירושלים האחראית על האבטחה ושמירת הסדר ברכבת הקלה, שמסרו כי באגף הביטחון "לא מכירים את המקרה".

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים