חדשות

שבחורי הישיבה יגיעו לבקו"ם ויקבלו פטור מלא

חברת הכנסת עינת וילף יוצאת באמירה מפתיעה לפיה עם פקיעת חוק טל יש לפטור את כלל בחורי הישיבות משירות בצה"ל * אין צורך בחוק חדש והדברים נבדקו ועומדים במבחן בג"ץ * קוראת לניתוק החיבור הלא קדוש בין רישום בישיבה לפטור מהצבא

תגובת ח"כ ד"ר עינת וילף, שהייתה חברה בוועדה לחלוקת השוויון בנטל מטעם סיעת העצמאות, למתווה יעלון אומרת כי ״מתווה יעלון ממשיך את הקו הבעייתי של המלצות פלסנר ולכן יש לקוות שייכשל. כמו המלצות פלסנר, גם מתווה יעלון מציע נוסחה לגיוס חרדים שנידונה לכישלון מראש. ההצעות במתווה נדיבות מדי ויישומן לא יביא לגיוס חרדים.

הסיכוי היחידי לשינוי ארוך טווח הוא בניתוק החיבור הלא קדוש שבין רישום בישיבה לבין פטור משירות בצבא. חיבור זה הוא שהביא לניפוח מוגזם של מספר הרשומים בישיבות. אלה הפכו למקלטי השתמטות המוניים. חיבור זה הוא הסיבה להשתתפות הנמוכה של המגזר החרדי בשוק העבודה והוא גם הסיבה לנטל הכלכלי על מעמד הביניים הישראלי.

התוצאה הרצויה היא שבאחד באוגוסט לא יהיה כל חוק חלופי, עם פקיעת חוק טל יש לזמן את כל החרדים לבקו״ם. מי מביניהם שיהיה מוכן להתגייס בלי הטבות והסדרים מיוחדים יגוייס. מי שיסרב להתגייס או שמימוש דרישותיו יהוו פגיעה גדולה מדי בערכי היסוד של צה״ל ובשוויון בין כלל המשרתים יקבל פטור מלא. זאת ללא צורך להוכיח רישום בישיבה וללא ״תורתו אמנותו"

כך ישתחררו עשרות אלפי חרדים לתוך עולם העבודה החוקי בישראל.

כל עוד מתן הפטור יינתן באופן אישי לכל בחור חרדי שאינו מתגייס ועל רקע כך שמימוש הצרכים לשירותו יהיה נטל על חיילים, ובמיוחד חיילות צה״ל, מדיניות זו תעמוד במבחן בג״צ, ודברים אלו נבדקו.

״במקביל, בתקציב 2013 תוכנס תכנית לתגמול המשרתים. יש להביא לכך שתוך חמש שנים כלל המשרתים בצה״ל יתוגמלו באופן שייתן להם יתרון משמעותי בעת שחרורם (שכר מינימום כפול 24-36 חודשים יביא למענק שחרור של מאה עד 150 אלף שקלים לכל משרת). בנוסף יש להתחיל תהליך חקיקה ארוך טווח לפיו הטבות מסויימות של המדינה יינתנו למשרתים על פני מי שאינם משרתים.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים